Blije këtë produkt
1200 monedha

Historia dhe gjuha e Shqiptarve dhe Vllahve ( Botuar nga: Gent Grafik në 2018 )

Autori:  Johann Thunmann
Përkthyesi:  Albert Gjoka

Pjesë e librit ; Studime mbi historinë e popujve të Europës Lindore Ajo që kemi perceptuar nga përkthimi i librit të Thunmann-it dhe më pare nga libri i Xylander-it, "Gjuha e Albanëve ose Shkipëtarëve" e vitit 1835, është ndërgjegjja e lartë prej studiuesish të vërtetë e autorëve, ku qëllim i tyre i vetëm ishte të hidhnin dritë mbi errësirën që mbretëronte. Duke marrë shkas nga ky fakt, dëshirojmë t'ua dedikojmë këtë përkthim të gjithë studiuesve të mirëfilltë të të gjitha fushave, të cilët me punën e tyre kanë kontribuar ose vazhdojnë të kontribuojnë për përhapjen e dritë. "GJUHA E TYRE, PËR FATET E POPULLIT, KA DHËNË DËSHMI TË TILLA, QË UNË TEK ATA, FQINJËT E LASHTË TË GREKËVE, E PAMUNDUR TË MOS NJIHJA EDHE NËNSHTETASIT E ROMËS SË VJETËR. POR ATA SE BASHKU MË DËSHMOJNE ILIRËT ANTIK

Çmimi: 1200 monedha
Blije këtë produkt
1200 monedha

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Gent Grafik (2018)
  • Botuar në: 2018
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-202-82-6
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 238
  • Përmasat e librit: 140 x 204 x 17 mm

Njihu me Autorin

Johann Thunmann -

Johann Thunmann lindi në 23 gusht 1746 në Toresund Sodermanland, Suedi dhe vdiq në 17 dhjetor 1778 në Halle, Gjermani. Thunmann-i ishte historian, pedagog dhe albanolog, studiues i rumanistikës dhe popujve të Veriut. Ai mësoi gjuhët e vjetra, latinishten, greqishten e vjetër dhe arabishten, si dhe studioi ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania