Blije këtë produkt
1200 Lekë

Sejahatname I ( Botuar nga: Fan Noli në 2018 )

Autori:  Evliya Çelebi
Përkthyesi:  Eduart Caka

Libri i udhëtimeve të Evlija Çelebiut, emri i vërtetë i të cilit është Mehmed Zilli, na del përpara si një vepër me rëndësi të veçantë nisur nga fakti se ajo na paraqet një panoramë ekonomike, administrative, kulturore e historike të një pjese të konsiderueshme të hapësirës territoriale të Perandorisë Osmane të shek. XVII. Në vetvete, kjo vepër është një shembull dhe burim i dorës së parë të historisë kulturore të zonave e rajoneve që ai ka vizituar. Rëndësinë e kësaj vepre e tregon më së miri numri i madh i ribotimeve të saj, i përkthimeve në disa gjuhë të ndryshme dhe i një numri të madh artikujsh, shkrimesh, monografish të karakterit akademik që janë shkruar mbi këtë punim.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Fan Noli (2018)
  • Botuar në: 2018
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-251-68-8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 520
  • Përmasat e librit: 145 x 205 x 25 mm

Njihu me Autorin

Evliya Çelebi -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania