Blije këtë produkt
2500 Lekë

Historia e Arkitekturës moderne 2 ( Botuar nga: Dituria në 2012 )

Autori:  Bruno Zevi
Përkthyesi:  Albana TollkuçiDorina Papa

Në këtë vëllim të dytë, historia është zgjeruar me itinerarin organik amerikan, ku shkëlqen gjenia e Frank Lloyd Wright-it dhe me kontributet komplekse gjuhësore të 45 viteve të fundit, të iniciuara nga Scharoun, Pietila, Utzon, Gehry. Arkitektura moderne po bëhet gjithnjë e më e diferencuar, pa humbur identitetin e vet. Stimuli krijues është i orientuar drejt asaj që Ajnshtajni e quajti "hapësirë pa kuti, ngjarje e lokalizuar jo vetëm në kohë por edhe në hapësirë. Kjo është ëndrra dhe angazhimi i çliruar nga dogmat e klasicizmit, nga pengu i një vizioni statik, perspektiv, tredimensional, i trashëguar nga Rilindja. Hapësira si një mjet për emancipimin vetjak dhe të komunitetit, që reflekton e sfidon shoqërinë për të stimuluar rinovimin e saj.

Çmimi: 2500 Lekë
Blije këtë produkt
2500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2012)
  • Botuar në: 2012
  • ISBN-13: 978-9928-103-38-3
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 722
  • Përmasat e librit: 165 x 225 x 30 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania