Blije këtë produkt
1200 Lekë

Burri që e pandehu gruan për kapelë ( Botuar nga: Skanderbeg books në 2016 )

Autori:  Oliver Sacks
Përkthyesi:  Griselda Zaimi

Qenia thelbësore e njeriut ka rëndësi në rrafshet më të larta të neurologjisë dhe në psikologji; duke qenë se në thelb këtu përfshihet individualiteti i pacientit, dhe studimi i sëmundjes dhe identitetit nuk mund të ndahen. Çrregullime të tilla dhe përshkrimi i tyre bashkë me studimin kërkojnë vërtet një disiplinë të re që në mund ta quajmë "neurologjia e identiteti", sepse ajo merret me themelet nervore të unit, problemit të lashtë të mendjes dhe trurit. Ka të ngjarë që të ketë, në mënyrë të pashmangshme, një humbellë, një humbellë kategorish midis psikikes dhe fizikes; por studimet dhe historitë që lidhen njëherazi dhe pandashëm mes të dyja – pikërisht këto magjepsje më shumë dhe kështu (përgjithësisht) i paraqes edhe këtu – prapëseprapë shërbejnë për t'i afruar me njëra – tjetrën, për të na afruar ne me kryqëzimin e mekanizmit të jetës, me lidhjen e proceseve fiziologjike me biografinë.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Skanderbeg books (2016)
  • Botuar në: 2016
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-2210-6-3
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 280
  • Përmasat e librit: 135 x 208 x 14 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania