Blije këtë produkt
1400 Lekë

Lista e Shindlerit ( Botuar nga: Ombra GVG në 2021 )

Autori:  Thomas Keneally
Përkthyesi:  Anisa Trifoni

Një pjesë e rëndesishme këtij romani, ndryshe nga dokumentat dhe faktet historike, tregon për mënyrën se si funksiononte sistemi nazist dhe se si Shindleri arriti ta manipulojë dhe ta shmangë administratën e tij të frikshme... Edhe pse u arrestua disa herëi dyshuar për tradhëti ndaj kombit, ai i mbushi listat e punëtorëve të tij me emrat e fëmijëve hebrenj të kampit; duke u justifikuar dhe argumentuar në administratën naziste se vetëm duart e vogla dhe gishtat e hollëte tyre, mund të kishin rezultat "në mbushjen e predhave dhe përgatitjen e municioneve luftarake"...

Çmimi: 1400 Lekë
Blije këtë produkt
1400 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2021)
  • Botuar në: 2021
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928063205
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 630
  • Përmasat e librit: 128 x 210 x 45 mm

Njihu me Autorin

Thomas Keneally -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania