Blije këtë produkt
800 Lekë

Kanuni i Skanderbegut ( Botuar nga: Botime Françeskane në 2019 )

Autori:  Imzot Frano Ilia

Ribotimi i Kanunit të Skanderbegut pas shumë kohësh është një vlerë e shtuar për kulturën juridike, dokesore e historike të popullit shqiptar. Vepra Kanuni i Skanderbegut, sipas parathënies dhe sipas dëshmive gojore të vetë autorit, ka kaluar kalvare të shumta nëpër arkiva, derisa pa dritën e botimit në vitin 1993. Ky ribotim risjell punën e madhe e shumë të çmuar të Imzot Frano Illisë. Ai qe dënuar me vdekje si spiun i Vatikanit, dënim që ia kthyen në njëzet e pesë vjet burg e punë të detyruar. Kaloi shumë vjet në burgje dhe u persektua si shumë klerikë të tjerë, por i qëndroi besnik fesë dhe punoi për atdheun edhe në vuajtje, mjerime e skamje. Megjithatë, puna e tij nuk ka shkuar dëm, por është vlerësuar dhe po vlerësohet përmes kësaj vepre.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botime Françeskane (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99956-97-79-2
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 226
  • Përmasat e librit: 210 x 297 x 18 mm

Njihu me Autorin

Imzot Frano Ilia -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania