Blije këtë produkt
1800 Lekë

Emigrimi i ngjalave ( Botuar nga: Poeteka në 2019 )

Autori:  Luan Starova

Emigrimi i Ngjalave, vepra e shkrimtarit shqiptar të Maqedonisë Luan Starova, ndjek historinë e familjes së autorit në brigjet e liqenit të Ohrit, të ndarë sipas dëshirave të jetës dhe të vdekjes të perandorive të ndryshme që kanë ardhur njera pas rjetrës mbi brigjet e tij. Emigrimi i Ngjalave të Luan Starovës është një prej ndihmesave më rë mira për studimin e kufijve ballkanikë dhe të paarsyeshmërisë së ekzistencës së tyre, në një mënyrë të tillë sa, simbolika e mërgimit të ngjalave, e njohur që prej lashtësisë, tashmë, falë kësaj vepre, zë një vend të rëndësishëm në historinë e kufijve. Ai që e braktis Ballkanin e di se nuk do të rreshtë pa e marrë atë brenda vehtes - kjo është njëherësh edhe arsyeja e ikjes edhe arsyeja e rikthimit.

Çmimi: 1800 Lekë
Blije këtë produkt
1800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Poeteka (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-230-30-0
  • Formati: me kapak të trashë
  • Nr. faqe: 224
  • Përmasat e librit: 160 x 230 x 22 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania