Blije këtë produkt
800 Lekë

Deti ( Botuar nga: Ombra GVG në 2021 )

Autori:  Blai Bonet
Përkthyesi:  Renata Tanellari

E gjithë vepra e Blai Bonetit është një kontribut i rëndësishëm për traditën e romanit metafizik dhe renditet denjësisht krahas shkrimtarëve të mëdhenj si Dostojevski dhe G. Bernanos. Kjo vepër bashkëudhëton krahas krijimtarisë brilante të shkrimtarëve iberianë Camilo Josë Cela dhe Juan Goytisolo. 'Deti" është një gur themeli në letërsinë katalanase të pasluftës. Ngjarjet vendosen në një sanatorium tuberkulozi në Mallorca pas Luftës Civile në Spanjë. Ai tregon historinë e dashurisë së tre të rinjve, të cilët ndajnë një sekret tronditës brenda pavionit të sëmundjeve tuberkulare, bashkëjetesën e dy pacientëve të sëmurë me një infermiere. Ky trekëndësh dashurie, përveçse një histori shpagimi, është edhe një eksplorim brenda dimensionit të së keqes. 'Deti", është një rrëshqitje radikale dhe në thellësi brenda humnerave të shpirtit njerëzor.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2021)
  • Botuar në: 2021
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928063069
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 290
  • Përmasat e librit: 235 x 210 x 25 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania