Blije këtë produkt
800 Lekë

Careshat ( Botuar nga: Toena në 2006 )

Përkthyesi:  Gëzim Qëndro

Në Rusi, ndikimi femëror mbi politikën ka zënë rrënjë në një traditë historike të habitshme për t’u shndërruar më pas në një dukuri të njëmendtë qytetërimi. Rusët morën zakonin t’i quanin këto gra me influencë “caresha”, qoftë edhe kur ato nuk kishin asnjë lidhje me familjen perandorake. Ky ndikim arriti kulmin në shekullin XVIII, kohë kur vendi u drejtua nga pesë perandoresha, çka përbën një fakt historik të papërsëritshëm në të gjithë historinë e botës. Ambiciet vetjake, dobësitë e tyre psikologjike, do të jenë në qendër të këtij rrëfimi duke na ndihmuar të kuptojmë të papriturat e historisë së këtij vendi. Pasioni, tradhtia, konfliktet e pamëshirshme, të gjitha elementet e dramave të mëdha janë të pranishme në këtë tablo. Arkiva të reja sekrete dhe dëshmi të pabotuara, që lidhen sidomos me vitet e fundit, do t’i japin këtij rrëfimi kthesa të papritura.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Toena (2006)
  • Botuar në: 2006
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-10: 99943-1-108-5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 270
  • Përmasat e librit: 131 x 198 x 17 mm

Njihu me Autorin

Vladimir Fedorovski -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania