Blije këtë produkt
650 Lekë

Horla dhe tregime të tjera ( Botuar nga: Ombra GVG në 2012 )

Autori:  Guy de Maupassant
Përkthyesi:  Çlirim Gega

Mopasani është shkrimtari i parë i shekullit të nëntëmbëdhjetë që e ka trajtuar në thellësi problemin e çmendurisë, jo si delir, por me termat klinike dhe të frikës. Horla, është ai Tjetri, vëllai ynë i natës, që dyshon për ne, që na përkëdhel, që na përgjon, që i jep të gjitha veprimeve tona një kuptim negativ e pervers. Ai është dublanti ynë, vëllai ynë, por gjithashtu rivali ynë: jashtëtokësori, ardhja e të cilit do të shënojë edhe fundin e mbretërimit të njeriut. Tregimi i të sëmurit mendor bëhet plot ankthe psikologjike dhe i paraprin zhanrit të romanit.

Çmimi: 650 Lekë
Blije këtë produkt
650 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2012)
  • Botuar në: 2012
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-06-042-2
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 150
  • Përmasat e librit: 145 x 200 x 12 mm

Njihu me Autorin

Guy de Maupassant -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania