Blije këtë produkt
1500 Lekë

Globalizimi dhe vetëdija kulturore ( Botuar nga: Dituria në 2018 )

Autori:  Fei Xiaotong
Përkthyesi:  Kujtim Ymeri

Ky libër përmbledh më shumë se 20 artikuj, ligjërata dhe biseda të prof. Fei Xiaotong, nga fundi i viteve 1980 deri në fillim të viteve 2000. Tema e tyre qëndrore është se si qytetërimet do të bashkëjetonin në kontekstin e globalizimit të shpejtë. Fei propozon konceptin e tij "të vetëdijes kulturore", të përmbledhur shkurtimisht në aksiomën secili vlerëson më të mirën e vet, vlerëson më të mirën e të tjerëve, të gjithë vlerësojnë së bashku më të mirën për një harmoni më të madhe të të gjithëve". Ky koncept është rezultat i një pune studimore shumëvjecare në këtë fushë, dhe përfaqëson një sintezë të formimit të tij perëndimor dhe mendimit tradicional kinez.

Çmimi: 1500 Lekë
Blije këtë produkt
1500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2018)
  • Botuar në: 2018
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-217-81-3
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 400
  • Përmasat e librit: 140 x 202 x 30 mm

Njihu me Autorin

Fei Xiaotong -

Profesor Fei Xiaotong ka qënë një prej sociologëve dhe antropologëve më të shquar të shekullit të kaluar dhe një figurë e rëndësishme e rretheve intelektuale kineze. Ai është i njohur në Perëndim prej veprave të tij "Jeta fshatare në Kine", "Prej Tokes" dhe mjaft punimeve të tjera të shkruara ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania