Blije këtë produkt
400 Lekë

Don Kishoti i Mançës ( Botuar nga: Dituria në 2002 )

Përkthyesi:  Odhise Grillo

Servantesi e shkroi “Don Kishotin” me qëllimin që të diskreditonte librat e kalorësisë. Vepra e tij ishte revolucionare, e për të diskretituar librat e kalorësisë duhet të diskreditonte Periudhën e Mesjetës dhe të gjitha përrallat e saj. Për këtë qëllim, Servantesi zgjodhi si heronj dy nga tipat më reaksionarë dhe medievalë: Don Kishotin e Mançës, sojliun e fandaksur të katundit dhe laron, sejmenlinë dhe fshatarin e varfër e të paditur Sanço Pançën. Këta të dy marrin përsipër që të ringjallin periudhën e kalorësve, domethënë ta kthejnë Spanjën e botën 300 vjet prapa.

Çmimi: 400 Lekë
Blije këtë produkt
400 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2002)
  • Botuar në: 2002
  • ISBN-10: 99927-45-58-7
  • Nr. faqe: 120
  • Përmasat e librit: 140 x 208 x 10 mm

Njihu me Autorin

Miguel De Cervantes Saavedr -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania