Blije këtë produkt
800 Lekë

Dreri i trotuareve ( Botuar nga: Toena në 2017 )

Autori:  Diana Çuli

Historia rrëqethëse e Fredit dhe e Verës, historia e brezit të viteve ’70 vjen para lexuesit po aq e gjallë dhe jetësore, sa dhe kur u paraqit për herë të parë por tanimë nën optikën e reflektimit mbi një periudhë të kaluar. Është historia e një brezi dikur të ri që kaloi në tunele të shumta historike: që nga trysnia më e egër e regjimit, që nga momentet kyçe të ndryshimeve politike e deri te periudha e gjatë e tranzicionit që ky brezz mbajti mbi supe. Të gjithë këta të rinj të dikurshëm duke lexuar “Drerin...” siç e quajnë shumë lexues mund të kthehen në retrospektivë dhe të gjenë grimca të jetës së tyre në vitet 70 paragjykimet, ndekjen e Sigurimit, vuajtjet, po edhe rrezet e bukurisë shpirtërorë që i ruajtën të mos deformoheshin nga presioni ideologjik. Dashuria ëmbelsia e jetës dhimbja gabimi pendimi miqësia kërkimi i indetitetit humbja rikthimi shpresa vdekja, gjithçka që na mundon na shtyn të mendohemi gjatë e gjejmë në këtë libër

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Toena (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 400
  • Përmasat e librit: 130 x 200 x 20 mm

Njihu me Autorin

Diana Çuli -

Diana Çuli, ka lindur në Tiranë, më 13 prill 1951, Shqipëri. Ajo është një shkrimtare e njohur, gazetare dhe politikane. Është diplomuar për Filozofi, Universiteti i Tiranës, më 1973. Pas diplomimit ajo ka punuar si redaktore në gazetën Drita, dhe ne gazetën franko-shqiptare Les letteres albanaises. ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania