Blije këtë produkt
800 Lekë

Gruaja e kolonelit ( Botuar nga: Dituria në 2023 )

Autori:  Rosa Liksom
Përkthyesi:  Kujtim Ymeri

Laponi, natë. Para oxhakut, një grua ripërshkon me mendje jetën e vet të gjatë: historinë e dhimbshme të dashurisë, që ka në sfond faqet e errëta të historisë së gjysmës së parë të shekullit XX, ato të një Finlande të shtrydhur midis Rusisë dhe Gjermanisë. frymëzimin nacionalist e antikomunist të "të Bardhëve", me të cilin u ushqye në familje, në vitet 1910, ndërkohë që në kampet verore të vullnetarëve për atdheun merrte leksione shoviniste e maskiliste; dhe pastaj... infektimin nga nazizmi. Më pas, nuk qe e vështirë për të, të gjente mishërimin erotik dhe sentimental te koloneli i pasur, i fuqishëm e autoritar, shumë më i madh se ajo, njç i njohur i të atit në Gjermani, kur stërviteshin për të luftuar rusët.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2023)
  • Botuar në: 2023
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928366528
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 182
  • Përmasat e librit: 140 x 210 x 16 mm

Njihu me Autorin

Rosa Liksom -

Rosa Liksom, 1958, është një nga shkrimtaret dhe artistet më të njohura finlandeze. Lindi në Lapland, në veri të Finlandës, në një familje fermerësh që rrisnin drerë. Në moshën 17-vjeçare u shpërngul në Helsinki ku studioi antropologji në Universitetin e Helsinkit. Lëvizi për disa kohë në vende ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania