Blije këtë produkt
1000 Lekë

Një Tragjedi Amerikane 1 ( Botuar nga: Ombra GVG në 2005 )

Autori:  Theodore Dreiser
Përkthyesi:  Bujar Doko

Romani “Një Tragjedi Amerikane” trajton historinë e një njeriu me vullnet të dobët, që është edhe djall dhe viktimë në të njëjtën kohë (viktimë e një shoqërie të pavlerë, materialiste), që në fund shkatërron vetveten. Draizer e modeloi historinë e Clyde Grifisit me një vrasje të vërtetë, të ndodhur në vitin 1906, ku një ngjitës social, i bukur dhe sharmant vret të dashurën e tij shtatzënë për ta hequr qafe në mënyrë që ti hapej rruga me një femër të re dhe të pasur të cilës i kishte vënën syrin. Por një tragjedi amerikane nuk thjesht një histori vrasjeje. Draizer derdh shpresat e tij të errët në karakterin e Clyde Grifisit, gjatë rrugës së tij ambicioze për: pasuri, fuqi dhe vetëkënaqësi.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2005)
  • Botuar në: 2005
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 99927 779 5 8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 500
  • Përmasat e librit: 138 x 205 x 33 mm

Njihu me Autorin

Theodore Dreiser -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania