Blije këtë produkt
1000 Lekë

Kambana e qelqtë ( Botuar nga: Botime Pegi në 2017 )

Autori:  Sylvia Plath
Përkthyesi:  Davjola Ndoja

Esteri është një studente e shkëlqyer, një vajzë e bukur dhe e talentuar, por ajo po fundoset pak nga pak, fshehurazi e për arsye që as vetë nuk i ka krejt të qarta. Në kryeveprën e saj të njohur e të gjithëkohshme, Sylvia Plath, tinëzisht, e tërheq lexuesin brenda shkatërrimit të Esterit, dhe e arrin këtë me një forcë të tillë, sa marrëzia e saj bëhet e prekshme, e vërtetë, pothuajse racionale. Ky depërtim i thellë në skutat më të errëta e më pikëlluese të psikikës njerëzore është një nga arritjet më të jashtëzakonshme Te "Kambana e qelqtë", Sylvia Plath ka përdorur në mënyrë të shkëlqyer një nga teknikat më të rëndësishme të realizmit, atë që kritiku rus Shklovsky e ka quajtur "defamiljarizim". “Kambana e qelqtë " nuk është vetëm një klasik i letërsisë (megjithëse ishte kaq i pakohë për periudhen kur u shkrua) por është edhe një roman që do të vazhdojë t'u flasë njerëzve gjithmonë,pasi rrëfen për probleme dhe cene klasike të natyrës njerëzore, të cilat do të ekzistojnë jetë e mot. The Guardian Plath –i ilustron standartin e dyfishtë mes burrave dhe grave duke e ndotur librin me burra te vrazhdë,injorantë e të pazotë ,por që gëzojne liri, të cilat gratë as nuk i ëndërrojnë. The Telegraph ... Plath-i qe e vetmja që e veshtroi me vendosmëri çarmatosëse Gorgonëm ... u përball syhapur me të vërteta që brezi i saj nuk donte t’i shihte. The Independent

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botime Pegi (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-248-26-8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 258
  • Përmasat e librit: 140 x 210 x 20 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania