titleToAlt
Maks Çapkëni është peshkopi më i ri i qytetit! Herën e fundit që folëm për Maks Çapkënin dhe ndihmësen e tij, Erinën, ata sapo kishin kopsitur planin për tre hajdutët e paaftë. Tani, dy shokët janë fshehur në fund të koshit të plehrave, për të mos u pikasur nga hajdutët hakmarrës dhe policët. Ata po përballen me armiq të vjetër dhe të rinj, ndërsa hasen edhe me sfida të reja. A do të munden të shpëtojnë paq, ndërsa mbrojnë shkollën South Ridge nga dhunuesit dhe kriminelë?
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Te "çmenduria e turmave", Douglas Murray investigon çrregullimin e kulturës "woke" dhe ngritjen e politikave të identitetit. Me një prozë të gjallë dhe brisk të mprehtë ai ekzaminon çështjet me kontroversiale të kohës: seksualizmin, gjininë, teknologjinë dhe racën, me interlude në bazat e "wokeness" marksistë, ndikimin e teknologjisë dhe si duhet të mesojmë të jemi të aftë për të falur në kulturën gjithnjë në rritje online. Një nga shkrimtarët e pakët që guxon t'u kundërvihet pikëpamjeve mbizotëruese dhe të vërë në dyshim ndryshimet dramatike të shoqerisë sonë duke filluar nga ripërcaktimi i gjinisë së fëmijevë e deri te ndikimi i të drejtave transgjinore te gratë libri penetrues i argumentuar me mjeshtëri i Murray-it, i botuar tani me një pasthënie të re,çan një shteg normaliteti përmes mjegullës së situatës së veshtirë moderne.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
"Një renditje e shkëlqyer personazhesh dhe një mister intrigues. Më pëlqeu pa masë!"
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
A do të përfundojë udhëtimi që Niki ka ëndërruar nga "Tmerrësisht i bukur" në i "Tmerrshëm".
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Po sikur lumturia të jetë para syve tanë? Ana, 37 vjeç, ndihet e lodhur nga puna dhe letrat e përmbaruesve. Vajzat i sheh shumë pak, vetëm në mëngjes. Nga guaska, në të cilën është mbyllur, sheh jetën që po ikën. Në moshën 17 - vjeçare, Kloeja heq dorë nga ëndrrat e saj për të ndihmuar të ëmën. Ajo kërkon dashuri te djemtë, por marrëdheniet e saj nuk zgjasin. Ashtu si karroca e Hirushes, ata transformohen, pasi e arrijnë atë që duan.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
A e ke menduar ndonjëherë si funksionon trupi yt? Trupi i njeriut është i jashtëzakonshëm, mahnitës dhe...fort i çuditshëm është imi. Madje i çuditshëm është dhe ai i mësuesit tënd të matematikës.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Gjithçka filloi në një natë të errët me stuhi...A e mbani dot një sekret? Jeni të sigurt? Sepse ky është një sekret shumë i madh...Që pas stuhisë së frikshme, diçka po u ndodh fëmijëve në rrugën e Frenkit. Po ndryshojnë një e nga një. Po bëhen pak të çuditshëm. Pak...Magjikë.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Ju jeni takuar me fëmijët më të këqinj në botë. Madje u njohët edhe me mësuesit më të këqinj në botë. Tani shkrihuni së qeshuri me...Prindërit më të këqinj në botë!
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Tri javë. Dy motra. Një makinë.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Më shumë sesa dhimbje barku, një histori e vërtetë. Një natë Raina zgjohet nga një dhimbje e tmerrshme stomaku, kështu që me siguri është virozë. Raina rikthehet në shkollë, ku i duhet të përballet me ulje - ngritjet e përhershme: miqtë, jo - miqtë dhe shokët e klasës të cilët mendojnë se viti shkollor është thjesht një mbledhje e mërzitshme që zgjat ca si shumë.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
A jeni ndier ndonjëherë sikur nuk dini më ç'të bëni? Keni kaluar orë të tëra duke sajuar një lojë të ngatërruar për fëmijët - dhe në fund jeni gjendur duke luajtur vetëm? Keni hequr dorë fare dhe u jeni dorëzuar ekraneve?
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Ç'bëjnë mësuesit kur dalin nga klasa, nëse dalin ndonjëherë? Flenë nëpër tavane të varur si lakuriqtë e natës, apo të zhytur në ndonjë pirg këpucësh demode?
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Nuk ka asgjë të pazakontë në familjen Broket. Të mërzitshëm, të respektueshëm dhe krenarë, ata përbuzin këdo që është i pazakontë ose ndryshe nga ta, deri në çastin kur vjen në jetë Barni Broket.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Jeta e Norës po shkon keq e më keq. Në mesnatën e ditës së fundit në këtë jetë, ajo e gjen veten në një bibliotekë. Aty i jepet mundësia të zhbëje keqardhjet e saj dhe të provojë çdo jetë tjetër, që ajo do të kishte dashur të jetonte. I gjithë kalvari i jetëve që ajp provon, ngre një pyetje tepër të rëndësishmne: "Kur të jepen mundësi të pafundme, cila është mënyra më e mirë për të jetuar?".
Çmimi: 1300 Lekë
titleToAlt
John Kampfner është britanik dhe flet për ndryshimin e madh që ka pësuar imazhi i Gjermanisë jashtë vendit gjatë viteve të fundit. Ai e quan shembullore politikën gjermane: Lufta kundër Covid 19, kriza financiare dhe e refugjatëve, asnjë vend tjetër nuk ka arritur të lundrojë me kaq sukses dhe në mënyrë kaq sovrane përmes këtyre kohëve të vështira. Ndërsa në vende të tjera qeverisin politikanë dhe populistë autoritarë, Gjermania është një fortesë dinjiteti dhe stabiliteti. Arsyen e kësaj Kampfneri e gjen në radhë të parë te politika e konsoliduar e Angela Merkelit dhe në ballafaqimin kritik me të kaluarën; ky është sipas tij çelësi për një demokraci të ndjeshme. Një histori tjetër dehëse për Republikën Federale.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Nga themeluesi i karikaturës komike mjaft të njohur xkcd vijnë përgjigje të çuditshme ndaj pyetjeve mjaft të rëndësishme, që, me siguri, nuk do t'i bënit dot vetë MILIONA NJERËZ në gjithë globin vizitojnë çdo javë xkcd.com, për të lexuar karikaturat komike të Randall Munroe-k. Vizatimet e tij karikaturiste rreth shkencës, teknologjisë, gjuhës dhe dashurisë ndiqen me një përkushtim të jashtëzakonshëm, ashtu si edhe përgjigjet e studiuara me hollësi kundrejt pyetjeve të çuditshme të fansave të tij. Kërkesat që i mbërrijnë atij variojnë nga ato thjesht të çuditshme deri tek ato krejtësisht djallëzore: o Po sikur të provoje të gjuaje një top bejsbolli që udhëton me 90 për qind të shpejtësisë së dritës? o Po sikur të notoja në një pishinë me karburant bërthamor të shpenzuar? o A mund të ndërtosh një jetpack, duke përdorur kallashnikovë të drejtuar për poshtë? Q Po sikur një tërmet prej 15 ballësh të godasë Nju-Jorkun? o Çfarë do të ndodhte nëse ADN-ja e dikujt do të zhdukej krejtësisht? Përgjigjet e tij janë perla komike, të cilat shpjegojnë në mënyrë mjaft të përpiktë dhe argëtuese çdo gjë, duke filluar nga gjasat që të njihcsh me shpirtin tënd binjak e deri te mënyrat më të tmerrshme, se si mund të vdesësh duke ndërtuar një tabelë të elementeve të Mendelejevit. Ky libër përmbledh përgjigjet më të famshme nga faqja "Po sikur?" e xkcd-së. Shumë prej pyetjeve (51 për qind) janë të reja dhe u është dhënë përgjigje për herë të parë këtu. "Po sikur?" është një gosti informative për fansat e xkcd-së dhe për ciiindo që pëlqen të meditojë pyetje hipotetike.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Eseja raë e brohoritur e kohëve të fundit. Çmimi "Syri kritik i rrëfimtarisë". • Çmimi "Libraritë rekomandojnë", në kategorinë e veprave jo të trillit. Çmimi "Buho për librin më të mirë", i Shoqatës Aragoneze të Miqve të Librit. Çmime të "Romanit historik hislibris", në kategorinë e veprës më të mirë jo trill. * Çmimi "Veprimi civil në mbrojtje të shkencave humane", në kategorinë e veprës më të mirë jo trill.
Çmimi: 2000 Lekë
titleToAlt
I dashur ditar! çfarë ka më magjike se krishtlindja e bardhë? Sidomos kur pushimet i kalon në Covery Hill!
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
I dashur ditar, Gjithçka filloi me një derë që nuk u mbyll mirë. Kështu ia behu Balzaku në klasën tonë, për lumturinë tonë më të madhe (Ose pothuajse). Kush është Balzaku? Surprizë!
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
... Ai nuk e pyeti, ashtu siç kishte bërë edhe shumë herë të tjera, nëse ajo dëshironte që të shkonin në dhomë. Panë njëri-tjetrin në sy vetëm për një fragment sekonde dhe u drejtuan nga ashensori. Sapo u mbyll dera e dhomës, ai e rrëmbeu në krahë dhe e puthi me etje. Kishin muaj larg njëri-tjetrit. Puthja e gjatë po i eksitonte si asnjëherë tjetër me një shije të paprovuar më parë. Ku kristalet e kripës së tharë të detit dhe njollat rozë dhe të kafta - dhuratë e diellit dhe e detit të Ulqinit - përziheshin me aromën epshndjellëse të djersës që lëshonin dy trupat e nxehtë, pas ecjes në këmbë mes vapës për të mbërritur deri te kjo strehë dashurie...
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Mirësevini në Ishullin e Lëmishtës Në këtë ishull të vogël banon një numër i madh njerëzish të rritur të tmerrshëm. Shkolla, parku, dyqani i lodrave dhe, madje, edhe makineta e akulloreve në këtë ishull drejtohen nga të rritur të shpifur: gjëja që u pëlqen atyre më shumë është t'ua nxijnë jetën fëmijëve. Personi më i neveritshëm nga të gjithë këta është pronarja e ishullit, teze Greta Kurnacja! Dikush duhet t'ua tregojë vendin atyre! Po kush mund të jetë aq guximtar?! Njihuni me Nedin, djalin e jashtëzakonshëm me një superfuqi krejt të veçantë. ZHULFUQINË!
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Ai perr përsipër rreziqe pa i menduar pasojat, ajo nuk ka shoqe, ai është i varur ndaj lojërave elektronike, ajo pi alkool, ai pi duhan, dhoma e saj është një katrahurë e vërtetë, asaj i pëlqen të provokojë, ai nuk ka motivim... Të gjithë e kanë të vëshitrë që të zotërojnë reagimet e tyre emocionale. Dhe të themi të vërtetën, edhe ne prindërit shpesh e humbasim kontrollin. Do t'i akuzonim me dëshirë se ata e kanë shtypur qëllimisht butonin për të na çorientuar... Por ADOLESHENCA janë punët e mëdha në tru. Mendimi, aftësitë e memorizimit, krijimi artistik, bëjnë hapa përpara, ndërkohë që zona të tjera që drejtojnë empatinë, parashikimin, përllogaritjen e rreziqeve... janë në ndërtim. ADOLESHENTI? Një motor që funksionon me shpejtësi të plotë, një përshpejtues shumë i ndjeshëm, dhe frena që ende nuk funksionojnë! Me botimin Nuk KUPTOHEMI më! le të zbulojmë se çfarë ndodh në kokën dhe trupin e adoleshentit tonë, le të eksplorojmë fuqitë tona të prindit për të vepruar me ndjeshmëri, dashuri dhe me drejtësi. Isabelle Filliozat, psikoterapiste, shkrimtare, dhe Anouk Dubois psikomotriciene, ilustruese, janë autoret e librave bestseller: Kam provuar gjithçka! dhe Ai më kërkon!, të cilët zbulojnë prindërimin pozitiv.
Çmimi: 1000 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania