Blije këtë produkt
1200 Lekë

Imaret nën hijen e kullës së sahatit ( Botuar nga: Toena në 2022 )

Autori:  Janis Kalpuzos
Përkthyesi:  Kristo Pulla

Arta në vitin 1854, periudha e pushtimit otoman. Dy djem, për të cilët ishte e shkruar që të bëheshin miq si vëllezër, Londo dhe Nexhipi, lindin të njejtën natë. Romani ndjek hap pas hapi dhe në këndvështrimin e secilit jetën e tyre në periudha të qeta, por edhe në kohëra tensionesh dhe kryengritjesh, duke na paraqitur, rishtas dhe në mënyrë unike, një epokë të tërë. Shkolla Ndërdisiplinore, rrengje fëmijërore kundër armikut të tyre të betuar, Fazganos, vëllezërit binjakë hebrenj Jozef dhe Menahem, dashuria e cila për të dy miqtë pati zhvillime të papritura, figurat e dy nënave, Agnisë dhe Safijes, Anastasia kozmopolite, mbrëmje vallëzimi, Kafenetë Aman, luftë me gurë, Ramazani, hamamet, Karagjozi turk, prostitucioni, shkishërimet, çifçinj dhe çifligarë, rrugaçe të asaj periudhe, nacionalizëm dhe intolerancë, pasuri dhe mjerim, jetë e embël dhe e hidhur.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Toena (2022)
  • Botuar në: 2022
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928348708
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 585
  • Përmasat e librit: 140 x 200 x 45 mm

Njihu me Autorin

Janis Kalpuzos -

JANIS KALPUZOS lindi në fshatin Mellates të Artës, në vitin 1960. Ka shkruar përmbledhje poetike, tekste për 80 këngë, tregime dhe romane. Për përmbledhjen poetike Dashuria, tani e përherë, ka qenë kandidat i listës për Çmimin Shtetëror të Poezisë 2008, ndërsa më 2009 u nderua me Çmimin e ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania