Blije këtë produkt
1000 Lekë

Kostandinopoja 1054-1261 ( Botuar nga: Dituria në 2017 )

Përkthyesi:  Anila Omari

Pas Romës, qyteti i Kostandinit (Kostandinopoja) ofron shembullin e dytë kur një qytet arriti të transformohet në një perandori universale, Perandorinë Bizantine. Libri na jep çelësin për të zbërthyer misteret që shoqëruan këtë proces, që në shek. XI-XIII njohu një nga periudhat më intensive e dramatike. Asokohe u evidentuan qartë efektet e asaj sinteze të mrekullueshme qytetërimesh: grek dhe romak, me kulturat e subkulturat e popujve të shumtë të Ballkanit, të Anatolisë, të Kaukazit e të Lindjes së Afërt, që u përfshinë në përbërjen e Perandorisë Bizantine. Ky ishte një proces i gjatë e i vështirë, që nga Kostandinopoja u përhap drejt periferisë nën efektin homogjenizues të besimit të krishterë. Ky libër, me një grup autorësh, bizantologë të shquar, është një tentativë origjinale për të skulpturuar profilin e një qyteti, Kostandinopojës, dhe për të zbuluar arsyet që në shek. XI-XIII e bënë atë një faktor përcaktues në marrëdhëniet, edhe atëherë të vështira, Lindje-Perëndim.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-217-11-0
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 296
  • Përmasat e librit: 141 x 207 x 19 mm

Njihu me Autorin

Alain Ducellier -

Michel Balard -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania