Blije këtë produkt
400 Lekë

Ligjet themelore të budallallëkut njerëzor ( Botuar nga: Botimet Linus në 2010 )

Autori:  Carlo M. Cipolla
Përkthyesi:  Eliana Pilika

“Gjithmonë e në mënyrë të pashmangshme secili prej nesh nënvleftëson numrin e individëve budallenj që ndodhen në qarkullim”. Në pamjen e parë ky pohim mund të duket pak banal, apo tepër i qartë, apo ca si meskin, apo të treja së bashku. Megjithatë po të shihet më me vëmendje kuptohet plotësisht vërtetësia e tij. Autorët e Testamentit të Vjetër ishin të ndërgjegjshëm për ekzistencën e Ligjit te Parë Themelor dhe e kanë perifrazuar kur pranuan "stultorum infinitus est numerus", por ranë në një teprim poetik. Numri i individëve budallenj nuk mund të jetë i pafund sepse vetë numri i individëve të gjallë është i fundëm.

Çmimi: 400 Lekë
Blije këtë produkt
400 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet Linus (2010)
  • Botuar në: 2010
  • ISBN-13: 978-99956-668-4-2
  • Nr. faqe: 50
  • Përmasat e librit: 11 x 180 x 5 mm

Njihu me Autorin

Carlo M. Cipolla -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania