Blije këtë produkt
500 Lekë

Kalorësit e humbur të kryqëzatës anti-Kadare ( Botuar nga: Ombra GVG në 2010 )

Autori:  Fatos Tarifa

“Ismail Kadare ishte ndërgjegjja e lëvizjes intelektuale dhe studentore kundër diktaturës. Pjesa më e madhe e veprave të tij kanë qenë të tilla që kanë shërbyer për t’u hapur sytë qindra mijëra shqiptarëve, të cilët e provuan si eksperiencë të tyre ekzistenciale periudhën e regjimit komunist”,- kështu e vlerëson Fatos Tarifa shkrimtarin e njohur Ismail Kadare në librin e tij "Kalorësit e Humbur të kryqëzatës anti-Kadare". Një libër që merr frymëzim nga polemikat mes Rexhep Qoses dhe Ismail Kadaresë. Tarifa, në esetë e tij, del hapur në mbrojtje të Kadaresë, ku bën një kritikë jo letrare por sociologjike ndaj një polemike të pak viteve më parë në fushën e letrave, të cilën ai e quan si kryqëzatë anti-Kadare.

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2010)
  • Botuar në: 2010
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99956-38-41-2
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 72
  • Përmasat e librit: 140 x 205 x 8 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania