Blije këtë produkt
1500 Lekë

Katër burrat ( Botuar nga: Neraida në 2019 )

Autori:  Fedhon Meksi

"Arkipeshkvia e Shkodrës bën të ditur: Në këtë ditë vdiq i madhi Mahmud Pasha i Shkodrës (Regjistri i vdekjeve, fq. 153, data 3 tetor 1796, Shkodër)" Dhe padyshim ai do të quhet i tillë përjetësisht! "Duke dëshmuar për rolin e Ali pashë Tepelenës për bashkimin kombëtar dhe formimin e shtetit të pavarur shqiptar, për konsolidimin e procesit të formimit të shqiptarëve si komb, por edhe si nxites për lëvrimin e gjuhës shqipe, mund të shtyhet disa dekada më thellë në histori caku i fillimeve të nacionalizmit shqiptar, që lindi dhe vazhdon të jetë specifik, demokratik përtej feve dhe europianist." (F. Meksi) Naum Bredhi Veqilharxhi vuri gurin e parë në Rilindjen Kombëtare Shqiptare që do të përfshinte të gjithë shqiptaret pa dallim feje. Populli shqiptar e pranoi porosinë e Naumit. Al ka tashmë një frymëmarrje të lirë dhe të lehtësuar, dhe shqiptarët që i gëzohen gjeografisë së plotë të shtrirjes së tyre të mohuar, artikulojnë aspiratat e veta për zhvillim nga shteti amë e pertej kudo ku për gjuhën shqipe u derdh gjaku i arbërit e zunë vend themelet e alfabetit simbol (F. Meksi) Ne parathënien e librit "Mashkulli i bletës" (Rumani, 1847) Vangjel Zhapa ka shkruar "Ne zoterinj jemi shqiptarë dhe vendi tonë ka fituar prej kohësh me luftë disa privilege legale nga Porta e Larte otomane".

Çmimi: 1500 Lekë
Blije këtë produkt
1500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Neraida (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 227 50 8
  • Formati: me kapak të trashë
  • Nr. faqe: 430
  • Përmasat e librit: 165 x 240 x 40 mm

Njihu me Autorin

Fedhon Meksi -

-Prof. Dr. Fedhon Meksi lindi më 1940 në Tiranë. Kreu Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë në vitin 1961 dhe emerohet në Spitalin Civil të Tiranës. U specializua për kardiologji dhe hemodinamikë. Ka aplikuar për herë të parë në Shqipëri disa ekzaminime në fushën e kardiologjisë si dhe metoda të ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania