Blije këtë produkt
500 Lekë

Ese mbi lirinë ( Botuar nga: Dita print në 2019 )

Përkthyesi:  Stavri Pone

Ese mbi lirinë, është një përmbledhje që përshkohet sistematikisht nga një doktrinë e qartë politike për lirinë, ani pse Lordi Acton ishte një historian me një erudicion të thellë më shumë se një teoricien politik dhe se nuk shkroi as edhe një vepër të vetme sistematike në mendimin politik. Por i gjithë korpusi i shkrimeve të tij evidenton problematikat kryesore të veprës së tij: qasja ndaj historisë, liria e besimit dhe ajo politike, një qëndrim të ri, madje edhe kritik të një katoliku të devotshëm për çështjet e Kishës Katolike. Esetë e botuara në këtë vëllim i përkasin asaj periudhe të veprimtarisë së tij, kur, siç thotë Rusell Kirk, ai ishte një mjeshtër i esesë dhe shfaqte një gjeni rinore.

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dita print (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 229 54 0
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 114
  • Përmasat e librit: 135 x 205 x 7 mm

Njihu me Autorin

John Emerich Edward Dalbe -

John Emerich Edward Dalberg-Acton, 1834-1902, historian dhe mendimtar politik, vlerësohej si një nga njerëzit më të ditur të kohës. Përgjatë gjithë jetës së tij, Lordi Acton shkroi për historinë, politikën, shoqërinë, për çështje të Kishës Katolike, në mijëra faqe ese, leksione, letra etj. ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania