titleToAlt
Donald Trump, Silvio Berlusconi, Marinc Le Pen. Hugo Chavez - populistët po rriten gjithmonë e më shumë përgjatë globit. Por çfarë është saktësisht poplizmi? A duhet quajtur populist çdokush që kritikon Wall Street-in apo Washington-in? Cili është dallimi i saktë mes populizmit të majtë dhe atij të djathtë? A e sjell populizmi qeverinë më afer popullit apo është kërcënim për demokracinë? Kush është "populli" dhe kush mund të flasë në emër të tij? Këto pyetje nuk kanë qenë ndonjëherë kaq të ngutshme. Në këtë vëllim novator, Jan-Werner Muller argumenton se në thelbin e populizmit ekziston një refuzim i pluralizmit. Populistët pretendojnë gjithmonë se ata dhe vetëm ata përfaqësojnë popullin dhe interesat e tij. Muller gjithashtu tregon se përkundër dijes konvencionale, populistët mund të qeverisin mbi bazën e pretendimit të tyre për përfaqësim ekskluziv moral të popullit; nëse populistët kanë mjaftueshëm pushtet, do të përfundojnë duke krijuar një shtet autoritarist, që përjashton të gjithë ata që nuk konsiderohen si pjesa "e duhur" e popullit. Libri propozon një numër strategjish konkrete për mënyrën se si liberal-demokratët duhet të përballen me populistët dhe si t'i marrin parasysh deklaratat e tyre që i drejtohen ekskluzivisht "shumicës së heshtur" apo "popullit të vërtetë". Ky libër analilik dhe provokues shtrihet në histori dhe merr shembuj nga Amerika Latine, Evropa dhe SHBA-ja, për të përcaktuar karakteristikat e populizmit dhe shkaqet e thella të triumfit elektoral në kohët tona. "Ky është një libër jashtëzakonisht inteligjent për një koncept shumë të rrëshqitshëm, por thelbësor politik. Kritika gjithëpërfshirëse e Jan Werner Muller-it ndaj populizmit do të udhëzojë dhe sfidojë të gjithë ata që përpiqen të kuptojnë rrënjët dhe natyrën e konflikteve politike që po shfaqen në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara." - MlCHAEL KAZIN, autor i The Populist Persuasion: An American History "Populizmi nuk është thjesht antiliberal apo antidemokratik - është hije e përhershme në politikën përfaqësuese. Ky është argumenti i Jan-Werner Muller-it në këtë libër brilant. Nuk ekziston udhëzues më i mirë për pasionet populiste të së tashmes." - IVAN KRASTEV, International New York Times "Askush nuk ka shkruar në mënyrë kaq intuitive dhe me baza për rënien më të fundit demokratike në Evropë sa Jan-Werner Muller-i. Këtu Muller-i përballet me kokën lart, me pyetjet më kyçe, të ngritura nga ringjallja e populizmit në rrafsh global. Si ndryshon populizmi nga Ilojet e tjera të politikës, pse është kaq i rrezikshëm dhe si mund të kapërcehet? Vizatimi i Muller-it për populizmin si hija antipluraliste dhe moraliste e demokracisë është mjeshtëror." –DANI RODRIK, Harvard University
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Ajo ishte mësuesja e letërsisë, ai ishte nxënësi i saj. Ajo ka të shoqin, tre fëmijë adoleshentë, një jetë provinciale, në dukje borgjeze. I pëlqejnë romanet dhe dëshiron të bëhet shkrimtare. I pëlqejnë minifundet dhe këmbët e saj. Djaloshi i duket i shkëlqyer; ai kërkon të martohet me të. Ajo quhet Brizhitë dhe ai Emanuel. “Ai sapo kishte mbushur të shtatëmbëdhjetat” është një biografi dhe portret intim i Zonjës së Parë Franceze, Brigitte Macron. Përmes rrëfimeve dhe analizave, autorja kërkon të kuptojë se si një grua e borgjezisë së vogël të provincës, e rritur me të motrat, pati guximin e madh për t’u përballur me familjen e saj dhe moralin shoqëror për të jetuar një jetë të dytë me një burrë 24 vjet më të ri se ajo. Autorja përpiqet t’u japë përgjigje pyetjeve: Ishte guximi apo pavetëdija që e kishte shtyrë Brizhitën të ‘shkatërronte vatrën e saj’ për t’iu futur një aventure çmendurisht të rrezikshme? Ishte vallë Emanueli ai që kishte bërë hapin e parë? Nëse po, si ia kishte dalë t’ia mbushte mendjen? Kur kishte filluar saktësisht lidhja e tyre? C’mrekulli kishte ndodhur që fëmijët e Brizhitës e kishin pranuar aq lehtë këtë njerk jo si të tjerët (kështu thotë versioni zyrtar), ndërkohë që as dyzetvjeçarët e afirmuar nuk e pranojnë që nëna e tyre të dashurojë njeri tjetër veç babait? Në korrik 2019, libri u nderua me çmimin “Bernard-Mazieres”, i cili jepet për librat me përmbajtje politike.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Çuditemi me sukseset e mediokritetit; është gabim. Mediokriteti nuk është i fortë ngaqë është vetvetja jo; ai është i fortë nëpërmjet dobësive që paraqet; dhe në këtë sens fuqia e tij është e hatashme. Sa më i rëndomtë të jetë njeriu në pushtet aq më shumë përshtatet me të gjitha poshtërsitë. Gjithkush, duke e krahasuar veten me të thotë: "Pse, nuk do të vijë rradha ime?!" Nuk nxitet nga asnjë hasët: kurtizanët e parapëlqejnë, meqë munden ta përbuzin; mbretërit e shikojnë si një shprehje e pushtetit të tyre të pakufishëm. Mediokriteti nuk ka vetëm gjith’ këto përparësi për të qëndruar në vend, por ka edhe një meritë të madhe e më të mirë: ai përjashton nga pushteti të aftin. Deputeti i budallenjve dhe i të marrëve në qeveri përkëdhel dy pasione të zemrës njerëzore, ambicjen dhe smirën. * * * Shpesh herë, mediokriteti është përkrahur nga rrethanat që, për qëllimet e tij, dhurojnë një mjedis të thellë. Këta njerëz të paaftë, që për turmën duken sikur komandojnë fatin, janë të gjithë thjesht të shoqëruar nga ai; meqë ata i japin atij dorën, besojnë se e drejtojnë atë. Shatobrian [Sentenca, refleksione, mendime)
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Tek furgoni m'u bë zemra mal teksa pashë banorët e "Unazës" që ishin ende përballë rajonit duke protestuar. Për një çast e harrova të keqen që më kishte zënë për të parën herë në jetë dhe që s'e kisha përfytyruar kurrë, pasi rrugën time që nga shkolla e politikës, e mendoja se do kalonte nëpër kancelari, tribuna konferencash apo takime të përmalluara me elektoratin. Por kurrë arrestim! Shqipëria jetonte një kohë tjetër nga ajo që shënonte në kalendar.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Komente rreth librit: Në këtë rrëfim plot shpirt dhe zbavitës... Johnson e ndërthur këndshëm historinë mes luftës, politikës dhe jetën vetjake. Observer Energjia e Çërçillit, përpjekja e tij e palodhur për emocionet, lavdinë dhe pushtetin, i kërkon shkrimtarit të apasionuar ta tregojë drejt historinë. Johnson-i është ky shkrimtar. Mail on Sunday I përkryer... Borisi është shkrimtar i shkëlqyer dhe ka një sens mjaft të kapshëm humori. Independent Një vepër shumë e lartë që na jep vlerësimin për arritjet e një njeriu të madh. Daily Telegraph Një arritje e përsosur... Johnson-i jo vetëm ka ngritur në qiell Çërçillin me këtë libër, por e ka rivalizuar me mjeshtërinë e tij. Financial Times Studimor por jo pedant, i shpejtë por jo pa peshë... një libër që të shpaloset me lehtësi Daily Express
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Kur ishte vetëm një vajzë e vogël, e gjithë bota e Michelle Robinson-it ishte e mbyllur brencla Anës Jugore të Çikagos, aty ku ajo dhe i vëllai, Craig-u, ndanin së bashku një dhomëz në apartamentin e vogël të familjes dhe luanin ekakusheka në park. Pikërisht në këtë vend, prindërit e saj, Fraser dhe Marian Robinson-i, e mësuan të fliste haptas dhe të mos kishte frikë. Por shumë shpejt jeta e çoi tepër larg, nga sallat e Princeton-it, ku mësoi për herë të parë se çfarë nënkuptonte të ishe në një dhomë e vetmja grua me ngjyrë, deri te rrokaqielli ku punoi si avokate e fuqishme tregtare dhe ku, mëngjesin e një dite vere, një student i Juridikut me emrin Barack Obama, hyri në zyrën e saj dhe ia shpartalloi të gjitha planet. Në këtë libër, për herë të pare, Michelle Obama përshkruan fillimet e martesës, vështirësitë për të gjetur një ekuilibër mes karrierës, familjes dhe ngjitjes së vrullshme të të shoqit në politikë. Na zbulon debatet e tyre lidhur me mundësinë për të konkurruar për presidencën e Shteteve të Bashkuara dhe na rrëfen për popullaritetin që përjetuan dhe për kritikat që morën përgjatë fushatës elektorale. Me finesë, sens humori dhe një sinqeritet të pazakontë, Michelle Obama përshfaq gjithë jetën e një familjeje që, krejt befasisht, u ndodh nën dritat e projektorëve dhe përballë gjithë botes, si dhe tetë vitet më domethënëse në Shtëpinë e Bardhë, ku ajo e njohu më mirë vendin e saj, por edhe vendi i saj e njohu më mirë atë. Becoming - Të bëhesh, na shoqëron në një udhëtim nga kuzhinat modeste të Jovas te sallat e ballos në Buckingham Palace, nëpër çaste dhimbjesh therëse dhe provash qëndrueshmërie këmbëngulëse, duke na zbuluar shpirtin e një gruaje të veçantë dhe revolucionare, e cila lufton për t'u ndjerë mirë me veten, plotësisht e zonja për të vënë gjithë forcën dhe zërin në shërbim të idealeve më të larta. Duke rrëfyer me ndershmëri dhe kurajë, Michelle Obama na vë përpara një sfide: cilët jemi në të vërtetë dhe çfarë dëshirojmë të bëhemi?
Çmimi: 1800 Lekë
titleToAlt
Quaj pjesëtim të ndjesores këtë sistem të pahjeve ndjesore që bëjnë të shihen njëherazi ekzistenca e një të përbashkëte dhe prerjet që përcaktojnë vendet dhe pjesët përkatëse. Kjo shpërndarje e pjesëve dhe vendeve themelohet mbi pjesëtimin e hapësirave, kohëve dhe formave të veprimtarisë që përcakton vetë mënyra se si ndonjë e përbashkët i ofrohet pjesëmarrjes dhe sesi këta apo ata marrin pjesë në këtë pjesetim. Qytetari, thotë Aristoteli, është ai që ka pjesë në faktin e të qeverisurit dhe të qenit i qeverisur. Por..
Çmimi: 400 Lekë
titleToAlt
Për herë të parë, Hillari Klinton rrëfen përjetimet e saj gjatë një prej zgjedhjeve më kontroverse dhe të paparashikueshme në histori. Tanimë, e lirë nga çdo trysni, ajo flet për një garë presidenciale të mbushur me zemërim, seksizëm, ulje-ngritje të pazakonta dhe një kundershtar, i cili shkeli të gjitha rregullat e garës. Në këtë libër, ajo tregon se ç'do të thote të garosh kundër Donald Trampit, cilat ishin gabimet e saj, si e përballoi ajo atë humbje shkatërruese dhe si gjeti fuqi të mblidhte veten e të shihte përpara për të ardhmen; ç'sfida duhet të kalojë një grua për t'u shfaqur e fortë në sy të publikut të gjërë, kritikat për zërin, moshën dhe pamjen e saj, por, mbi të gjitha, për standardet e dyfishta me të cilat përballet një grua në politikë. Zgjedhjet e vitit 2016 në Amerikë u shënjuan nga një sulm i papreçedent në demokracinë e vendit, nga një kundërshtar i huaj. Duke analizuar faktet dhe duke vënë pikat mbi "I" Hillari Rodham Klinton tregon se sa i rrezikshëm ishte ai dhe pse Amerika duhet të dijë t'i mbrojë vlerat e demokracisë për të ardhmen.
Çmimi: 1400 Lekë
titleToAlt
Vrasja e Sokolit ,jeta ,politika dhe vdekja e politikanit .Intervista dhe dëshmi.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Anija hapesinore Toka ndjek me shpejtesi te larte rrugetimin e saj ne suazen e nje procesi me tri pamje: mondializim, oksidentalizim, zhvillim. Tashme gjithçka eshte e ndervarur, por njeherazi gjithçka eshte e veçuar. Njesimi tekno-ekonomik i globit shoqerohet nga konflikte etnike, fetare, politike, nga ngerçe ekonomike, nga degradimi i biosferes, nga kriza e qyteterimeve tradicionale por dhe te modernitetit. Nje mori krizash gershetohen kesisoj ne krizen e madhe te njerezimit, i cili nuk po ia del dot te behet njerezim. Ku po na çon rruga qe po ndjekim? Drejt nje perparimi te panderprere? Kjo eshte diçka qe nuk mund ta besojme me. Vdekja e oktapodhit totalitarzgjoi oktapodhin e fanatizmave fetare dhe nxiti ate te kapitalizmit financiar.Ata po e mberthejne perhere e me fort boten me tentakulat e tyre. Ulja e varferise po kryhet jo vetem me nje rritje te mireqenies materiale, por dhe me nje rritje tejet te madhe te mjerimit. Mos po shkojme valle drejt katastrofave te njepasnjeshme? Kjo ka gjase te ndodhe nese nuk ia dalim te ndryshojme rruge. Edgar Morini vendos ketu piketat e nje "Rruge" shpetimtare, e cila do te mund te formesohej permes nderthurjes se nje morie rrugesh reformatore dhe do te na çonte drejt nje metamorfoze me te habitshme se ajo qe krijoi shoqerite historike nisur nga shoqerite arkaike te gjuetareve mbledhes frutash dhe bimesh.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Ismail Qemali është modeli i liderit me tërësi tiparesh individuale. Ai mishëron Merin rilindas, liberalin perëndimo;,shtetarin osman, diplomatin e regjur dhe kalkuluesin konjuktural. Ismail Qemali ishte i prirur për stil udhëheqes bashkëpunues, sjellje motivuese, stil efikas dhe frymë pozitiviste. Fan S.iNoli ngeli lider me aftësi universale por me sjellje kundraverse. Noli demostronte autoritet dhe papajtueshmëri, theks të fortë në detyrë dhe me më pak theks ne kërkesat e njerëzve. Noli ishte autokrat e determinues, imponimin e personalitetit dhe dominues mbi të tjerët .Ai ishte kontrollues, kërkues dhe drejtoi me stil autokratik, i pershtatshëm si Iider në situate të caktuar, ndërsa me ndryshimin dhe evoluimin e situates nuk e përshtati stilin e tij udhëheqës. Ahmet Zogu demostroi inteligjence natyrore, aftësi njohje të njerëzve, natyrë te qetë e dinjitoze. pasionante e xheloze, dredharake dhe oportiuniste, të vetëpërmbajtur dhe imponuese. Zogu nuk simbolizon liderin me një tërësi sjelljesh ndikuese, dominues dhe të identifikueshëm. Zogu ishte mbreti pa mbretëri, lideri pa lidership, politikani me paqëndrueshmëri, autokrati europian me sens anti - Europian. EnverHoxha është bashkëthemelues dhe bashkëdrejtuesi Partisë Komuniste Shqiptare. Ai u rrit dhe edukua nën ndikimin majtist Perëndimor, fliste rrjedhshem, kishte kulture dhe më i lexuar në raport me liderët komunist të bllokut lindor. Ai simbolizon liderin politik me bazë historike të qëndrueshme dhe elementë që evoluojnë. Ai ngelet lider me profil ideologjik socialist nacional shqiptar. Ai përformonte me kulturë, demostronte popullaritet dhe sjellje populiste kishte aftësinë ti kombinonte dinakërinë, vigjilencën ballkanike, ideologun, parimorin. aplikuesin e metodologjisë dhe të zakone e post leniniste. Lidershipi i tij është një përzierje dhe mpleksje e teorisë së tipareve te trashëguara dhe të adoptimit situational.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Libër legjendar udhrrëfyes, distilim i një jete të tërë mençurie dhe përvoje të kaluar në qeveri dhe sipërmarrje. ‘’Mësoni të thoni: ’Nuk e di!’ Nëse e përdorni këtë shprehje atëhere kur është e përshtatshme,ka gjasa që kjo t’ju ndodhë shpesh.’’ Gjatë karrierës së tij të gjatë dhe të shquar si një pilot ushtarak ,kongresmen amerikan, ndihmës i rangut të epërm i katër presidentëve amerikanë ekzekutiv i dy kompanive të përfshira në listen e' fortune 500' dhe i vetmi në historinë amerikane që ka shërbyer dy herë si Sekretar i Mbrojtjes ,Donald Ramsfeldi ka mbledhur qindra vëzhgime të sakta e të mprehta ,bindëse dhe shpesh edhe me humor rreth udhëheqjes,sipërmarrjes dhe jetës. Kur presidenti Gerald Ford dha urdhër që këto aforizma t’i shpërndaheshin punonjësve të shtëpisë së Bardhë në vitin 1974 ,ky koleksion u bë i njohur me ‘’Rregullat e Ramsfeldit’’.Këto rregulla janë lavdëruar nga Wall Street Journal që i ka rekomanduar si 'lexim i detyrueshëm' . Tashmë rregullat legjendare janë vënë në dispozicion të të gjithëve. Ramsfeldi ka përzgjedhur rregullat e tij më të dobishme dhe më të rëndësishme të zgjeruara me njohuri të reja dhe anekdota zbavitëse. Libri ofron një pasqyrë dhe dije të brendshme të udhëheqjes, administrimit, strategjisë dhe mendimit për jetën,të cilat jo vetëm që e ndihmuan atë të udhëhiqte Pentagonin në kohën e luftës,por e veshën atë me një famë të madhe si një nga drejtuesit kryesor më të fortë dhe më të efektshëm të Amerikës.
Çmimi: 2000 Lekë
titleToAlt
Teodora Toleva ka mbrojtur Doktoraturën evropiane në Histori para komisionit të përbërë nga përfaqësues të Universitetit të Barcelonës, Universitetit të Londrës dhe Universitetit të Vjenës në shtator 2008. Studimet e saj i ka përqendruar te "Çështja Lindore", veçanërisht te çështja maqedonase, armene dhe shqiptare. Me interes për Dr. Tolevën janë studimi i Monarkisë së Habsburgëve dhe dukuria e emigracionit në histori. Gjatë shekullit XIX, për të krijuar shtetet e veta, kombet etnike luftojnë kundër perandorive, ndërsa gjatë shek. XX shtetet krijojnë kombet politike. Debati rreth çështjes se cili komb është etnik (natyral) apo politik (artificial) nuk pushon, sepse lidhet dhe me një çështje tjetër: sa historik dhe "shtetbërës" është një komb? Në Ballkan të paktën katër kombe janë politike - kombi shqiptar, kombi turk, kombi maqedonas dhe kombi boshnjak, gjë që tregon qëndrueshmërinë e procesit historik. Prej tyre tri të fundit kanë "etërit" e tyre: Qemal Ataturkun dhe Josip Titon, ndonëse jo të gjithë i quajnë këta "të ligjshëm". Ne këtë punim dr. Teodora Toleva ka ngërthyer dhe ka zbuluar me zotësi të gjitha aspektet e planeve dhe veprimeve të shumanshme të diplomacisë austro-hungareze, të cilat nxisnin aspiratat kombëtare të shoqërisë së ndarë shqiptare. Më së shumti, ato plane dhe veprimtari u shërbenin në mënyrë direkte ose indirekte interesave strategjike të kësaj fuqie të madhe në Ballkan. Misioni i Austro-Hungarisë në këtë drejtim është kompleks asaj i duhej të përballonte një varg faktorësh të jashtëm, të cilët pengonin realizimin e qëllimeve të saj politike (interesat e fuqive të tjera të mëdha në rajon, pozitat e Perandorisë Osmane, aspiratat e shteteve të reja kombëtare në Ballkan), si dhe faktorët e shumtë të brendshëm dezintegrues në shoqërinë shqiptare, të cilët kushtëzonin ndarjen tradicionale të saj dhe zgjimin e vonuar të ndërgjegjes mbarëkombëtare (struktura sociale fisnore, ndarja gjuhësore, copëtimi territorial, mungesa e gjuhës unike letrare dhe e një alfabeti të përbashkët, ndarja në tri fe, prapambetja ekonomike e shpirtërore, etj). Në misionin e vet, Austro-Hungaria e ka shumë të qartë se, për momentin, ndërhyrja aktive në favor të proceseve kombëtare-integruese në popullsinë shqiptare do të luajë rolin kryesor për zhvillimin dhe konsolidimin e ndërgjegjes kombëtare ndër elitën shqiptare, si edhe për drejtimin e këtyre proceseve në hullinë e interesave të veta strategjike në Ballkan, duke eliminuar konkurrencën e faktorëve të tjerë të jashtëm që kishin ushtruar dhe ushtronin ndikim mbi shoqërinë shqiptare.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Shkenca, Politika dhe Gnosticiztni argumenton se gnostizmi modern i Hegelit, Marksit, Niçes, dhe Hajdegerit ka karakteristika të përbashkëta me atë të paraardhësve të tyre gnostikë, që besojnë se shëlbimi gjendet tek gnosis-i, pra dija; gjithashlu, se gnosticizmi është ndjesia e tëhuajësimit nga bota, dhe besimi se ky tëhuajësim është pasojë e mungesës së brendshme të rendit, dhe se, mungesa e rendit të botes mund të kapërcehet nëpërmjet dijes. Në fillesë të këtyre ideologjive shkatërrimtare, sipas Vegelin-it, qëndron mospranimi i premises sc qeniet njerëzore mund të kuptohen plotësisht vetëm në një hapësirë transhendente si dhe mospranimi i conditio humana; mendimtari do të bëhet i barabartë me Perëndinë përmes riardhjes së botës së përtejshme në tokë.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
“Mendimi kritik i një qytetari ’’ është një përmbledhje me publicistikën e zgjedhur të autorit, ku me anë të mendimit kritik, ai analizon dhe vlerëson informacionet, duke na dhënë një mënyrë për të mësuar zgjidhjen e problemeve të jetës. Falë përvojës së tij si pedagog, i specializuar në shkencat e komunikimit, nëpërmjet mendimit kritik, ai bazohet në përpjekjen për të marrë vendime të paanshme, ku vlerat themelore janë: qartësia, rregulli, saktësia dhe provat. Duke u bazuar në rezultatet e fundit të psikologjisë konjitive, edhe Bakalli, si shumë edukatorë modernë, mendon se është më e dobishme, sidomos për studentët, të praktikojmë një mënyrë të menduari kritikë sesa të mësojmë përmendësh një sasi të madhe informacionesh. Fryma me të cilën trajtohen këto tema përbën thelbin e mendimit kritik të Bakallit: "Një mënyrë të menduari që ka si qëllim arritjen e një gjykimi nëpërmjet proceseve mendore të analizës, vlerësimit, arsyetimit, marrjes së vendimeve dhe zgjidhjes së problemeve, pa i shkëputur këto procese nga shpjegimet e duhura mbi të cilat bazohet gjykimi
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 400 Lekë
titleToAlt
Sakralizimi i politikës ndodh sa herë që një entitet politik – kombi demokracia, shteti, raca, klasa, partia, lëvizja-shndërrohet në entitet sakral, në një objekt kujti e adhurimi, dhe vendoset në qëndër të një sistemi besimesh, simbolesh e ritesh. Atëherë lindin fetë e politikës, të cilat nuk indetifikohen me një tip të vetëm ideologjie apo regjimi: ato mund të sakralizojnë demokracinë ose autokracinë barazinë ose pabarazine kombin ose njerëzimin.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Mardhëniet shqiptaro-italiane 1925-1938
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Kjo histori e problemit shqiptar gjatë Konferencës së paqes në Paris, në vitet 1919-1920, ështe mbështetur nga arkivat diplomatike të Britanisë së Madhe , Francës Italisë dhe Shteteve të Bashkuara. Historia e problemit shqiptar gjatë Konferencës së Paqes në Paris zbulon kontraditat brenda sistemit shtetëror evropian, çka e bënte të pamundur krijimin e një rendi botëror vërtet të qëndrueshëm. Paaftësia e fitimtarëve për të pranuar një zgjidhje të problemit shqiptar zbulon në një botë të vogël, dështimin e përgjithshëm të negociatorëve për të vendosur paqen botërore. Zgjidhja e problemeve të vështira u shty ose iu dorëzua Lidhjes së Kombeve, në mënyrë që fitimtarët të mund të vazhdonin veprimtarinë e tyre perandorake.
Çmimi: 1600 Lekë
titleToAlt
…Ndaj duhet të bësh koncept skandalin, dhe objekt për analizë keqësinë fatale të gjërave, për me mund me thënë se keqësinë fatale të gjërave, për me mund me thënë se keqësia e gjërave nuk është ontologjike. “Gjërat shkojnë keq” është vetëm një konstatim masiv, i aftë për të pamundësuar veprimtaritë dhe rezestencat specifike të talenteve dhe subjektivimeve si fakultete perceptues ose të ndërgjegjshëm. Kjo analitike e mundshme duhet të jetë analitike e së keqes. Duhet t’i pergjigjemi inercisë së gjendjes së gjërave “që shkojnë keq” , me inercinë e entuziazmit të subjektit “sepse është subjekt”, mos me rënë as në fatalitetin konkret të gjendjes së gjërave, as në fatalitetin e të pasurit e të qenit opinion.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
“Libri i ri i sociologut Ibrahim Berisha, “Vdekja e Kolonisë”, vë në fokus situatën e Kosovës pas vitit 1912, kolonizimin e saj nga shteti serb dhe rrjedhimisht edhe situatën dhe të drejtat civile e politike të popullit shumicë, shqiptar. Ky libër është zgjerim i literaturës për studimet koloniale duke futur përvojën Kosovë: Serbi-Jugosllavi, Shqiptaro-Serbe, e cila paraqitet shpeshherë e shtrembëruar dhe, ka dhe do të ketë, shumë për të thënë në mënyrë që në shekullin XXI të tejkalohet mendësia dhe komoditeti kolonial i kolonistëve serbë dhe i shtetit të Serbisë. Libri ka në fokus mendësinë dhe praktikën koloniale të Serbisë në Kosovë gjatë shekullin XX. Politikat koloniale dhe krimet për territore dhe spastrime masive etnike në periudha krize a komode, shfrytëzimi, diskriminimi masiv sistemor dhe i strukturuar ndaj shqiptarëve të kolonizuar, prodhuan efekte të shumta sociale, politike, ekonomike, demografike, kulturore, arsimore etj., të cilat janë hulumtuar dhe analizuar në këtë studim multidisiplinar.”- KultPlus.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
“Liria politike, si e drejtë qytetare, nuk ekzistonte për shqiptarët në regjimet jugosllave, ajo pësonte, në periudha të ndryshme kohore, lëvizje aq sa lejonte regjimi, apo sa detyrohej, por asnjëherë në kuptimin e plotë të lirisë.”- Autori
Çmimi: 400 Lekë
titleToAlt
“Autorja Keçmezi-Basha trajtimin e librit e ka përqendruar kryesisht në periudhën 1945-1990, ngaqë ajo që 40 vjet merret me probleme të ndryshme të kësaj periudhe historike e që është edhe periudha më e ndjeshme për shqiptarët, të ngelur nën okupimin jugosllav. Qysh nga Kuvendi i Prizrenit më 1945, për shqiptarët kishte filluar një periudhë e errët dhe e tmerrit. Të vetëdijshëm për situatën në të cilën ndodheshin, ata (shqiptarët) nuk kishin qëndruar duarkryq. Pakënaqësinë e tyre e shprehnin në forma e mënyra të ndryshme. Në vitet e pasluftës organizatat atdhetare që kishin vepruar gjatë periudhave të mëhershme, vazhduan veprimtarinë e tyre patriotike edhe në vitet e mëvonshme. Por tani, atdhetarët ishin të detyruar të vepronin në ilegalitet të thellë, pasi ndiqeshin e vëzhgoheshin nga organet e ndjekjes, por edhe dënoheshin e likuidoheshin pa pasur faj. Aneksimi i Kosovës nga Serbia do të shohim më vonë se, ishte vetëm një pjesë e padrejtësisë që u bëhej shqiptarëve në Jugosllavinë komuniste. Çështja e Kosovës nuk ishte krejt çështja shqiptare. Padrejtësinë që i bëhej popullit shqiptar në ish Jugosllavi e rëndonte edhe më tepër copëtimi i trevave në të cilat shqiptarët ishin popullatë e vetme apo shumicë dërrmuese në tri republika jugosllave: në Republikën e Serbisë, të Maqedonisë dhe të Malit të Zi. Kosova, u shkëput nga trungu amë, por asaj iu shpërbënë jo vetëm trevat e banuara kryekëput ose kryesisht me popullatën shqiptare në Maqedoninë Veriperëndimore dhe në Mal të Zi, por edhe Presheva, Bujanoci dhe Medvegja, në të cilat shqiptarët ishin shumicë dërrmuese. Duke u nisur nga të gjitha ngjarjet që e karakterizojnë këtë periudhë, Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha librin e ka nda dhe e ka sistemuar në gjashtë pjesë kryesore. Pjesa e parë “Kosova 1945-1968: Vështrim historiko-politik”, përfshin periudhën nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore apo nga fillimi i rezistencës ilegale të shqiptarëve e deri tek organizimi i demonstratave studentore të vitit 1968. Në libër veç e veç trajtohen ngjarjet dhe situatat politike që sollën deri te këto demonstrata që shënuan historinë e popullit shqiptar nën okupimin jugosllav. Kujdes i veçantë i kushtohet, aneksimit të Kosovës nga Serbia; Reagimet e forcave kombëtare në Kosovë ndaj vendimeve të Kuvendit të Prizrenit (1945); Administrimi ushtarak në Kosovë; Delegacioni shqiptar në takim me Titon; Formimi i Shtabit Suprem të Ushtrisë Popullore Demokratike Shqiptare në Kosovë; Pavarësia e Shqipërisë, pikë referimi për veprimtarinë ilegale në Kosovë (1945-1990); Shqiptarët dhe Byroja informative; Aksioni i mbledhjes së armëve dhe torturat ndaj shqiptarëve e në fund të saj përmbyllet me kohën pas Plenumit të Brioneve. Edhe pse kishte “përfunduar” një kalvar i tmerrshëm për shqiptarët, kështu trumbetonin pushtetarët, megjithatë, Kosova kishte ngelur aty ku kishte qenë më parë. Situata politike ndaj Kosovës kishte ndryshuar pak, gjendja e rëndë ekonomike ishte e papërballueshme, e mos të flasim për aspekte të tjera që ishin krejt në fund krahasuar me republikat e tjera të Jugosllavisë. Haptas u tha se ndaj shqiptarëve të Kosovës ishin bërë padrejtësi të shumta gjatë kohës së Rankoviçit, haptas u dënuan forcat antishqiptare. U mbajt mbledhja e Katërt e Komitetit Qendror të LKJ-së të Jugosllavisë (Plenumi i Brioneve, 1966), por të gjitha vendimet që u morën për Kosovën dhe shqiptarët, kishin mbetur e shkruar vetëm në letër. Populli shqiptar ishte edhe më tej i pakënaqur me trajtimin dhe situatën e rëndë politike që mbretëronte në vend. Në pjesën e dytë të librit “Lëvizja ilegale atdhetare në Kosovë (1945-1999)”, trajtohet: Lëvizja ilegale shqiptare në ish Jugosllavi; shqyrtohet pavarësia e Kosovës dhe veprimtarët ilegalë të lëvizjes kombëtare; Evoluimi i kërkesave të ilegales shqiptare në Kosovë për bashkim kombëtar; Anëtarët e NDSH-së në shënjestër të UDB-së; Arrestimet vazhdojnë edhe në vitet e më vonshme etj. Pjesa e tretë e librit përfshin “Demonstratat studentore, 1968”. Në këtë pjesë trajtohet gjerësisht ndikimi i situatës ndërkombëtare në Kosovë; Kërkesa legale për Republikën e Kosovës; Formimi i “Grupit politik” të demonstratave 1968; Karakteri i bashkimit dhe i çlirimit kombëtar në programin e organizatës “LRBSH”; Karakteri kombëtar i Programit të demonstratave të vitit 1968; Organizimi i demonstratave në Prizren; Demonstratat në Suharekë; Organizimi i demonstratave në Pejë; Përgatitjet për demonstrata nga “Grupi politik”; Mbledhja e grupit politik; Parullat që do përdoren në demonstrata; Anëtarët e “Grupit politik” në Prishtinë; Demonstratat në Gjilan; Organizimi i demonstratave në Podujevë; Demonstratat në qytetin e Ferizajt; Tentim për demonstrata edhe në gjimnazin “9 Maji” në Kamenicë. Veç këtyre, përfshihen edhe demonstratat që organizohen në Tetovë dhe i tërë kapitulli mbyllet me nisjen dhe përfundimin e demonstratave në qytetin e Prishtinës duke mos lënë pa përmendur dhe kërkesat e studentëve. Duhet theksuar, se për herë të parë nga vetë qytetarët, doli kërkesa që Kosova të shpallej Republikë. Pjesa e katërt e librit “Demonstratat studentore ’81”, duke analizuar situatën kombëtare e ndërkombëtare në vend dhe situatën politike që solli deri tek ato, na imponohej që në mënyrë të detajuar të shkruajmë për Demonstratat studentore ’81- kthesë e madhe në historinë më të re të Kosovës; për politikën ndëshkuese ndaj demonstruesve; Izolimin, si masë e preferuar ndëshkuese e pushtetarëve; Propagandën dhe dezinformimin e opinionit kombëtar dhe ndërkombëtar- si armë e fuqishme në duart e okupuesit; për proceset politike gjyqësore ndaj shqiptarëve, që nuk kishin të ndalur; për shtypin e huaj që informonte për demonstratat; Proceset gjyqësore; Parullat që u përdorën gjatë demonstratave 1981; Politika ndëshkuese ndaj shqiptarëve pas vitit 1981; Proceset e para gjyqësore që u organizuan në gjykatat e qarqeve të Kosovës vetëm gjatë vitit 1981; Demonstratat studentore në shtypin e ilegales; Aplikimi i formave të ndryshme të dhunës për nënshtrimin e shqiptarëve; Demonstratat e shqiptarëve të Kosovës dhe shtypja gjakësore e tyre; Shqiptarëve nuk u kishte mbetur rrugë tjetër, veç demonstratave; Reagimi i shtypit ndërkombëtar; Reagimi i mërgimtarëve shqiptarë; Reagimi i qeverisë komuniste të Shqipërisë; Gazeta “Qindresa shqiptare”, vazhdonte edhe më tej të sensibilizonte çështjen e Kosovës së robëruar; Ndryshimet e papritura në udhëheqjen e Partisë Komuniste në Kosovë; Përsëri presioni për t’u deklaruar “jugosllav”; Demonstrata të njëpasnjëshme nga mërgata shqiptare; Peticioni i mërgimtarëve tanë nga Detroiti dërguar Kombeve të Bashkuara; Akademi Përkujtimore për dëshmorët e vitit 1981; Demonstrata u organizuan edhe në Detroit; Një kolazh i pasur fotografish nga demonstratat; Gazeta “Lajmëtari i lirisë” shkruan se si UDB-ja “uron” mërgimtarët për Vitin e Ri; Mërgimtarët tanë festonin ditën e Pavarësisë. Pjesa e pestë e librit “Kontributi i grave shqiptare për çështjen kombëtare” përfshin angazhimin dhe punën e madhe që bënë gratë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës duke trajtuar veprimtarinë atdhetare të shumë heroinave që vepruan në lëvizjen ilegale duke kaluar shumë vite nëpër burgjet jugosllave duke mos kursyer as jetën. “Diferencimet ideopolitike në Kosovë 1945-1990” trajtohen në pjesën e gjashtë të librit duke përfshirë diferencimet ideopolitike ndaj intelektualëve shqiptarë në Kosovë 1945-1990; Historia fillon të përsëritet tek shqiptarët edhe pas vitit 1981; Aplikimi i masave ndëshkuese ndaj shqiptarëve pas vitit 1981; Propaganda e organizuar shtetërore jugosllave ndaj shqiptarëve; Proceset politike gjyqësore ndaj shqiptarëve nuk kishin të ndalur; Presioni për shpërnguljen e shqiptarëve për në Turqi; Aksioni i mbledhjes së armëve – metodë tjetër presioni ndaj shqiptarëve; Akademik Ali Hadri në shënjestrën e UDB-ës; Shtypi ilegal për qëndrimet e intelektualëve shqiptarë në Kosovë; Trajtimi i diferencimeve në shtypin jugosllav dhe ndërprerja e autonomisë së Kosovës. Libri veç kapitujve të lartpërmendur, në fund mbyllet me Përfundimet dhe Rezymen; Treguesin e Emrave; Literaturën dhe Burimet; Shtojcën të pasuruar me Faksimile e dokumente të ndryshme dhe Shkurtesat që përdorën në monografi. Jam i bindur se autorja Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha, me të dhënat që ka vjel dhe me argumentet që ka ofrua, ka arritur që në mënyrë shkencore të sjell para jush, të dhëna të bollshme që argumentojnë se ç’rrugë kaloi Kosovë e okupuar dhe shqiptaret në vitet 1945-1999. Libri “Kosova 1945-1990, vështrim historiko-politik”, i autores Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha, sjell para komunitetit shkencor, atdhetar në veçanti e të popullit shqiptar në përgjithësi mendimin politik e kombëtar të Lëvizjes ilegale të viteve ’45 e këndej, të shekullit XX. Se, gjenerata e e gjenerata të tëra u flijuan, rezistuan dhe vepruan gjatë këtyre viteve, duke e përparuar mendimin e rezistencën politike, duke e vu atë në baza teorike, organizative e profesionale Lëvizjen kombëtare në Kosovën e okupuar.”- Prof. dr. Haki Kasumi
Çmimi: 2000 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania