Blije këtë produkt
1500 Lekë

Dekamerion ( Botuar nga: Toena në 2020 )

Autori:  Giovanni Boccaccio
Përkthyesi:  Ali Hashorova

Dekameroni - vepra më e rëndësishme, më e lexuar dhe më popullore e Giovanni Boccaccio-s, vjen për herë të parë në shqip, e plotë dhe e pacensuruar, me përkthimin autentik të Ali Hashorvës, që ia shton vlerat kësaj vepre të mrekullueshme të të gjitha kohërave. 10 të rinj largohen nga Firencia në vitin 1348, për shkak të situatës së rëndë që ky qytet po përjetonte në përballje me murtajën e zezë, epidemi që i mori jetën plot gjysmës së banorëve të tij. Të mbyllur në një shtëpi fshati, 7 vajza dhe 3 djem, në moshën më të bukur, të detyruar të mposhtin frikën, të zbukurojnë ditët e tyre, të kuptojnë moralin e kohës, të reflektojnë rreth kuptimit të jetës, erotizmit, dashurisë, sjellin 100 rrëfime në 10 ditë. Lexim të këndshëm!

Çmimi: 1500 Lekë
Blije këtë produkt
1500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Toena (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 277 95 4
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 640
  • Përmasat e librit: 168 x 236 x 48 mm

Njihu me Autorin

Giovanni Boccaccio -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania