Faqja e autorit

Johanna Spyri


Johanna Louise Spyri (12 Qershor 1827 – 7 Korrik 1901) ka qene n je autore Zviceriane noveliste ,tregime per femije dhe shume e njohur per librin e saj Haidi.
Ka lindur ne Hirzel nje zone rurale e Zvicres . Ne femijeri ,muajt e veres i ka kaluar ne Graubunden ne vendin te cilin ajo e beri pjese te shkrimeve te saj.
Me 1852, Johanna Heusser u martua me Bernhard Spyri. Bernhard ishte nje avokat. Gjate kohes qe jetonte ne qytetin e Zyrihut ajo filloi te shkruante per jeten ne qytet. Libri i saj i pare, A Note on Vrony's Grave, e cila tregon jeten e nje gruaje dhe dhunen ne familje u botua ne 1880. Me vone ajo publikoi libra te tjere ku nder to ishte dhe Haidi.
Bashkeshorti dhe djali i saj i vetem nderruan jete ne 1884. E vetme ajo ja dedikoi jeten kauzave humanitare dhe shkroi me shume se 50 histori , deri sa nderroi jete ne 1901.

Shiko librat e autorit

titleToAlt
Çmimi: 950 Lekë
titleToAlt
Johanna Spyri
Përkthyesi:  Viola Robo
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1000 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania