Blije këtë produkt
500 Lekë

Identiteti Kombëtar Shqiptar dhe Çështje të Tjera ( Botuar nga: Edisud në 2006 )

Autori:  Kristo Frashëri

Prof. Dr. KRISTO A. FRASHËRI (Anëtar / Akademisë së Shkencave të Shqipërisë) ka lindur në Stamboll më 1920. Është riatdhesuar në Tiranë më 1927. Ka marrë pjesë në luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare. Është diplomuar në Histori. Ka qenë anëtar i Institutit të Shkencave, pastaj pedagog në fakultetin e Historisë së Shqipërisë, më tej në Institutin e Historisë së Shqipërisë pranë Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Në vitin 2003 u pranua anëtar i Akademisë së Shkencave. Ka botuar me dhjetëra tekste dhe me qindra trajtesa shkencore, të gjitha me temë nga historia e Shqipërisë. Ka mbajtur referate me temë historike në shumë takime shkencore kombëtare dhe ndërkombëtare . Ka me dhjetëra tekste dhe studime të botuara në gjuhë të huaja (frëngjisht, anglisht, gjermanisht, rusisht, italisht, në gjuhën kineze dhe esperanto).

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Edisud (2006)
  • Botuar në: 2006
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-10: 99943-940-0-2
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 214
  • Përmasat e librit: 136 x 205 x 13 mm

Njihu me Autorin

Kristo Frashëri -

Kristo Frashëri (17 dhjetor 1920, në Stamboll, Turqi - 31 janar 2016, në Tiranë, ishte historian shqiptar dhe aktivist i Luftës Nacional Çlirimtare.Kristo Frashëri ishtë djali i parë i patriotit dhe rilindasit Anastas Frashëri dhe i Evdhoksi Tole-Ogrenit dhe rrjedh kështu prej njërës nga dinastitë e ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania