Blije këtë produkt
1000 Lekë

City ( Botuar nga: Dudaj në 2018 )

Autori:  Alessandro Baricco
Përkthyesi:  Mimoza Hysa

E kuptoj që, pas romanit Mëndafsh, do të kishte qënë më mirë të gjeja një titull që të tingëllonte disi ndryshe. Po ky libër është ndërtuar si qytet, me idenë e një qyteti. Më pëlqente që titulli ta thoshte këtë gjë. Tanimë e thotë. Historitë janë lagje, personazhet rrugë. Pjesa tjetër është kohë që kalon, dëshirë për t'u endur dhe nevojë për të soditur. Kam udhëtuar tre vjet nëpër City-n. Lexuesi, nëse dëshiron, mund të ndjekë gjurmët e mia. Është gjëja më e bukur dhe më e vështirë e të gjithë librave: si mund të bëhet udhëtimi i tjetrit? Thjesht, sa për ta ditur, dua t'ju them se për herë të pare kam shkruar një fibër që, së paku pjesërisht, është i vendosur në ditët tona. Ka makina, telefona, autobusë, madje edhe një televizor, e në njëfarë pike shfaqet dhe një zotëri që shet një rulotë. Nuk ka kompjuter, po do t'i vijë dita dhe atij. Pastaj edhe jam çlodhur nga mundimi duke vizatuar nja dy lagje të City që të kthejnë pas në kohë. Te njëra rrëfehet një histori boksi, në kohën e radios. Te tjetra kemi western. E kam pasur gjithnjë me qejf të shkruaj një western. Është shumë argëtuese, po edhe shumë e vështirë. Mbetesh gjithë kohën duke vrarë mendjen se si dreqin ta shkruash atë skenën e fundit të shkëmbimit të zjarrit.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dudaj (2018)
  • Botuar në: 2018
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9994-0-559-9
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 344
  • Përmasat e librit: 135 x 205 x 20 mm

Njihu me Autorin

Alessandro Baricco - 25 Janar 1958

Alessandro Baricco eshte nje shkrimtare Italian ,drejtor dhe interpretues.Novelat e tij jane perkthyer ne nje shume gjuhe te ndyshme. Aktualisht ai jetone ne Rome me bashkeshorten dhe femijet. Lindur : Janar 25, 1958 (61 vjeç), Turin, Italy Edukimi : Universiteti i Turin Filma : The Legend of 1900, Silk, ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania