titleToAlt
“Ura me tri harqe” është një roman historik, tërheqës, i veçantë, i dendur dhe i errët. Në qendër të romanit gjendet një baladë dhe ishte më e urtë të përqendrohej vëmendja mbi ndërtimin e ngrehinës dhe shfaqjen e njëkohshme të legjendës. Kjo urë që të qëndrojë në këmbë, del se është e nevojshme që një njeri të murohet në këmbët e saj.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
Shqiptarët, me shenjat e tyre, flamurin dhe himnin, do të aviteshin jo pa drojë te sheshi i kombeve, përballë flamurit dhe himnit të Europës, muzikës së Bethovenit dhe fjalëve të Schiller-it për vëllazërimin e popujve, me tagrin për të dhënë zërin dhe arsyet e Shqipërisë. Nëpërmjet himnit, shqiptarët i kishin bërë një pyetje dhe një premtim Zotit, në të vërtetë ndërgjegjes së tyre, dhe kishin më shumë se një shekull që prisnin përgjigje për të. Se Zoti vetë e kishte thënë me gojë...Se çfarë kishte thënë Zoti dhe, sidomos, si ishte kuptuar ai, ky kishte qenë dhe ende mbetej thelbi i një prej dramave, ndoshta asaj kryesores, së këtij vendi.
Price: 900 Lekë
titleToAlt
Ne kishim qenë prej kohësh brenda saj, por veç tani, spikama e tragjedisë u bë zotëruese. Të gjitha ngjarjet e përditshme, deklarimet e Këshillit të Sigurimit, ose të NATO-s, nisja e aeroplanmbajtëseve, bombardimet, masakrat, shpërnguljet, merrnin aty për aty një zi sipërane, dendësoheshin brenda një ngrehe, që ngjante e mbinatyrshme, si në teatrin antik, por që s'ishte veçse pjellë e jetës sonë. Kështu, përpara syve të gjithë botës, popullit shqiptar i ra për pjesë të përjetojë një nga zezonat e rralla që kanë tronditur këtë planet. Që nga lozhat e tyre, të tjerët e ndoqën me javë e me muaj krusmën e tij. Shumica, me dhembje e brengë, disa me shpërfillje e të tjerë, më të paktë, me cinizëm. Kështu, e panë si u godit me sëpatë, si u shkul nga themelet, si u rrëzua e si u ngrit prapë duke iu marrë këmbët nga ai tmerr.Këto shënime japin ngjarje të përditshme e të veçuara, ashtu siç kanë ndodhur ditë pas dite, gjatë këtyre dhjetë muajve. Ato janë lënda e një drame të shpërbërë, ose më mirë gurët e saj. I përket lexuesit që, gjatë leximit, t'i bashkojë në mendjen e tij, për të ndërtuar ai vetë katedralen e një vuajtjeje.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Për lexuesin e tij të ri e të vjetër, kjo përmbledhje vjen si një sprovë e rrallë e shkrimit, ku tregimi më i hershëm do të qëndrojë krah për krah me atë më të fundit. Si në shfletimin e një albumi, ku i njëjti portret është njëkohësisht identik, por dhe i ndryshëm gjatë rrjedhës së kohës, diçka e përhershme ngulmon të shfaqet në secilin tregim apo novelë. Një vetëdije e kthjedhët, një solemnitet i thellë, i pandryshueshëm kalon mes datash, vendesh dhe epokash të largëta mes tyre, për të pohuar sovranitetin e Letërsisë në jetën e brendshme të një shkrimtari. Kjo përmbledhje, e titulluar "Bisedë për brilantet në pasditen e dhjetorit" i ngjan një ftese të veçantë, të tjetërllojshme do të thoshte vetë autori, për të soditur brenda një dhome thesari disa prej vezullimeve të tij të çmueshme.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Price: 300 Lekë
titleToAlt
I shkruar më 1978 dhe i botuar fillimisht më 1980 në një përmbledhje tregimesh e novelash, të titulluar "Gjakftohtësia", "Prilli i thyer" e pa dritën e botimit si libër më vete shumë vite më pas, pas rënies së komunizmit. I vetmi roman në qendër të të cilit shtjellohen ngjarje që lidhen me kodin zakonor shqiptar, një nga shenjat identifikuese më të moçme e të dallueshme të kombit, kjo vepër është një ndër më të njohurat e Kadaresë në planin botëror. "Prilli i thyer" është ekranizuar për film artistik tri herë. Versioni i parë ka qenë shqiptar, i dyti francez dhe i treti brazilian. Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë". Në rrafshnaltën ku udhëtojnë Besian Vorpsi dhe gruaja e tij kjo mundësi është një realitet shumëshekullor. Kadare e ka vendosur kuadrin e romanit të tij në krahinën e Mirditës, një rrafshnaltë e izoluar nga pjesa tjetër e vendit, pa rrugë të denja për këtë emër, dhe bastion katolik e tradicionalist. Këtu, në këtë atelie të tragjedisë shkrimtari ka përqendruar karakteristikat e kanunit (domethënë canon, e drejta zakonore) të shumë krahinave të veriut e të lindjes, të marra nga përshtypjet e mbledhura gjatë qëndrimit të tij në veri, në fund të viteve '70. Kështu, personazhi i Ali Binakut është huajtur nga realiteti: Binak Aliu, që është emri i tij i vërtetë, ishte një nga figurat e shquara të Verilindjes së Shqipërisë në fund të shekullit XIX. Meqenëse ne kemi të bëjmë me një kanun të ngjeshur, të pasuruar, tragjedia ka të gjitha mjetet e mundshme për t'u shprehur. Romani ilustron nenet më të shquara zakonore të këtij kanuni të tmerrshëm.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
“Pallati i ëndrrave” është një alegori e madhe, që në tërësinë e vet, përbën atë që Kadareja e quan ferr i totalitarizmit. Ndryshe nga ferri tradicional ai qëndron më tepër sipas vertikalitetit të hierarkisë pushtetore dhe në vetëdijen e personazheve, hijen e vet po vertikale të tmerrit të pushtuesit. Kadare arrin të na sjellë një kryevepër të tillë kundër sistemit dhe aq provokuese ndaj censurës.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Çdo vit, pothuaj gjatë një dhjetëvjeçari, Kadareja u ka dhënë lexuesve të vet nga një roman, që i befason dhe i shtang ata, i prek në shpirt, u ngjall ndjenja e mendime të thella... Ka ardhur koha që Kadareja ta marrë çmimin që meriton... Jepjani Kadaresë çmimin Nobel! "Magazine litteraire ", Paris
Price: 500 Lekë
titleToAlt
Njëqind vjershat dhe poemat në këtë përmbledhje janë gjithë ç'është më e mira në pesëdhjetë vjetët e krijimtarisë poetike të Ismail Kadaresë. Shumë prej këtyre vjershave kanë qenë bërthama të veprave të tij të ardhshme në prozë. Poema "Rrugëve të Moskës" do të çojë te romani "Muzgu i perëndive të stepës", vjersha "Piramida e Keopsit" do të sillte më pas romanin "Piramida" etj. Por tek ai ka ndodhur dhe procesi i kundërt. Meqë ky roman nuk u botua, ndalimi i tij pjell vjershën "Laokoonti". Studiuesit mund të gjejnë edhe poezi të tjera që kanë parathënë vepra të ardhshme në prozë të autorit. Titulli emblematik "Pa formë është qielli" na çon në fillimet e krijimtarisë së autorit. Të shkruaje kështu atëherë ishte e pazakonshme. Ky varg madhështor për atë qiell socialist, jo rastësisht është vënë prej tij në titull. I shpallur si program, dukej sikur poeti 21-vjeçar kërkonte një pamje tjetër të botës, një tjetër qiell, krejtësisht të pangjashëm nga ai rrafsh pa formë, si tru idioti. Sikurse dihet, letërsisë, çlirimi dhe risitë kryesore i vijnë prej gjuhës. Në letërsinë shqipe të atyre viteve ai erdhi si çlirues i fjalës. Brenda qartësisë që nuk e braktisi kurrë, arriti ta çojë fjalën poetike deri në jerm, duke prodhuar një liri që të trembte. Brenda strukturës, që mbetej gjithmonë e ashpër, ajri i poezisë mbetej i qartë si ajër mali. Ajër vjeshte e dimri që janë dhe stinët e tij të poezisë.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
“Lulet e ftohta të marsit”, është vepra më e pikëlluar e Kadaresë, është gati një requiem. Ngado të shoqëron një fjalor i zymtë. Figura kryesore është një piktor kryeqytetas, që megjithëse Shqipëria doli nga diktatura “nuk di as nuk do të dijë përse nuk është aspak i gëzuar” dhe nuk ka dëshirë të kthehet në kryeqytet, por rri në qytetin e vogël alpin, ku e pati degdisur diktatura.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Libri “Kështjella”, tregon për një rrethim në zë, gjatë të cilit shqiptarët u kanë bërë ballë turqve në agimin e kohëve moderne. Ky libër, e paraqet Kadarenë në një aspekt krejt tjetër, më të ndërlikuar dhe më të shqetësuar. Ai e vendos rrëfimin në dy plane: një rindërtim historik shumë të hollësishëm dhe një plan lirik ku namatisja ka për qëllim të madhërojë atmosferën epike të subjektit.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
“Hija”, është romani i kapërcimit të kufirit të pamundur: kapërcim i vdekjes, ëndërr rimishërimi, aspirata që kanë pushtuar njerëzimin që nga origjina e tij. Ndërsa diktatura mbahet ende në fuqi në vendin e tij të Lindjes Evropiane, personazhi kryesor një kineast pak a shumë i dështuar, gëzon kohë pas kohe privilegjin që të dërgohet me shërbim në Paris. Sa herë që kthehej nga Parisi, atij i duhej të jepte llogari para miqve të tij të mbetur në rrathët e ferrit. Tema e izolimit të një vendi, të shtetasve të tij, të artist dyfish të vetmuar, trajtohet ne librin e Kadaresë me një dimension thuajse kozmik, madhështor, ku përmenden edhe nota biblike.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Në këtë libër, Kadareja e sheh Hamletin nga një këndvështrim ndryshe. Ka katër shekuj që pyetjet, dyshimet dhe hamendjet nuk kanë reshtur kurrë për Hamletin. Shumica e tyre përmblidhen pak a shumë në pyetjen nëse ajo ngjarje që shohim në skenë mbulon një tjetër, një tjetër që Shekspiri nuk mundte, nuk e lanë apo nuk donte ta thoshte.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
Libri “Autobiografia e popullit në vargje”, përmban shënime që janë botuar e shkruar në shtypin letrar të viteve ’70, nga autori Ismail Kadare. Këto shënime sillen të ribotuara pa ndryshime për lexuesin sot.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
“Vajza e Agamemnonit”, është një nga dorëshkrimet e nxjerra jashtë shtetit, që më pas do të përbënte pjesën e parë të një dipliku. Vepra u botua për herë të parë pas rënies së komunizmit. Në këtë libër përshkruan thelbit e sistemit totalitar dhe në radhë të parë, të mekanizmave kryesorë të tij: thirrja që i bëjnë popullit drejtuesit e këtij sistemi, për të bërë sakrifica. Kadareja ka treguar se ashpërsia e Agamemnonit ndaj vajzës së vet, Ifigjenisë, që për të pasur në favor zotat, është i gatshëm ta flijojë atë, ngjason dukshëm me historinë e vendeve të Lindjes.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
“Kush e solli Doruntinën”, është një legjendë shqiptare që të mahnit. Ajo është një parabolë magjike dashurie, vdekjeje dhe pushteti të prangave të familjes. Ajo ç’ka të tërheq më shumë kur e lexon është sensi i kohës. U vlen të gjitha kohërave, proza e tij nuk është e ngarkuar me fshatarësinë supersticioze apo historinë fetare, në të cilat janë tipike për romanet moderne të mesjetës.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Ky libër në pamje të parë mund të duket si roman, ku flitet për nostalgjinë e Tiranës. Kjo nostalgji epokash të përziera në kryeqytetin e vendit merr një ngjyrim të skajshëm dramatik kur jepet nëpërmjet vizionit të një vajze që e ka të ndaluar të shkeli në kryeqytet. Kjo është vajza 18-vjeçare, e cila gjithashtu, si personazhet antike që ngrihen kundër fatit, përpiqet të kapërcejë pengesën e shtetit. Në këtë roman të fundit, që përbën një nga kulmet e artit të autorit, kthjelltësia dhe stili luksoz të kujtojnë bukurinë diamantine, që kontraston shpesh me tragjedinë.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit “Darka e gabuar” e Ismail Kadaresë. Ndonëse i bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë, e vërteta e darkës ka mbetur ende sot e pashpjeguar plotësisht. Për shkak të komplotit të bluzave të bardha në Kremlin dhe të vdekjes së Stalinit, hetimi i darkës merr befas përmasa planetare. Kadareja jep një version të tij të ngjarjes, në një roman që ta mban frymën pezull deri në rreshtin e fundit.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Në këtë libër, Kadare flet për temat delikate dhe ndarjet midis serbëve dhe shqiptarëve, mbi urrejtjen e zgjatur, zemërimin dhe mllefin, mbi miqësinë dhe moskuptimet me shkrimtarë serbë, mbi shtrembërimet e historisë, që e kapërcen dramën ballkanase dhe për arsyen përse i ishte dashur që Serbia të ishte e para që ta njihte Kosovën.
Price: 250 Lekë
titleToAlt
Romani “Dimri i vetmisë së madhe” ëshë një epope, nje poeme e gjerë epike e botës komuniste. Në vështrim të parë mund të cilësohet edhe si roman historik që trajton përçarjen me bllokun sovjetik dhe më pas grindjen me Kinën.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Në një pasdarke kryeqytetase, personazhi i romanit “Aksidenti”, i propozon gruas së hijshme të porsa-njohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme vite më parë, gjatë kohës së komunizmit. Në këtë vepër magjistrale, Kadare është përpjekur të tregojë të patregueshmen: një histori dashurie apo një histori vrasjeje, ose diçka tjetër që i mbulon të parat si me një maskë.
Price: 800 Lekë
titleToAlt
“Kristal”, është pasuesi i librit poetik “Ca pika shiu ranë mbi qelq”. Këtë herë libri vjen me 60 poezi dhe poema të zgjedhura, asnjëra prej të cilave nuk përfshihet në librin e mëparshëm. Ansambli prej 100 poezish, që përmbajnë këto dy libra, përfaqësojnë pjesën më të mirë të gjithë krijimtarisë poetike gati gjysmëshekullore të Kadaresë.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
Në këtë libër do të gjeni dyzetë poezi të zgjedhura nga shkrimtari i madh Ismail Kadare. Disa poezi edhe të kësaj përzgjedhjeje autoriale të Kadaresë kanë përfundim të papritur, paralajmërohen ngjarje, përplasje, shantazhe; na shfaqet një artikulim imagjinativ i shkallës së lartë. Por kjo duhet shikuar si një aftësi e poetit, që shqetësimeve personale u jep dimensione kombëtare.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
“Ditë Kafenesh” është një tregim i librit “Qyteti pa reklama”, por që u botua e veçuar nga ai si një novelë. Tema kryesore e saj është iluzioni i lirisë. Ky libër u botua për herë të parë i përkthyer anglisht në SHBA dhë më vonë u botua në Shqipëri.
Price: 500 Lekë
 
All rights reserved. © 2015 Library Albania