Blije këtë produkt
1200 Lekë

Bota e djeshme ( Botuar nga: Santori në 2009 )

Autori:  Stefan Zweig
Përkthyesi:  Aristidh Ristani

Bota e djeshme janë Vjena dhe Evropa e 1914-s, ku Stefan Cvajgu u rrit dhe pati sukseset e para si shkrimtar, ku lexoi me pasion, shkroi dhe udhë-toi, lidhi miqësi me Frojdin, Rilken dhe Valerinë... Një botë e stabilizuar ku, me gjithë tensionet nacionaliste, liria e mendimit gëzonte gjithë të drejtat. Kjo e kaluar shihet me mall, sepse shkrimtari i mërguar që shkruan "Kujtimet e një evropiani" ka parë rrënimin e tmerrshëm të 1914-s, shembjen e froneve, përmbysjen e ideve, pastaj shpartallimin e mbarë një qytetërimi nën dyndjen e pandalshme të nazizmit... Kjo tablo e një gjysmë shekulli historie të Evropës, plot me anekdota, ngjyra e fakte interësante, por me ngjarje dramatike, çërmbledh kuptimin e një jete, të angazhimit të shkrimtarit të një ideali. Eshtë gjithashtu një libër-dëshmi nga më tronditësit më të thellët, më instruktivët e më aktualët, i cili na ndihmon të kuptojmë shekullin që shkoi.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Santori (2009)
  • Botuar në: 2009
  • ISBN-13: 978-99956-796-1-3
  • Nr. faqe: 441
  • Përmasat e librit: 141 x 205 x 38 mm

Njihu me Autorin

Stefan Zweig -

Stefan Zweig lindi më 28 nëntor të vitit 1881 në Vjenë, Austri dhe vdiq më 23 shkurt 1942 në Petrópolis afër Rio de Janeiro, Brazil. Ishte një ndër shkrimtarët më të shquar austriakë. Stefan Zweig (i njohur më shumë si Stefan Cvajg), është një nga shkrimtarët më të njohur në botë i viteve ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania