Blije këtë produkt
1000 Lekë

Butrinti. Miti i Eneas. Gërmimet ( Botuar nga: Çabej në 2017 )

Autori:  Luigi M. Ugolini
Përkthyesi:  Zef Simoni

“Edhe punëtorët shqiptarë që qëndronin rreth meje dukeshin të emocionuar e të mrekulluar: ishte koka e parë që zbulonim në Butrint. E larë vazhdimisht për t'u shquar më mirë gjatë punës delikate të nxjerrjes nga dheu, koka zuri të shfaqej në gjithë madhështinë e vet: me dritën e bardhësisë së mermerit që kontrastonte me errësirën e plumbtë të baltës dhe që ia nxirrte në pah edhe më qartë tiparet e mrekullueshme... qe e paprekur. "Paska edhe hundën! Paska edhe hundën!" u thërriste shokëve një punëtor, edhe ai i pushtuar nga emocioni i thellë që mund ta kuptojë vetëm ai qe pyet me kazmë nëntokën, ai që me pasion të lindur dëshiron të futë duart në gjirin e tokës-nënë për t'ia zbuluar të fshehtat, per t'ia kthyer dritës, botës, ato thesare të mrekullueshme që ngjarjet e hershme kanë varrosur dhe shekujt kanë lënë në harresë. Shpresat tona të dridhura nuk mbetën të zhgënjyera, se mundimet tona u shpërblyen me një nga gëzimet më të mëdha. Koka ishte një origjinal grek i punuar në mënyrë të shkëlqyeshme: koka e "Perëndeshës së Butrintit"... “- Luigi M. Ugolini.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Çabej (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99956-35-33-7
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 204
  • Përmasat e librit: 166 x 241 x 12 mm

Njihu me Autorin

Luigi M. Ugolini -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania