Blije këtë produkt
1400 Lekë

Lidhja shqiptare e Prizrenit (1878-1881) ( Botuar nga: Akademia e Shkencave e Shqipërisë në 2012 )

Autori:  Kristo Frashëri

“Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, ishte një organizatë patriotike revolucionare e mbarë shqiptarëve pavarësisht nga përkatësia fetare, shoqërore dhe krahinore, e cila veproi në kushtet e sundimit shekullor osman dhe në vorbullën e Krizës Lindore të viteve 70 të shek. XIX, për të realizuar programin e Rilindjes Kombëtare Shqiptare: mbrojtjen e tërësisë tokësore të atdheut dhe krijimin e shtetit kombëtar shqiptar.

Çmimi: 1400 Lekë
Blije këtë produkt
1400 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Akademia e Shkencave e Shqipërisë (2012)
  • Botuar në: 2012
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99956-10-48-7
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 754
  • Përmasat e librit: 170 x 240 x 35 mm

Njihu me Autorin

Kristo Frashëri -

Kristo Frashëri (17 dhjetor 1920, në Stamboll, Turqi - 31 janar 2016, në Tiranë, ishte historian shqiptar dhe aktivist i Luftës Nacional Çlirimtare.Kristo Frashëri ishtë djali i parë i patriotit dhe rilindasit Anastas Frashëri dhe i Evdhoksi Tole-Ogrenit dhe rrjedh kështu prej njërës nga dinastitë e ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania