Blije këtë produkt
1300 Lekë

Diplomacia gjermane për çështjet shqiptare (Sipas burimeve diplomatike të viteve 1910-1912) ( Botuar nga: Dudaj në 2020 )

Autori:  Ismije Beshiri

“Kjo monografi e Ismije Beshirit është një kontribut i rëndësishëm për historiografinë shqiptare, sepse hedh dritë të re mbi qëndrimin e Gjermanisë ndaj çështjes shqiptare në vitet dramatike të revolucionit nacional shqiptar deri në shpalljen e pavarësisë dhe Konferencën e Ambasadorëve në Londër. Kjo vepër është rezultat i punës kërkimore-shkencore disavjeçare të autores në arkivat gjermane dhe austriake, çka sjell per here te pare para publikut shqiptar dokumente ku dëshmohet interesimi dhe angazhimi specifik i shtetit gjerman për zgjidhjen e drejtë të çështjes shqiptare, ndërkohë që fqinjët ballkanikë po planifikonin copëtimin e plotë të Shqipërisë.” - Prof. dr. Gazmend Rizaj Universiteti i Prishtinës, Fakulteti Filozofik

Çmimi: 1300 Lekë
Blije këtë produkt
1300 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dudaj (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 99943 0 609 1
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 216
  • Përmasat e librit: 142 x 220 x 17 mm

Njihu me Autorin

Ismije Beshiri -

ISMIJE BESHIRI ka lindur në Gostivar të Maqedonisë së Veriut. Shkollën fillore e ka kryen në vendlindje. Gjimnazin në Bremen të Gjermanisë dhe studimet në Ludwig Maximilian Universitet, München, në degën e Historisë së Europës Juglindore. Po aty ka vijuar studimet e magjistraturës në vitin 1993. ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania