Blije këtë produkt
1000 Lekë

E fshehta e muxhahedinit gjerman ( Botuar nga: Bota shqiptare në 2013 )

Autori:  Boualem Sansal
Përkthyesi:  Nonda Varfi

Vëllezërit Shiler, Rashel dhe Malrih, janë mjaft të ndryshëm. Kanë lindur në një fshat të vogël në Algjeri nga një baba gjerman dhe nënë algjeriane, por janë rritur nga një xhaxha i moshuar në një nga getot e Francës. Rasheli është një emigrant model, i bindur ndaj ligjit. Malrihi është e kundërta e tij. Ndjehet gjithnjë e më shumë i tjetërsuar dhe i zemëruar, i duket sikur e pret një e ardhme e zymtë dhe e pashmangshme. Por kur fondamentalistët islamikë u vrasin prindërit në Algjeri, fatet e dy vëllezërve shndërrohen plotësisht. Rasheli zbulon të vërtetën tronditëse në lidhje me familjen dhe gati shtypet nga pesha e mëkateve të babait të tij, një ish-oficer SS. Pas vetëvrasjes së Rashelit, Malrihit i duhet të përballet i vetëm me të vërtetën e tmerrshme. I ndaluar në Algjeri, "E fshehta e muxhahedinit gjerman" është një roman novator. Për herë të parë, një autor arab trajton drejtpërdrejt implikimet morale të Holokaustit, duke hequr paralele mes nazizmit dhe fondamentalizmit islamik. Por romani i mbushur me komplote trajton edhe "luftën e pistë" në Algjeri në fillim të viteve 1990 dhe gjendjen e zymtë në getot myslimane të Francës. Bualem Sansal përballet me të gjitha këto çështje me sinqeritet dhe guxim të paparë.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Bota shqiptare (2013)
  • Botuar në: 2013
  • ISBN-13: 978-9928-00-083-5
  • Nr. faqe: 303
  • Përmasat e librit: 138 x 207 x 23 mm

Njihu me Autorin

Boualem Sansal -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania