titleToAlt
E parapëlqyer për vite radhazi, ky roman klasik ndjek aventurat e Ana Shirlit, kokëkuqes energjike, e cila shkon të jetojë pranë një familjeje në Grin Grejbëlls dhe fiton zemrat e gjithë atyre që takon aty. Romani “Ana flokëkuqja”, është një nga më të paharruarit dhe njëkohësisht një nga më të këndshmit nën të gjithë letërsinë botërore.
Price: 1100 Lekë
titleToAlt
Lumturi? Tej mase lumturi? Në vrasjen e trefishtë të “dimensione” apo në atë të “Radikale të lira”? Lumturia në këto nëntë tregime të Alice Munro qëndron në një fuqi të padëgjuar krijimi, në forcën e mosparagjykimit dhe lirisë që të jep pleqëria, kur mund të shohësh gjithnjë e më thellë puseve të jetës tënde. E nëse pastaj lumturia tejkalohet, mbesin hustoritë, brenda të cilave “idetë dhe faktet marrin një formë të re, duke u shfaqur përmes një inteligjence të përkorë”.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Në janar të vitit 1945, Medlina Hajd dhe bashkëshorti i saj, Elisi, humbasin çdo të ardhur që merrnin nga familja e tij. Babai i Elisit, një kolonel në pension, ndihet i poshtëruar, ngaqë i biri është shpallur i paaftë për të shkuar në luftë. Elisi vendos se mënyra e vetme për të rifituar respektin e të atit është që të triumfojë atje ku ai ka dëshiruar në kapjen e përbindëshit të famshëm të Lok Nesit. Pasi e bind të shoqen t’i shkojë pas , Elisi, Medlina dhe shoku i tij i ngushtë përfundojnë në një fshat të largët të Skocisë, banorët e të cilit i përçmojnë të huajt çuditshëm. Gjatë ditës, kur Elisi dhe Henku janë në kërkim të përbindeshit, Medlina mbetet vetëm në bujtinën e izoluar, ku ushqimi është me racion dhe çdo e trokitur e postierit mund të sjellë një ogur të keq. Megjithatë nuk kalon shumë dhe ajo bie në dashuri më bukurinë e rrallë dhe magjinë e fshatit skocez. Pak nga pak, ajo zë miqësi me banorët e fshatit dhe kjo i hap horizonte të paeksploruara më parë. Pikërisht atëherë, fillon të kuptojë se asgjë nuk është ashtu si duket, madje duke nisur nga vetë jeta e tij. Në Skoci, Medlina Hajd kupton jo vetëm forcat e errëta që e rrethojnë, por edhe mundësitë e bukura që mund të të rezervojë jeta në çdo çast.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
Price: 600 Lekë
titleToAlt
Për aq kohë sa Xhejni mund të mbajë mënd, ajo dhe e ëma kanë jetuar së bashku me gjyshen e saj të ashpër në një banesë të zymtë në Toronto. Xhejni gjithmonë besonte se babai i saj kishte vdekur, derisa ajo rastësisht mësoi se ai ishte gjalle e shëndoshë e mire dhe jetonte në ishullin Princ Eduard. Asaj i lindi dëshira për ta parë atë...Si vijon më tej? Plot ngjarje në një verë të hareshme... Kur Xhejni kalon verën në vilën e të atit në Kodrën Fanar, në ishullin Princ Eduard, duke përjetuar gjithfarë gjërash të mrekullueshme, gjyshja e konsideron atë si të paekuilibruar. Xhejni guxon të ëndërrojë se mund të ketë një shtëpi të tille në Toronto. Këtu lind zanafilla, dhe fillon të marre formë ëndrra për t'i bashkuar prindërit në një shtëpi, ku ajo, e ema dhe i ati do të mund të jëtojnë së bashku pa gjyshen, që kjo e fundit të mos ketë mundësi të ndërhyjë në jetët e tyre... në një shtëpi që mund të quhet me të vërtetë e tille.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Përfytyro të jetosh në një vend, ku gratë nuk mund të dalin nga shtëpia pa qenë të shoqëruara nga një burrë. Përfytyro të jesh e detyruar lë veshësh rroba, që mbulojnë çdo centimetër katror të trupit tënd, përfshirë fytyrën. Kjo është jeta në Afganistan. Kjo është jeta, ndaj së cilës ngre krye Parvana njëmbëdhjetëvjeçare, e cila tani mban çadorin dhe një ditë, shumë shpejt, do t’i duhet të mbajë burkan, si e ëma dhe e motra. Po Parvana është e fortë dhe lufton për veten dhe për familjen. Pret flokët, maskohet si djalë dhe punon. Për të gjithë. Për veten. Për të ndryshuar gjërat.
Price: 600 Lekë
titleToAlt
Ne kohera skajshmerisht te trishta, "Udhetimi i Parvanes" na jep nje pamje te vertete dhe te dhimbshme te situates ne Afganistan. Sidoqofte pa e humbur fillin e kurajes dhe shpreses qe mund t'i mbaje femijet gjalle edhe ne rrethanat me te tmerrshme.
Price: 600 Lekë
 
All rights reserved. © 2015 Library Albania