Blije këtë produkt
700 Lekë

Hija ( Botuar nga: Onufri në 2007 )

Autori:  Ismail Kadare

“Hija”, është romani i kapërcimit të kufirit të pamundur: kapërcim i vdekjes, ëndërr rimishërimi, aspirata që kanë pushtuar njerëzimin që nga origjina e tij. Ndërsa diktatura mbahet ende në fuqi në vendin e tij të Lindjes Evropiane, personazhi kryesor një kineast pak a shumë i dështuar, gëzon kohë pas kohe privilegjin që të dërgohet me shërbim në Paris. Sa herë që kthehej nga Parisi, atij i duhej të jepte llogari para miqve të tij të mbetur në rrathët e ferrit. Tema e izolimit të një vendi, të shtetasve të tij, të artist dyfish të vetmuar, trajtohet ne librin e Kadaresë me një dimension thuajse kozmik, madhështor, ku përmenden edhe nota biblike.

Çmimi: 700 Lekë
Blije këtë produkt
700 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Onufri (2007)
  • Botuar në: 2007
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99943-42-23-5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 240
  • Përmasat e librit: 140 x 208 x 17 mm

Njihu me Autorin

Ismail Kadare - 28 Janar 1936

smail@gmail.com - www.kommeshkrujt.al

Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin "Nobel" në letërsi. Shquhet për novela, romane, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe sprova. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri dhe veprat e tij janë përkthyer në mbi tridhjetë gjuhë të botës. ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania