Blije këtë produkt
800 Lekë

Bumerang ( Botuar nga: Botart në 2012 )

Autori:  Michael Lewis
Përkthyesi:  Valdet Kodra

Tsunami i kredisë së lirë, që u përhap nëpër planet ndërmjet viteve 2002 dhe 2008, ishte më tepër se një fenomen i thjeshtë financiar: ishte një tundim që iu dha shans shoqërive të zbulojnë aspekte të karakterit të tyre, të cilat ato nuk do të mund ti përballonin në kushte normale. Grekët deshën ta kthejnë vendin e tyre në një poçe të madhe shumëngjyrëshe të mbushur plot me monedha, ku qytetarët të merrnin para sa herë që të donin. Gjermanët donin të bëheshin më gjermanë nga sa ishin; irlandezët të mos quheshin më iriandezë. Tipari dallues i librave best seller të Michael Lems është të treguarit e historive të rëndësishme dhe komplekse nëpërmjet personazheve aq groteske dhe të pazakonta, saqë duken si të stisura. Duke shfletuar faqet e këtij libri, takojmë një murg të jashtëzakonshëm, i cili e kishte gjetur mënyrën si ta shfrytëzonte kapitalizmin grek, me qellimin e vetëm që ta shpëtonte manastirin e tij nga falimentimi; një peshkatar që me tri ditë trajnim bëhet tregtar valutash në një bankë islandeze; dhe një ndërtues irlandez aq të prekur nga falimentimi i biznesit të tij saqë e përshkon krejt vendin për të sulmuar me ekskavatorin e tij Parlamentin.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botart (2012)
  • Botuar në: 2012
  • ISBN-13: 978-9928-116-30-7
  • Nr. faqe: 188
  • Përmasat e librit: 145 x 205 x 15 mm

Njihu me Autorin

Michael Lewis -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania