titleToAlt
Çdo familje ka sekretet e saj Disa janë te vogla, si të tregosh një gënjeshtër të bardhë ose të përgjosh pas një dere. Të tjerat janë më të rënda, si pabesia dhe tradhtia. Kurse disa sekrete janë aq të tmerrshme, sa duhen fshehur në një vend të thellë dhe të errët, sepse, nëse do të dilnin ndonjëherë në dritë, me siguri do ta dërrmonin një familje... FamiljaTajd ka plot sekrete. Në rrugën e kthimit për ne Kliftop, në shtëpinë e familjes, lart në bregdetin e Dorsetit, vajza më e vogël, Dora, shpreson për një fillim të ri, për veten dhe jetën e re që po rritet në gjirin e saj.
Çmimi: 1300 Lekë
titleToAlt
Detektivi i adhuruar Herkul Puaro nis një udhëtim nëpër Egjipt, në një nga misteret më të famshme të Agatha Christie. Një avullore luksoze, Karnaku, lundron nëpër Nil. Në bord, i mbledhur nga fati dhe kureshtja për peisazhin ekzotik të Piramidave në Egjipt, gjendet një grup i larmishëm udhëtaresh. Linetë Rixhuej, personazhi që bie më shumë në sy, vajza më e pasur në Angli, udhëton për muajin e mjaltit me të shoqin, Sajmon Dojlin: Lineta është tërheqëse, e zgjuar dhe e mësuar të jetë gjithmonë në qendër të vëmendjes.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Romani Koha në mes ka në qendër jetën e një familjeje shqiptare të kamur, nga ato që fill pas vitit 1944 u konsideruan të deklasuara dhe iu sekuestruan pasuritë. Protagonistët e romanit janë përfaqesuesit e katër brezave të familjes Terziu, jeta e të cilëve shpaloset në menyrë kronologjike në faqet e romanit me një realizëm dhe dramacitet të fuqishëm. E shkruar në stilin e romanit klasik, vepra ështëe shtrirë në kohë dhe ka ngjarje të shumta që përbejnë thelbin e tij, si dhe sfondin ku zhvillohen ngjarjet. Ato janë ngjizur në menyrë të natyrshme në fabulën e tij dhe gërshetohen me fatet e personazheve kryesorë dhe episodikë, që janë të shumta dhe krijojnë një tablo të plotë të ngjarjeve në tri periudha historike kulminante të popullit shqiptar.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
I votuar, më 2013, nga Shoqata Britanike e Shkrimtarëve të Librave të Krimit, si romani më i mire i kësaj gjinie, i shkruar ndonjëherë! Abacia e Mbretit është një fshat tipik anglez, ku nuk ndodh asgjë e veçantë. Por ja që një ditë ndodh diçka e rëndë: njeriu më i pasur i krahinës, Roxher Akrojdi, vritet në studion e tij, teksa lexonte një letër që hidhte dritë mbi vetëvrasjen misterioze të një vejusheje të re e të pasur, zonjës Ferrars, me të cilën kishte ndër mend të martohej. Banorët e Abacisë" së Mbretit, që janë tipa të rëndomtë - viktima, pasunar dhe rrondokop; Flora, mbesa e tij e hijshme, dembele; e ëma lakmitare; Ralf Pejtoni i pashëm, thjeshtri, plengprishës; doktor Shepardi i palodhur; dhe e motra, Kerolajni, kryethashethemexhia e fshatit - tmerrohen nga kjo e keqe.
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Një roman historik, që ka në qendër Johann Friedrich Struenseen, mjekun personal të mbretit danez Kristiani VII që mbretëroi në vitet 1766-1784. Jo fort mirë nga mendja dhe aspak në gjendje për të qeverisur vendin, Kristiani përshkruhet si një djalosh delikat edhe fizikisht, apatik, plot tike nervore, me shpërthime zemërimi të pakontrolluar. Mbreti Kristian martohet me princeshën shumë te re angleze, Caroline Mathilde, motra e mbretit Xhorxhi III, që nuk është aspak naive dhe e nënshtruar, përkundrazi, shfaqet si një vajzë inteligjente e me vullnet të fortë.
Çmimi: 1250 Lekë
titleToAlt
Pas romanit Vila e Pëlhurave, vjen pjesa e dytë e kësaj sage romantike historike, që ka bërë për vete miliona lexues. Augsburg,1916. Kanë kaluar tre vjet qysh kur jetimja Marije trokiti në portën e Vilës së Pëlhurave, në kërkim të punës si shërbyese në familjen Melcer. Nuk do tia kish marrë mendja kurrë se një ditë do të bëhej bashkëshortja e Paul Melcerit, trashëgimrarit të perandorisë së pëlhurave. Kamerierët e shërbyesit e shohin me admirim dhe zili, por Marija nuk do ta shijojë gjare fatin e mirë: Lufta e Parë Botërore do të pllakosë botën përrallore të vilës. që shndërrohet në spital ushrarak, ku të plagosurit kurohen me dhembshuri nga vajzat e shtëpisë.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Një histori prekëse e tre të rinjve që përpiqen të ndërtojne një të ardhme për veten në Damaskun e shkatërruar nga lufta! Amali, Hamudi dhe Jusufi janë të rinj, të bukur, të privilegjuar, ambiciozë, që besojnë në revolucionin e vendit të tyre: Sirisë. Por, papritmas, ata humbasin çdo gjë dhe u duhet të luftojnë për të mbijetuar. Dhe për t'u arratisur. Hamudi është një kirurg i ri, që ka studiuar në Paris e që tashmë ndihet europian, i kthyer në Siri vetëm për të rinovuar pasaportën, por që ka mbetur në qytetin e tij të lindjes, i kapur në çark. Amali dhe Jusufi janë aktorë të talentuar, që jetojnë në Damask dhe kanë marrë pjesë në protestat antiqeveritare.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
"Cikël... E tillë është edhe jeta, si këto pika shiu që përhapen për t'u lënë vendin pasuesve identikë. Një tjetër do të jetë banor i kësaj shtëpie, i këtyre katër mureve që kanë parë dhe dëgjuar kushedi sa histori, brenga... buzëqeshjet duhet të kenë qenë më të rralla, me siguri. Veç mirësjelljes së programuar, vështirë të dallosh grimca të vërteta emocioni në portretet e ngrira të vendësve. Në Absurd, edhe pse në dukje më të ligj, njerëzit ishin më të gjallë në përjetimet e tyre. Edhe më të kamufluarit ndër ta, zbërtheheshin më lehtë nga sytë e një të sprovuari të aftë për të kuptuar natyrat njerëzore."
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Historia e këtij libri ka në qendër një komplot ndërkombëtar djallëzor, që nis nga Salla Ovale e Shtëpisë së Bardhë dhe zhvillohet përgjatë rrugëve përvëluese të Buenos Ajresit, në atmosferën e rafinuar të Parisit dhe Romës deri në hijet e errëta të mjediseve të Bukureshtit. E bllokuar në rrjetën e padukshme dhe vdekjeprurëse të këtij komploti është Meri Eshli, një studiuese e re, e bukur, eksperte për politikat e vendeve të Europës Lindore që, befas, nga profesorë në një universitet të Kansasit emërohet ambasadore në një vend përtej Perdes së Hekurt.
Çmimi: 1250 Lekë
titleToAlt
Mark Rothko, Hannah Arendt, Roman Gary, Gidon Kremer. Ka një" lidhje midis emrave të mëdhenj të kulturës botërore: vendet baltike ku ata lindën dhe shpirti i të cilëve i shoqëroi në arratisjen përtej kufirit. Pikërisht në gjurmët e këtij shpirti, Jan Brokkeni përshkon Letoninë, Lituaninë dhe Estoninë, duke rindërtuar jetët e jashtëzakonshme të njerëzve të famshëm dhe atyre të zakonshëm, për të rizbuluar vitalitetin e një toke, që gjithmonë ka qenë e pushtuar dhe e diskutueshme, ku dhuna e historisë është përballuar nëpërmjet artit, poezisë dhe muzikës.
Çmimi: 1250 Lekë
titleToAlt
Krijimtaria e Stefan Cvajgut është shumë e larmishme, sepse edhe interesat e tij kulturore ishin të jashtëzakonshëm. Ai përktheu mjaft duke u dhënë lexuesve të gjuhës gjermane poetë e prozatorë të njohur. Studioi dhe shkroi një mori monografish për personalitete të shquara të letërsisë, artit dhe shkencës. Por natyrisht, vendin e nderuar në historinë e letërsisë, Cvajgu e ka merituar me novelat e tij të shumta e të mrekullueshme.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Në spital, gjysh Gotfridi ndihej si luani në kafaz dhe nuk bënte gjë tjetër veçse u çirrej infermierëve, duke mos pranuar njeri pranë. Madje edhe të birit i pëlqente më shumë të rrinte në shtëpi duke zgjidhur fjalëkryqe, sesa të shkonte ta takonte. Por Ulfi i vogël e donte me shpirt gjyshin, edhe pse gojën e kishte ca të hidhur e ishte grindavec, prandaj i mbante inat babait që nuk e shpinte tek ai. Kështu sajoi një gënjeshtër dhe shkoi vetë; rrugën për në spital e dinte si në pëllëmbë të dorës. Dhe shpejt ua mori dorën gënjeshtrave, sepse herën tjetër thuri një plan për arratisje të vërtetë, për të përmbushur një dëshirë të madhe të gjyshit. Me para në dorë, pajtoi si shofer Roni-Adamsin, bukëpjekësin mik, pikalosh dhe punëmbaruar.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Një përmbledhje e veçantë me tregime të shkurtra, që mund të lexohet edhe si ëroman lirik. Copzat e kujtimeve të fëmijerisë thuren këndshëm në një të tërë me zërin e një vogëlusheje, Jing Cusë. Rrëfimi fillon në vitin 1926, kur ajo ishte shtatë vjeçe dhe vazhdon derisa mbush trembëdhjetë vjeç. Paralelisht me zhvillimin e ngjarjeve shtohen edhe aftësitë e saj për të kuptuar botën. Kornizën e rrëfimit e përbejnë ndodhitë familjare, por ftymën e gjakun ia japin vëzhgimet e saj të hollësishme mbi njerëzit dhe gjërat që e rrethojnë.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Gjatë një natë të ftohtë shkurti të vitit 43, familja Brilleslajper arriti në Folenë e Lartë, një shtëpi e fshehur në pyll, në periferi të fshatit Naarden, në lindje të Amsterdamit. Brenda mureve të kësaj shtëpie, motrat e reja Btilleslajper, Lina dhe Jani. organizojnë një operacion shpëtimi, ndër më të guximshmit në historinë e Vendve të Ulëta gjatë pushtimit nazist, pikërisht nën hundën e udhëheqësve të lëvizjes Nacional-socialiste, që banojnë qindra metra larg shtëpisë së tyre.
Çmimi: 1250 Lekë
titleToAlt
Romë, 2002. Në bazilikën e Shën Pjetrit, një zotëri flokëthinjur gjunjëzohet për të kërkuar një falje të pamundur: "'Atë, do të vras një njeri", i rrëfehet priftit në rrëfyestore. Në të njëjtën kohë, Klara Tanenbergu, arkeologe e re, mbesa e një njeriu të fuqishëm por me të kaluar të errët, gjatë një kongrcsi të arkcologjisë në Romë njofton një zbulim të rëndësishëm. Bëhet fjalë për disa pllaka të lashta prej argjile, të cilat, nëse janë autentike, do të shërbejnë si provë shkencore e ekzistencës së patriarkut Abraham. Është vepra e një skribi, që ka përmbledhur rrëfimin e profetit për krijimin e botës, Zanafillën, pështjellimin e gjuhëve në Babel dhe Përmbytjen e madhe. Një Bibël autentike prej argjile.
Çmimi: 1600 Lekë
titleToAlt
Augsburg, 1913. Marija mbetet e mahnitur kur gjendet për herë të parë para Vilës madhështore të Pëlhurave: pallati hijerëndë i familjes Melcer, pronare e fabrikës më të madhe bavareze të cohërave, lartësohet si një kështjellë e magjepsur në një park të pamasë. Një univers vezullues dhe i panjohur për një vajzë të skamur si ajo, të rritur në jetimore. Që në fillim, Marija ndesh armiqësinë dhe xhelozinë e njerëzve të rangut të saj: një shpurë kamerierësh dhe shërbyesish hundëpërpjetë që e shohin me dyshim, ziliqarë për hijeshinë e saj të lindur, zgjuarsinë dhe vendosmerinë.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Në fund të të pesëdhjetave, Jërhen Hofmesteri nis të kuptojë se jeta po i rrëshqet nga duart. Pas humbjes së punës dhe gruas, humbjes së kursimeve dhe largimit të vajzës së madhe, i mbetet krenaria se është zot i një shtëpie madhështore në lagjen më të pasur të Amsterdamit dhe Tirza, vajza e vogël, xhevahiri i tij, sidomos pas zhgënjimit me vajzën e madhe, Ibin, e cila ka lënë universitetin për të ngritur një biznes të vogël, që nuk ka të bëjë aspak me aftësitë intelektuale.
Çmimi: 1250 Lekë
titleToAlt
"Bonavia" është afresku i mbarë shoqërisë postjugosllave në kërkim të një identiteti të ri në rravgimin e vet midis të shkuarës së anatemuar, të tashmes problematike dhe të ardhmes së pasigurt. Ne të gjallojnë një galeri personazhesh komplekse, të cilët enden si somnambul në një realitet që ngjan me një ëndërr dhe zhgjëndrrës, që përfton përmasa fantazmagorike.
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Është viti 1941: gjithë bota zien nga lufta: Norvegjia e Danimarka vuajnë nën pushtimin gjerman. Familja e Katitzit, vazhdimisht shpërngulet nga një vend në tjetrin. Tani është vendosur në Norrland, në Veri të Suedisë.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Ne ikim, ikim vazhdimisht, herë të entuziazmuar drejt së ardhmes dhe herë të trembur drejt humbjes, por ata, zotët e fjalës, vijnë vazhdimisht drejt nesh dhe na magjepsin me magjinë e verbit shqip, na shkundin nga marrëzia e shkatërrimit të vlerave ose nga përtacia mendore e indiferencës ndaj tyre. Ata na bëjnë të realizohemi si njerëz të këtij trualli ku ka lindur, për të mos vdekur kurrë dhe për t'u ripërtëritur pafundësisht, fuqia e perëndishme e fjalës shqipe. Ky le të jetë kryemotivi dhe shpirti i këtij libri të përkorë.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Një grua përkulet mbi parmakët e një anijeje transoqeanike për të marrë një karficë dhe pa dashur bie në ujë. Teksa sheh skajin e anijes që largohet, i bën një premtim Shën Ritës, mbrojtëse e së pamundurës: nëse shpëton, do të shkruajë një libër për historinë e jetës së saj. I bie pas anijes, duke pyetur veten se çfarë mund të përfshijë e të shkruajë në historinë e jetës - një repertor mrekullish, kërcënimesh dhe njerëzish parakalojnë të trazuar nëpër mendjen e saj, duke krijuar një fjalor me kujtime herë të turpshme dhe ndonjëherë poshtëruese, ndërsa deti, përreth, e rrëmben me forcën e tij kërcënuese.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Vazhdimi emocionues i romanit Letra për mbretin. Një kalorës i ri. Një pyll i magjepsur. Një kërkim i rrezikshëm. "Askund tjetër nuk mund ta humbasës aq lehtë rrugën, sa në pyllin e egër..." Një nga kalorësit e mbretit është zhdukur. Ka humbur në dëborë, ndërsa ishte dërguar për të eksploruar pyllin e egër, një vend i mistershëm, ku askush nuk guxon të vërë këmbë e për të cilin thuhet se është i magjepsur. Dhe Tiuri, kalorësi trim, duhet ta gjejë.
Çmimi: 1250 Lekë
titleToAlt
Për Elenën parfumet janë gjithçka. Janë mënyra për të lexuar botën që e rrethon, ato nuk e kanë tradhtuar kurrë. Në Paris, parfumet e saj te personalizuara kërkohen shumë, sepse vetëm ajo di të shohë thellë brenda njerëzve dhe të gjejë esencën e duhur për ta. E ka prirje dhe kjo i sjell lumturi. Prandaj, kur një ditë, papritur, e humbet këtë aftësi, jeta i kthehet në makth. Duket se magjia e parfumeve është tretur diku. Pikërisht atëherë i vjen një propozim nga një person që nuk do t'i shkonte ndonjëherë në mendje: nga Suzana, nëna e saj, që nuk e ka dashur kurrë si bijë. Gruaja i kërkon që ta shoqërojë në një udhëtim që nis nga Firence dhe nga pallati i Rosinëve, paraardhëset e Elenës prej të cilave ka mësuar gjithçka.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Një mbrëmje, tetë gra menonite ngjiten në një plevicë për një takim të fshehtë midis tyre. Gjatë dy viteve të fundit, secila prej këtyre grave, dhe më shumë se njëqind vajza të tjera në koloninë e tyre, janë dhunuar vazhdimishr natën nga djajtë si ndëshkim për mëkatet e tyre, ose, të paktën, kështu thonë burrar e kolonisë. Tani që kanë mësuar se, në të vërtetë, ato janë droguar dhe më pas janë sulmuar nga një grup meshkujsh nga komunireti i tyre, gratë janë të vendosura të mbrojnë veten dhe të bijat nga dëmi i mëtejshëm.
Çmimi: 800 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania