titleToAlt
Ajo zgjati duart dhe më kapi nga nofullat duke më tundur fort si të më shkundte dhe te më thoshte: "u çmende, ç'bën kështu". "joooo, mos e përsërit më, nuk është e mundur, nuk ka si të jetë e mundur." Dhe ashtu vazhdoja të përsërisja të njëjtat fjalë, ndërsa lotët rridhnin bashkë me rimelin duke lënë Tëpira të zeza fytyrës. Me pas u gjenda në një ndërtesë te bardhë të përkohshme që ngjante kaq shumë me shpellat e mermerta të një kohe tjetër.. Në një udhëkryq që nxjerr me shumë se katër rrugë, duke prishur kështu kuptimin e fjalës kryq. Ishin vërtetë shumë, por të gjitha të mjegullta dhe të mbuluara nga pluhuri."
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Ndodh të jesh përballë një spektakli humoristik, po ty s'të qeshet; sepse është një motiv që e ka larguar atë... Të jesh prezent në një dhimbje e dhimbja jote të mungojë. Ndodh të jesh në kuvendim e fjalë të mos kesh... Te bien trumpeta e të mos i dëgjosh... Të jesh gjallë e të mos shohësh... Ndodh shpesh. Disa herë zgjasin sa një çast, apo orë e disa herë ditë, muaj e mbeten kujtim. Kjo ndodh sepse diçka e brendshme shkëputet prej nesh... Paskëtaj ne bëjmë përpjekje për të rigjetur copëzën që mungon. Këtë përpiqet të pasqyrojë libri "Në kërkim të vetvetes" shkruar në çaste vendimesh dhe orësh të dyzuara. Ky libër vjen 16 vjet pas librit të parë "Emigranti" dhe këmbëngul, nëpërmjet pasionit poetik që i përket një zanafille të hershme, të shprehë të vërtetën se gjithkush duhet të ndjehet unik me vetveten. Autori
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Grisela Veli me librin e parë poetik të titulluar "Perëndim në trishtim" të le përshtypjen e një rruge të vetme në zanafillen përparimit që ëndërron metamorfoza. Si shpërthim dëlirësie është angullim. Larg zhurmave ordinere në delir, të vetëshpallura korife poetike, ajo vëren refuzimin; sepse, të jesh krijuese, ngjason me një mister social në tërheqje nga misticizmi i barazisë sfilitëse. Kësisoj përtej sufiçiteve sasiore, krijesat e Griselës përplot vargje eterike, pikturojnë si zogj buzëqeshje në hapësira të trishta, që fuqizojnë me paraqitjet e tyre shkëndiat e vështrimeve në lexim, për prekjen e shfaqjes në tepricën e muzgut të përrethësisë. Madje, me fjalën poezi Grisela nënkupton, pa qënie tëndore, një ekzistencë të bardhe pa dritë, e shkruar bukur, ëndërron pushtimin e ardhmërisë. Përplot pohimeve kundërthënëse, në përfundime shpreson të mbetet brendesi e mrekullueshme kuptimi. Në vijim dua t'i them Griselës: Sa do të dëshiroja që ne sotshmeri vetëm pakica ta cilsonte poete... Po kush është kjo Grisela Veli ?!... Jo për kërsherine, por për prezantimin: Grisela u lind me 20 korrik 2003 ne Tiranë nga prinderi me origine nga fshati Vërve i Konispolit. Mbaroi vitin e parë në gjimazin Lefter Talo" në Livadhja. Dëshira e saj e nesërme eshtë që të bëhet poete dhe vetëm poete. Tanimë me "Perëndim në trishtim" semaforët janë ndezur për synimin, veshur me bukuri hyjnore. ALUSH AVDULI
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Dëgjoj zemrën tek tronditet/ Nga valë shpirtrash që më prekin./ Befas, muza më ndizet të shkruaj/ për dashurinë - muzikë të gruas,/ Pa shkëlqim e bujë,/ pa etje për famë e për emër./ Vetëm të shkruaj dua, për lotin që rrjedh/ Nga dhimbjet e plagëve të plasaritura,/ E ëndrrave të djegura në jetë. Nuk di si mund të quaj ty, Grua!/ Në truallin e shpirtit je lulja që grish,/ Që kërkon të të njohin, aromën të të ndjejnë.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
... Një popull, që fillon të hyjë në jetën e pjesës të qytetëruar të njerëzimit nuk mund të shkëputet nga asnjë lëvizje e përgjithshme mendore ... Pasqyrimi i frymës së kohës është meritë e madhe e artistit. Koha jonë nuk pranon asgjë symbyllasi, nuk u beson autoriteteve, hedh poshtë legjendën veçse ajo nuk vepron kështu në kuptimin dhe frymën e shekullit të kaluar, i cili pothuajse gjer në fund të tij diti vetëm të shkatërrojë pa mundur të krijojë, përkundrazi koha jonë ka etje për bindje është e uritur për vërtetësi. (Bjelinski), libri artikuj kritikë.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Pas pëlqimit dhe vlerësimit, (prindër, fëmijë), të librit tim të parë "Ilaçi i diturisë", vendosa të sjell për ju vëllimin tjetër me vjersha dhe fabula, duke e bërë, përveçse argëtues, edhe disi enigmatik. Qëllimi im nuk është të vështirësoj leximin tuaj por përkundrazi, për ta bërë atë akoma më tërheqës, si edhe një shtysë për t'ju dhënë juve një farë mundësie për krijimtaritë tuaja personale, vjersha, përralla tregime. Pra, nëse mundesh të plotësosh fjalët që mungojnë, atëherë jam i bindur se mundesh të krijosh diçka tënden.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Kam kërkuar që me poezitë e mia t'u fal mijera lexuesve dhe admiruesve, kudo në botë, pjesën më të bukur të shpirtit tim dhe ata me komentet, sugjerimet, vërejtjet, vlerësimet e tyre më kanë falur shumë, shumë më tepër, më kanë shumfishuar shpirtin krijues, më kanë rritur më shumë dashurinë për njeriun dhe jetën. U jam mirënjohës dhe i falenderoj thellë nga zemra.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Libër me Aforizma.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Atehere kur dielli te ndriçoj naten E hena te puth mengjeset e kaltra. Do kthehem per ata qe sme njohen E qe jane penduar, Per ata qe dashuruan shpirtin e madh qe pata. Kur rete te pikojne nga asgjeja Dhe kur eteri Te gjej fillesen. Do kthehem kur cdo gje te kete mbaruar Do kthehem te vjedh nje fillim te ri, E te shtrihem perseri ne krahet e paana Te kohes dhe endrrave te lira. Do kthehem..
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
... Dikur më thoshe se ne jemi si uji dhe jeta është si dielli. Kur ndeshet me diellin, uji transformohet; ndryshon trajtë. Ai ngjitet lart, tani jo më si ujë, por si avull, me shpresë për një mjedis më të begatë. Brenda një kohe të shkurtër avulli gjen qiellin që, si një fëmijë mistrec, argëtohet duke formuar forma resh nga më të bukurat. Në dukje çdo gjë shkon për së mbari. Shpejt qielli mërzitet dhe këtë avull të pavendosur e kthen sërish në origjinë me formën fillestare. Ai nuk kujdeset për pikat; nuk i interesojnë ku bien ato; është indiferent për fatin e tyre. Kur e merr malli për lojën, dielli nuk ndryshon taktikë. I thërret sërish avujt, të cilët, të hutuar dhe me shpresë naive për një fat të ndryshëm, ngjiten vrullshëm lart. Zhgënjimin pikat e kuptojnë vetëm kur ndjejnë në mënyrë të përsëritur rënien e lirë, rënien e pamëshirshme. Këto pikat jemi ne. Pika që janë projektuar të mos kenë aftësi për të ndryshuar drejtimin e rrugëtimit.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Pak minuta dialog mes ish së dashures (Albulena Kryeziu) dhe Andreas (Agron Shala) mjaftojnë për të kuptuar se ky i fundit është një zyrtar i lartë shteti. Posti i ministrit është caku i tij i radhës. Andrea është një burrë i ngufatur nga ambiciet, që e kanë cuar aq larg sa ta projektojë ngritjen e tij në detyrë, duke shfrytëzuar trupin e gruas së vet. Ana (Teuta Krasniqi) është shndërruar në dorën e djathtë të shefit ë tij. Mbi këtë rrëfim nis të ndërtohet drama psikologjike që në esencë shpërfaq luftën midis politikës e dashurisë, ndërgjegjes dhe ambicies. Një skenografi e thjeshtë në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar të Kosovës shërben si arene në të cilën Andrea është një burrë midis dy grash. Ana dhe ish e dashura e tij që vjen në formë surrealiste e tërheqin atë drejt gjërave të ndryshme. Përderisa ish e dashura e luan rolin e ndërgjegjes dhe mundohet ta binde të kthehet në rrugë të drejtë, Ana e motivon të shkelë mbi etikën e moralin per t'u bëre ministër.
Çmimi: 400 Lekë
titleToAlt
Kam patur kënaqësi e emocion të veçantë kur jam njohur me poezinë e 16 vjeçares Fatma Jasimi. Poezia e saj ka bukurinë e freskinë e moshës pranverore të autores, ka befasinë e figurave të bukura letrare, ka thellësinë e mendimit të një gruaje të pjekur, ka dashurinë e pa fajshme të një zemre të kulluar, ka pasurinë e motiveve që i mbledh me kujdes e delikatesë si margaritarë. Urime mikja jonë më e re ne udhën e poezisë.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Për Kolgecajn, për lagjen, për shtëpinë ku u rrita, për oborrin, për këngët dhe anektodat, për gjithçka më merr malli. Për çdo rrugë e për çdo gur, në bjeshkë e në veri. E due më shumë jetën, me kënaqësinë që më erdhi. Dikur çdo mëngjes i jepja besën vetes. Mos u tjetërso por kontrolloje veten. Nuk kesh e keqja e askujt në jetën time, por as me të keqen s’u pajtova kurrë. Ky do të jetë amaneti im, për pasardhësit e mi.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 400 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 600 Lekë

 

Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania