titleToAlt
Nuk e di për ju që po e lexoni këtë përrallë.Por unë për veten time gjithmonë kam dashur që të kem një shkop magjik. Madje edhe sot ka çaste kur do të dëshiroja vërtet që, me anën e një shkopi magjik të bëja shumë gjëra. A dini të mbani një sekret? Po? Mirë. Meqë më thatë që dini të mbani një sekret, unë po jua rrëfej sekretin tim. Tezja ime, teze Lola, ka shkop magjik. Madje jo një, por dhjetë. Po, po dhjetë ka. Unë i kam parë vetë me sytë e mi. Ja, tani po jua rrëfej menjëherë të gjitha, vetëm mbani vesh.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Dikur na ishte një vogëlushe Enni.tani na është një Kapelekuqe Diellzë. Dikur shkonte në kopsht... tani është nxënëse në klasën e parë. Dikur vinte në kokë një fjongo të kaltër, si syçkat e saj,... tani vesh kostum të kuq, mbath kepucë të kuqe... Hedh në shpinë çantën e kuqe të librave dhe vë në krye kapelën e kuqe që ia ka qëndisur gjyshja…Dh ndërroi emrin! Po, po, vërtet ndërroi emrin dhe hyri në përrallë. Por mbeti ashtu siç kishte qenë: e mirë, e mençur, e sjellshme, e dashur, ledhatare, e dalluar në shkollë dhe punëtore në shtëpi.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Për më shumë se njëzet e pesë vjet, udhëheqësi i legjendave dhe i elitës, virtuozi Robin Sharma, u ka dhënë mësime titanëve të biznesit, superyjeve të sportit dhe mbretërve të botës së spektaklit, bazuar në një sistem revolucionar që i ka ndihmuar këta njerëz të shquar, që ambiciet e tyre më të mëdha t'i përkthejmë në rezultate të përditshme.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Kukulla mbretëreshë dhe tregime të tjera Një perimtim mjeshtëror i provincializmit dekadent, i përshkruar përmes shthurjeve të mundshme të njeriut në qytetin e Meksikos, të ngjizura prej këtij argjendari të gjuhës që quhet Carlos Fuentes. Me këto tregime, të botuara tash e 50 vjet, Fuentesi e përforcon vendin e vet si romancier thelbësor i Bumit latino-amerikan dhe si tregimtar i shkëlqyer. Tregime, ku pafajësia e humbur kërkohet me qëllimin për t'u rimëkëmbur, të cilat tash janë pjesë e universit të letërsisë meksikane të shekullit XX. Ato na hapin porta të kohëve të tjera, na çojnë në të tjera brigje.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Më quajnë...Ali Pashë Tepelena Ideja ime ishte të qeverisurit ndryshe, duke vendosur rregullin, ligjin. Për këtë u lidha me tregtarët e zejtarët, se vetëm ata mund ta lulëzonin ekonominë e këtij pashallëku. Ata i nxita të bënin tregti me portet e Gjenovës, Triestes etj: si sipërmarrësit të ndërtonin rrugë të reja, ura, hane, që karvanët të eksportonin gjithçka të mirë që prodhohej në fushat e begata të Epirit. Forcimi ekonomik do të sillte njëkohësisht forcimin e ushtrisë dhe fuqinë.
Çmimi: 550 Lekë
titleToAlt
Misheli dhe Ana janë një çift të rinjsh francezë, që kanë vendosur të kalojnë disa ditë të pushimeve të tyre në malet e Veriut të Shqipërisë. Të zënë nga një stuhi e beftë, ata gjejnë strehë në një kullë, e cila fsheh një mister të tmerrshëm. Për t'u larguar prej andej, ata duhet të zgjidhin enigmën që ajo mbart, por sa më shumë zbulojnë mbi ndodhitë mes atyre mureve, aq më shumë përballen me të kaluarën e tyre...
Çmimi: 850 Lekë
titleToAlt
Një roman biografik kushtuar gjyshes dhc stërgjyshes sime, që nuk i njoha kurrë, por vetëm përmes atyre që më lanë në një ditar. Historia na kthen në shek. XVIII. Botëkuptimi dhe jeta e grave të asaj kohe, përmes dashurisë, luftës, urrejtjes dhe aromave të parfumeve. Amanetet brez pas brezi, që përcjellin një pjesë të shpirtit dhe të traditave të dikurshme. Rresht pas rreshti hapet para lexuesit një botë interesante misteri dhe bukurie femërore të atyre viteve. Si dashuronin dhe si e konceptonin ato botën. Është një roman, i cili do t'i tregojë më shumë lexuesit për jetën, veshjet, zakonet e grave të asaj periudhe, të cilat jetonin mes dy qyteteve: Gjirokastrës dhe Janinës. Ato flisnin e mendonin në një mënyrë mjaft të veçantë... Romani të mban të mbërthyer nga fillimi në fund, për shkak të dinamikës së ngjarjeve, misterit dhe historisë së bukur të dashurisë së një epoke tjetër.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Unë besoj në flakën e vogël që rri ndezur midis nesh. Për mua, tani ajo është e vetmja gjë në këtë botë. Dhe tani kjo flakë e vogël është gjlthçka që i jep kuptim jetës sime. Konstanca Çetërli e gjen veten të bllokuar në një martesë te paplotësuar me një aristokrat të pasur, që plagët e luftës e kanë lënë të paralizuar dhe të pafuqishëm. Pas një lidhjeje të shkurtër me një aktor, por që s'i dha kënaqësi, ajo shijon një marrëdhenie jashtëzakonisht pasionante me Oliver Mellorsin, rojtarin e pyllit.
Çmimi: 1600 Lekë
titleToAlt
Ky roman flet për një Kësulëkuqe koketuese dhe një Ujk të sëmurë. Është një histori e dashurisë dhe një shëtitje nëpër pyllin magjik të tregimtarisë, ku personazhet futen shtigjeve të mitologjisë, perrallës, religjionit dhe animacionit. Ulërimat dhe psherëtimat, lehjet dhe blegërimat vijnë si një perballje alegorike që zgjon jehun e egërsisë brenda nesh. Ky është një rrëfim që përdor cartoon logic brenda artit kombinatorik, ku ndërfuten elemente teatrore, filmike dhe muzikore; është një prozë që ka poezinë dhe dramën brenda. I vendosur në një vend të vogël të kontinentit që e ka marrë emrin nga një femër e përdhunuar, ai flet edhe për përdhunimet gjatë luftës në Kosovë, dhe për pasojat e tyre në paqe. Romani është ndërtuar si një shetitje filozofike nëpër një botë sa reale, aq edhe përrallore. Ky nuk është roman dokumentar, as përrallë e pastër.
Çmimi: 750 Lekë
titleToAlt
"Ëngjëlli blu" është një libër me aventura fantastike. Personazhi kryesor është një djalë i veçantë me spektrin e autizmit. I lodhur nga bullizmi në lagje dhe në shkollë, ai fillon të ëndërrojë dhe ndërmerr disa aventura fantastike, bashkë me qenin Dasi dhe delfinin Zuro, dy fantastike, bashkë me qenin Dasi dhe delfinin Zuro, dy miqtë e tij gazmorë.
Çmimi: 550 Lekë
titleToAlt
Bubi është shumë gjumash. Ai gogësin gjithë ditën duke i bërë dhe të tjerët t'ju vijë gjumë. Vendos dorën në gojën e Bubit dhe luaj me të duke treguar historinë e tij.
Çmimi: 1080 Lekë
titleToAlt
Një histori për fëmijët që duan t'u ngjajnë personazheve të librave dhe dhe enden larg me imagjinatën e tyre.
Çmimi: 670 Lekë
titleToAlt
Një seri librash shumë e dashur për vajzat e vogla që duan të argëtohen dhe të imitojnë të rriturit.
Çmimi: 670 Lekë
titleToAlt
Një histori për fëmijët që duan t'u ngjajnë personazheve të librave dhe enden larg me imagjinatën e tyre.
Çmimi: 670 Lekë
titleToAlt
Zbuloni botën e së ardhmes. Për dy vjet mbi 4.5 milionë kopje të librave të kësaj serie janë shitur në të gjithë botën. Librat kanë ilustrime të bukura dhe tekste të shkurtra, që ndihmojnë fëmijët të zbulojnë botën përreth.
Çmimi: 580 Lekë
titleToAlt
"Këmisha", i autorit Glori Husi, është një vëllim me tri tregime të përzgjedhura. Me një gjuhë të thjeshtë e të pasur artistikisht, autori sjell rrëfime të larmishme për shijet dhe preferencat e lexuesit. Karakteret, emrat, vendngjarjet dhe cilësimet janë trillim i autorit dhe çdo ngjasim me persona realë është thjesht përkim i rastësishëm. Ky botim i ri nga autori, vjen për lexuesit shqiptarë pas suksesit me novelën "Varrimi i një armiku të popullit".
Çmimi: 550 Lekë
titleToAlt
Histori të mëdha në pak fjalë.
Çmimi: 560 Lekë
titleToAlt
Histori të mëdha në pak fjalë.
Çmimi: 560 Lekë
titleToAlt
Histori të mëdha në pak fjalë.
Çmimi: 560 Lekë
titleToAlt
Histori të mëdha në pak fjalë.
Çmimi: 560 Lekë
titleToAlt
Histori të mëdha në pak fjalë.
Çmimi: 560 Lekë
titleToAlt
'Novela Kërkimi ka një joshje e tension të brendshëm që plekset mes dy aventurave të Mihal Kodrës: udhëtimit në kërkim të të" atit të burgosur në Itali dhe udhëtimit në lëndimet e shpirtit dhe në kokëkrisjen prej djaloshi 14-vjecar.
Çmimi: 600 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania