titleToAlt
Udhëtim në Venecie, apo udhëtim me Venecian? Manja, Ifigjenia dhe Penelopi aty gjenin strehë sa herë që në jetën e tyre vinte një ndryshim i papritur apo një ngjarje e pakëndshme. Në atë sallon, që ngjante si i një tjetër epokë, të ulura nepër kolltukë të larë me ar, pinin çaj me filxhanë prej porcelani dhe, së bashku me Venecian e tyre të dashur, udhëtonin me mend në Qytetin e Dozhëve... Atëherë çdo gjë dukej më e lehtë. Zemrat hapeshin, buzët flisnin dhe sytë lotonin...
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Olivia ishte ende vogëlushe kur policët arrestuan babanë e saj dhe e futën në burg. Njëri prej tyre ndjeu keqardhje për të dhe e birësoi. Për hatrin e tij u shndërrua në një ëngjëll drejtësie, u bë edhe ajo police. Në sytë e Andonit ndeshi dashurinë. Atë të fortën, gjithëpërfshirësen. Derisa u përball me sekretet e fshehura të jetës së saj, por edhe me Eleanën, dhe maninë e saj hakmarrëse. Dhe atëherë e akuzuan për vrasje! Mos vallë ekzistojnë të vërteta të pamëshirshme, që nuk duhet të thuhen? Mos janë me të parapëlqyeshme gënjeshtrat? Dhe, a është vallë dashuria, udhëtimi ynë i vetëm i vërtetë?
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Përmbledhja me 16 tregime të shkurtra përcjell me një sens të hollë humori njohuritë e autorit për qytetet moderne. Autori e kthen jetën në një realitet të ri narrativ, në filozofinë e një shkrimtari të ri. Historitë e tij kanë lidhje me misteret e jetës në hapësirën urbane. Por qyteti në libër i ngjan një qyteti në përrallë, i mbushur me sekrete dhe dramë. Është një qytet që ofron dekore teatrale shumëngjyrëshe, përkundrejt sfondit ku zhvillohet drama e thellë dhe e çuditshme. Te tregimi "Dashuri" flitet për një dashuri të papranueshme, që një asistente universiteti ushqen ndaj një studenti, të cilin të gjithë e mendojnë si të paarritshëm. Historia zhvillohet në një laborator mikrobiologjie. Për shkak të dëshpërimit, ajo vendos ta helmojë djalin e ri. Në fund, në një kthesë të çuditshme te fatit, ajo zbulon se edhe ai e dashuronte...
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Në fillim të Luftës së Dytë Botërore, Maribori, në Slloveni, pranë kufirit austriak, numëronte ende një minoritet të rëndësishëm gjerman, të vendosur aty prej shekujsh. Qyteti kthehet në një sfidë të vërtetë për Wehrmacht-in dhe SS-ët. Tri personazhe mishërojnë këtë realitet historik: Valentini, një partizan, Sonja, e dashura e tij, dhe SS-i Ludvig, me prejardhje pikërisht nga minoriteti gjerman i Mariborit. Gjatë një mbrëmjeje me pije, një budallallëk i Valentinit vë në lëvizje gjithë makinerinë gjermane. Ne fakt, i arrestuar, Valentini lirohet falë ndërhyrjes së të dashurës së tij, Sonjës, e cila beson se e ka bindur Ludvigun që i dashuri i saj nuk është partizan.
Çmimi: 1300 Lekë
titleToAlt
Arta në vitin 1854, periudha e pushtimit otoman. Dy djem, për të cilët ishte e shkruar që të bëheshin miq si vëllezër, Londo dhe Nexhipi, lindin të njejtën natë. Romani ndjek hap pas hapi dhe në këndvështrimin e secilit jetën e tyre në periudha të qeta, por edhe në kohëra tensionesh dhe kryengritjesh, duke na paraqitur, rishtas dhe në mënyrë unike, një epokë të tërë. Shkolla Ndërdisiplinore, rrengje fëmijërore kundër armikut të tyre të betuar, Fazganos, vëllezërit binjakë hebrenj Jozef dhe Menahem, dashuria e cila për të dy miqtë pati zhvillime të papritura, figurat e dy nënave, Agnisë dhe Safijes, Anastasia kozmopolite, mbrëmje vallëzimi, Kafenetë Aman, luftë me gurë, Ramazani, hamamet, Karagjozi turk, prostitucioni, shkishërimet, çifçinj dhe çifligarë, rrugaçe të asaj periudhe, nacionalizëm dhe intolerancë, pasuri dhe mjerim, jetë e embël dhe e hidhur.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Romani Theodhosi i vogël, është një fantazi që mbështjell shqetësimet shoqërore në një ambient përralle, i cili përmban një sërë personazhesh që nuk do të ishte me vend të uleshin rreth të njëjtës tavoline me politikanët, strategët dhe personalitetet e medias së sotme. Ne botën e Radulescu-t gjeografia e Rumanisë është e transformuar: kufijtë janë të ngatërruar në një menyrë të tillë saqë formohen rrënjë të reja historike në territoret që kanë lindur prej tyre.
Çmimi: 1400 Lekë
titleToAlt
Nuk më mori gjumi deri ndaj të zbardhur, deri atëherë kur zunë të këndojnë gjelat e tretë. Sa herë mëtoja t'i mbyllja sytë më shfaqej fytyra e A. Vreshit. Mandej më përvijohej trupi i saj i bronztë, ashtu krejt lakuriq. Më shpërfaqej gjithë sa ajo kishte, gjithë sa unë kisha pasur tërë këto vite. Gjithe sa kisha velur prej saj sa e sa kohë, me idenë se isha i vetmi, krejt i vetmi. Sa nisja t'i shijoja këto pamje, përanash saj shpalosej edhe një trup burri, me një fytyrë që nuk e shquaja dot, me ca shpatulla që s'i harroj, shpatulla të cilat i pashë mbrëmë mbi trupin e saj, mbi krevatin tim. Sa herë rrihja ta shtyja tutje imazhin e saj, me futej me perdhunë në kokë ashtu krejt e lakuriqtë, bashkë me pesë nishanet e saj në formë L -je në fundshpinë. Këtë nuk harron të ma paraqesë sa herë më perball me imazhin e saj.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Motrat Barbarini, Zonjusha Baterflaj, Hakmarrja e faljes, Më vizato një avion: katër fate, katër histori ku Eric-Emmanuel Schmitt me një sens të rrezikshëm suspansi psikologjik, ekspoloron ndjenjat më të dhunshme dhe me intime që drejtojnë jetët tona. Si mund ta gjejmë pjesën tone të njerëzores kur rrethanat e jetës na cytin drejt zilisë, perversitetit, indiferencës apo krimit? Falja ofron një rrugë jo pa ambiguitete...
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Njëzetekatërvjeçarja Veronika duket sikur ka gjithçka - rininë dhe bukurinë, të dashurin dhe një familje që e do, si edhe një punë përmbushëse. Por diçka duket se mungon në jetën e saj. Kështu që, një mëngjes të ftohtë nëntori, ajo merr një grusht pilulash gjumi, duke pritur të mos zgjohet më kurrë. Megjithatë ajo zgjohet, në një spital psikiatrik ku i thuhet se i kanë ngelur vetëm disa ditë për të jetuar.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Njëmbëdhjetë minuta rrëfen historinë e një vajze, Maries, nga një provincë e Brazilit, e cila mbetet zemërthyer nga përvoja e saj e parë në dashuri. Ndaj dhe që në moshë fare të njomë ajo druhet se s'ka për ta gjetur kurrë ndonjëherë dashurinë.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
"Gjakmarrja zëvendëson qeverinë, ajo është pushteti politik dhe ushtarak!". "Po hyni gjaksi në shtëpi të vramit për të shpëtue a për çdo arsye tjetër, duhet ta presë e ta qesë me nderë, do ta përcjelli dhe asht burrni me i dhanë kuvend, së paku 24 orë.
Çmimi: 2000 Lekë
titleToAlt
Vendosur në fasadat elegante të vilave në Kornuell, para Luftës së Dytë Botërore dhe në hapësirat përgjatë viteve të turbullta të luftës, kjo histori dinamike flet për një grua të jashtëzakonshme, që përballet me dashurinë, dëshpërimin dhe, me plot kuptimin e fjalës, me kthimin në shtëpi. Viti 1935. Xhudith Dunbar gjendet vetëm, në konviktin e një shkolle në Britani, ndërkohë që nëna dhe motra e saj udhëtojnë për në Singapor. Por miqësia e saj me Lovdei Kerri Ljuisin, në "Seint Ursula", i hap dyert e privilegjeve të aristokracisë së çmendur britanike, që i mësojnë asaj nocionet e vlerave, miqësisë dhe pasurisë. Por do të jetë drama e luftës, që do ta privojë Xhudithin nga pasionet e saj dhe do t'i japë asaj mësime për kurajën dhe dashurinë. I mbushur me personazhe të mahnitshme e të paharrueshme, "Kthim në shtëpi", është një thesar i vërtetë, një libër për t'u kujtuar, rilexuar dhe mbajtur mend.
Çmimi: 1800 Lekë
titleToAlt
Jonathan-i është një 31-vjeçar në 2016-n. Në një ditë janari, si gjithë të tjerat, ai ka ethe, ethe të vazhdueshme, dërrmuese, të cilat e bëjnë të ngrijë kur del jashtë, e bëjnë të djersitet gjatë natës, tamam sikur ka ujë dhe jo gjak në venat e tij. Ai pret, përpiqet të kuptojë, bën teste, dyshon për të gjitha sëmundjet e botës, mendon se ka diçka të pashërueshme, vdekjeprurëse, se ai është një person që është në stadin e fundit të jetës. Paranoja e tij vazhdon deri në ditën kur doktori i tij i homeopatisë i sugjeron që të bëjë testin e HIV-it dhe e vërteta zbulohet: Jonathan-i është pozitiv.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Nevil Bardhi, protagonisri i këtij romani të ri të Kongolit, me të përfunduar studimet për matematikë, punon prej pesë viteshn inspektor në DPKR (Drejtoria e Përgjithshme e Krimeve të Rënda). Idhulli i tij, që në vitet e gjimnazit, ka qenë dedektivi privat me origjinë belge Hercule Poirot, personazhi legjendar i shkrimtares angleze Agata Kristi (Agatha Christie).
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Tirana e vitit 1980. Një grup shokësh, sipas fjalës së dhënë, takohen me rastin e dhjetëvjetorit të mbarimit të maturës. Pjesa më e madhe e tyre, të shpërndarë andej-këtej, nuk e kanë parë njëri-tjetrin. Po ç'ka ndodhur ndërkaq me secilin? Në këtë roman të parë të tij Kongoli shfaq prirjen e hershme për t'u marrë me "jetët e vogla" njerëzore. Dhe, përmes tyre, na sjell një tablo plot dritë-hije. Me dashuritë romantike, tepër të brishta e naive, përballë një realiteti plot ligësi; ku mjaftonte një letër anonime pir t'ia nxirë jetën gjithkujt.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Dy histori dashurie të ndërprera verbërisht. Kufoma e braktisur e një të riu. Një inspektor i ndjekjes së krimeve në kërkim të vrasësve. I ndërtuar si ndërthurje e këtyre linjave, me personazhe të mjediseve nga më të ndryshmet, kryeqytetase dhe periferike, intelektuale apo mafioze, etj., ky roman i ri i Fatos Kongolit zhytet në realitetin e sotëm shqiptar, ku gjëmat nuk habisin askënd.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Mars 1991. Thesor Lumi, banor në" një nga qytezat pranë kryeqytetit, i hipën anijes në Durrës, boshkë me mijëra të tjerë, për t'u larguar drejt Italisë. Çastin e fundit ndërron mendje dhe zbret. Me këtë skenë nis ky libër, i pari në ciklin e romanëve të shkruar prej Kongolit në fillim të viteve 90, që shënoi një sukses të jashtëzakonshëm brenda dhe jashtë vendit. Pse deshi të ikte personozhi dhe përse zbriti? I botuar për herë të parë më se gjashtëmbëdhjetë vjet të shkuara, i përkthyer e i botuor deri tani në gjashtë gjuhë të huaja, ndër të cilat frëngjisht, gjermanisht, anglisht etj. Ky libër sjell një tablo të papërsëritshme të jetës së përditshme në epokën e zymtë të diktaturës. Është një eksod tronditës në brendësi të qenies.
Çmimi: 800 monedha
titleToAlt
Ka zogj që gjithë jetën fluturojnë edhe vdesin duke fluturuar.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Vera nuk arrin t'u qëndrojë larg belave. Motra e saj binjake, Çeleste, është në Japoni, dhe asaj i duhet të përballet e vetme me ndryshimin e mistershëm që ka pësuar shoku i saj i ngushtë, Orfeo, të cilin e ka njohur në universitet dhe ndaj të cilit ndien një tërheqje të fortë, një ndjenjë të turbullt, megjithëse vazhdon lidhjen me Masimon. Orfeo, studenti me mesataren më të lartë në fakultet, njeri karizmatik, ka humbur vëllain para pak kohësh, por kjo nuk mund t'i shpjegojë ndodhitë e çuditshme ku duket se është përfshirë... Një ditë, Vera arrin rastësisht të shikojë në telefonin e tij një mesazh nga një aplikacion misterioz: Domethënia e fshehtë e jetës. Për çfarë bëhet fjalë, vallë?
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Protagonisti i këtij romani, Ardi, rreth të tridhjetave, nënpunës në drejtorinë e financave të një ministrie, një ditë e sheh veten të pushuar nga puna. Ai është natyrë e mbyllur, me një alergji të çuditshme ndaj mjeteve moderne të komunikimit, si interneti. Por ja që e kanë kthyer atë në një individ krejt të padëshirueshëm për eprorët. Largimi nga detyra i Ardit, përkon me dy ngjarje: pas një kohe të gjatë, ai ritakon Dorën, një mikeshë të vjetër të gjimnazit, dashuria e tij e parë. Pothuaj njëkohësisht, në dhomëne një hoteli, gjendet i vrarë me një plumb në kokë një person, ish – koleg dhe shef i tij në ministri.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Shkrimtari ynë i mirënjohur Fatos Kongoli, vjen me romanin e radhës, "Gënjeshtarë të vegjël", Eshtë një aventurë kryeqytetase e protagonistit të librit, Alpinit ose Alpit siç e thërrasin, një i ri me origjinë nga fshati. Aventurë që zgjat plot dymbëdhjetë vjet, në kërkim të një ekzistence të re, në fillim si student, më pas i punësuar në një nga ndërmarrjet e mëdha të kryeqytetit. Në kërkim gjithashtu të qenies ideale të ëndrrave të tij, një vajze që nuk e njeh, nuk e ka takuar kurrë, por që e përfytyron si një qenie me "bonsens". Në këtë rrugëtim atij i shfaqen njëra pas tjetrës Viola, më tej Rovena, në fund Ema. Dashuritë e zhdukura nëpër botë pa lënë gjurmë të protagonistit. Edhe në këtë roman të ri, përmes një proze që të mbërthen nga fillimi në fund, Kongoli shpalos mjeshtërisht një tablo të realitetit të sotëm shqiptar. Një realitet i egër, me problemet e shumta dhe kontrastet e thella. Individi i zakonshëm është tepër i dobët, pothuaj i pambrojtur në këtë realitet, në mëshirë të më të fuqishmëve. Po kush janë gënjeshtarët e vegjël?
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Magjistari i Hitlerit, një murg budist në Kinën e Revolucionit Kulturor, shkencëtarë të vjetër e të rinj, Në Moskë dhe në Tiranë: "Tre rrëfimet lidhen mes tyre nga prania e një lloji të caktuar personazhi në çdonjërin prej tyre, e dikujt që mund të quhet magjistar, njeri çudibërës, njeri me aftësi mendore të mistershme për të parashikuar të ardhmen, ose që shihet si i tillë, dhe nga raporti i pushtetit të tyre me njerëz të pushtetshëm në kuptimin që i japim zakonisht fjalës pushtet. Por kjo është e vetmja lidhje e dukshme midis tre rrëfimeve që përbëjnë triptikun. Të tjera gjëra që mund të duken sikur i lidhin, sikur të çojnë nga njëri te tjetri, janë pista të rreme, shtigje të rreme. Lidhja më thelbësore është e padukshme dhe ndoshta e pathënshme."
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1000 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania