titleToAlt
Price: 800 Lekë
titleToAlt
"Revista Letrare bën shkëputjen nga letërsia mediokre dhe i hap derën letërsisë cilësore. Është streha e ëndërruar e shkrimtarëve të mirë. Të atyre që mund t'i ketë demoralizuar bumi letrare shohin tek ajo një mundësi të re vazhdimi. Është vendi ku të njihet kënaqësia e krijimit." – Thanas Medi "Revista Letrare është kaq e mirëpritur mes nesh, ndaj urojmë për të dhe botuesit e saj të kenë nisje të mbarë e rrugë të gjatë për të na ndriçuar. Në radhorin e gjatë të revistave e gazetave që nisi me iluministët tanë, Revista Letrare ka vendin e vet të nderit padyshim!" – Flutura Açka "Revista letrare në print është një lajm i gëzuar për letërsinë shqipe. Suksese, suksese!" -Zija Çela "Revista është urë për autorët e talentuar, nga një libër tek tjetri! Jetoj mes ujrash, ia di vlerën urave!"-Petrit Palushi
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
"Jordan Peterson-i është mendimtari kanadez më i rëndësishëm dhe më ndikues qysh prej Marshall McLuhan-it. Fama dhe ndikimi i tij ndërkombëtar vijojnë të rriten eksponencialisht. Sinteza e guximshme ndërdisiplinore e Peterson-it që rrok psikologjinë, antropologjinë, shkencat politike dhe religjionin krahasues po mpiks gjedhen e një universiteti të vërtetë humanist të së ardhmes". CAMILLE PAGLIA "12 rregulla për jetën e Jordan Peterson-it qëllon bash në shenjë - prej shtjellimit të shkallares së thellë-ndërkallur hierarkike që na motivon vendimmarrjen, te ngritja e pyetjeve sa të nevojshme, por edhe ndonjëherë politikisht jopopullore për jetën, e deri te parashtrimi i mënyrave që ta mbrothësojnë. Sikur kaq të mos mjaftonte, njëzet faqet e para të vizatojnë një përmbledhje të tillë të psikologjise evolucionare që të lë pa frymë". HOwARD BLOOM, AUTOR I 'PARIMIT TË LUCIFERIT "I prerë, por i dhembshur... Peterson-i flet ashtu sikurse gjithnjë do të kisha dashur që im atë ta bënte... Ai është njeriu i duhur në kohën e duhur, dikush që mund t'u dëftojë të rinjve se pastrimi i dhomës ka rëndësi kozmike dhe se vendosja e rregullit të sadopaktë përmbi kaosin i bën mirë shpirtit, gjë që ndërsjellazi i bën mirë botës".- National Review
Price: 1500 Lekë
titleToAlt
Maresi 2021
V etëm gratë dhe vajzat lejohen në Manastirin e Kuq, një parajsë larg abuzimit dhe shtypjes. Maresi, një rishtare trembëdhjetëvjecare, mbërriti atje në mes të dimrit të urisë. Tani jeton një jetë të lumtur në manastir, e mbrojtur nga Nëna dhe tek i gëzohet bibliotekës së madhe në Shtëpinë e Diturisë, vendit të saj të preferuar. Në këtë ekzistencë idilike, mbërrin Jai, një vajzë me të shkuar të errët. Ajo është arratisur nga shtëpia e vet, pasi ka qenë dëshmitare e vrasjes së motrës së saj të shtrenjtë. Shumë shpejt rreziqet e botës jashtë e ndjekin Jain në hapësirën e shenjtë të Manastirit dhe Maresi nuk mund të fshihet më mes librave dhe fjalëve, por duhet të marrë situatën në dorë.
Price: 800 Lekë
titleToAlt
Kjo seri përmbledh vepra përfaqësuese të dhjetë shkrimtarëve të njohur të letërsisë kineze për fëmijë, disa prej të cilëve janë nominuar për Çmimin Hans Christiari Andersen. Të gjitha veprat e tyre janë përralla dhe histori për fëmijë kinezë. Ka marrëdhënie midis dashurisë dhe lumturisë, realitetit dhe fantazisë, njerëzve dhe natyrës. Në këto vepra, çdo fëmijë do të gjejë historinë e vet, e cila do t'i rrëfejë se si të përballet me vështirësi, si t'i çojë përpara ëndrrat dhe të kapërcejë telashet që mund të hasë ndërsa rritet. Duke lexuar këto histori të mprehta dhe të gjalla, do të kuptoni fëmijët kinezë dhe botën e tyre të fantazisë.
Price: 800 Lekë
titleToAlt
Misioni im 2021
Në prag të zgjedhjeve të 25 prillit 2021, në ftesën publike për të votuar kandidaturën e tij për kryeministër dhe për të sjellë ndryshimin në Shqipëri, Lulzim Basha sjell këtë letër të hapur drejtuar gjithë shqiptarëve. Në të janë qasjet e tij personale mbi jetën politike në vend dhe zhvillimet e opozitarizmit nën drejtimin e tij; lidhjet e tij familjare e personale dhe historikun e përfshirjes së tij në politikën aktive në vend; tezat mbi gjendjen e ekonomisë sot dhe mënyrën për të dalë nga kolapsi; nevojën akute për të shmangur instalimin e një diktature përmes uzurpimit të institucioneve më të rëndësishme shtetërore, kërcënimit të medias, mercenarizimit të administratës dhe formave të tjera të presiont politik; idetë mbi ndryshimin e sjelljes politike e të kthimit të mjedisit politik e publik në qetësinë dhe normalitetin europian; thirrjen për të bashkuar ëndrrat dhe dëshirat e çdo shqiptari për një rimëkëmbje të vërtetë kombëtare: ekonomike, kulturore, shpirtërore, me po atë forcën ndryshuese që shpesh shqiptarët kanë treguarse dinë ta bëjnë. Lidhjet e tij familjare e personale me Kosovën, i japin këtij traktati një frymë kombëtare dhe shpjegojnë idetë e tij se si duhet t'i qasemi çështjes sonë kombëtare, jashtë nacionalizmit të zbrazur e për t'i kthyer shqiptarët në kontribuesit e vyer në rajon dhe në Europë.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
“Në romanin "Memento mori", shkrimtari Doros Antoniadis shpleks lëmshin e një historie që të rrëmben. Me dialogë të gjallë, me një shkrim plot tension dhe dramacitet, romani "Memento mori" ia del mbanë që të ndezë interesin e lexuesit qysh në rreshtin e parë dhe ta çojë drejt labirinteve matematikore dhe në magjinë e zbërthimit dhe çkodifikimit të enigmave. Një triller policesk me sfond Greqinë moderne dhe me protagonistë figura të njohura që të bindin për qëllimet e tyre dhe në të njëjtën kohë të lënë pa fjalë me anët e errëta të personalitetit të tyre.” -Kelli Kritikou
Price: 800 Lekë
titleToAlt
Luaj lojën tënde Joan Didion është shkrimtare amerikane, noveliste, eseiste, skenariste, e vlerësuar me shumë çmime, si: "Çmimi kombëtar i librit", "Medalje për kontribut të shquar në letrat amerikane", ka qenë finaliste për çmimin "Pulitzer" etj. Romani "Luaj lojën tënde", botuar për herë të parë në vitin 1970, që i jepet sot lexuesit shqiptar është përfshirë nga "Time Magazine" në listën e 100 librave më të mirë të gjuhës angleze për periudhën 1923-2015. Përmes historisë tronditëse të aktores hollivudiane Maria Uajat, i bëhet një autopsi jetës amerikane në fund të viteve 60, fill pas ndryshimeve të thella sociale që ndodhën atje, si: revolucioni seksual, lëvizja feministe, kultura e drogës, liria e individit etj. Nëpërmjet një gjuhe tejet filmike, lexuesi arrin të shohë si në ekran shpërbërjen e shoqërisë amerikane të asaj kohe dhe veçanërisht të "botës hollivudiane" ku dukuri, si: vetëvrasjet, dështimet, shkatërrimi i familjes tradicionale, neurozat mbizotërojnë çdo ditë e më shumë. Sipas kritikut të shquar amerikan John Leonard, vizioni i Didionit në këtë roman është i njëjtë me vizionin e T. S. Eliotit te "Toka e mbeturinave". Ky është një vlerësim i madh për romanin e Didionit, kur mendon që "Toka e mbeturinave" është një nga veprat më madhore të letërsisë moderne.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Price: 800 Lekë
titleToAlt
Mati Unt godet fuqishëm me personazhin e Drakulës, si një legjendë postmodeme dhe një metaforë për jetën postkomuniste. Një shkrimtar merr një ftesë për të takuar një njeri të huaj në Leningrad.Pas shumë debateve, ai vendos të ndërmarrë këtë udhëtim Sapo mbrrin në qytet, çuditërisht gjendet në një botë vampirësh, gjakpirësish dhe bestytnish. Unt e ka ndërtuar subjektin e romanit me struktura befasuese, zbavitëse, dhe shpesh elegante. Ai preferon nj ë narrativë dinamike, duke e shtyrë lexuesin tek mendimi se vampirizmi është ndoshta metafora më e fuqishme për komuruzmin, ndërsa trazirat postkomuniste si alegoria e thyerjes së vezëve të Pashkëve.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Ata që e kanë dashuruar romanin "P.S. Të dua", kanë pritur me ankth vijimin e historisë së Olit dhe tashmë, "Pusulla dashurie" është në duart e tyre. Mallëngjyes dhe shpresëdhënës, ky vijim i mrekullueshëm do të na rrëfejë për udhën e re që ndërmerr Oli drejt zbulimit të vetes. Kanë kaluar shtatë vjet që nga humbja e bashkëshortit dhe ajo ka gjetur më së fundi pakëz qetësi. Tani që ka një punë të re dhe një njeri i veçantë është bërë pjesë e jetës së saj, është plotësisht e vendosur që ta hedhë të shkuarën pas krahëve dhe të shohë përpara, vetëm përpara. Por teksa zbulon që historia e letrave të Xherrit ka frymëzuar lindjen e një shoqërie të çuditshme, të quajtur pikërisht "PS. Të dua", kujtimi i çasteve më të dëshpëruara kanoset ta përfshijë sërish në kthetrat e trishtimit. Vetëm pasi pranon të ndihmojë anëtarët e shoqërisë "P.S. Të dua" për t'u dhënë lamtumirën e fundit njerëzve të tyre të shtrenjtë, ajo do të kuptojë se çfarë dëshiron në të vërtetë. Kështu do të zbulojë kuptimin e njëmendtë të fjalëve "kujtim", "e shkuar", "dashuri". Dhe, mbi të gjitha, "e ardhme".
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
"Unë rrëfej histori... jam një pilot shpresëdhënës dhe i përulur i mendjes dhe i shpirtit", Haruki Murakami, 2010, The New York Times Një grua e çuditshme me emrin Aomame, e cila qysh në moshën dhjetëvjeçare, kohë kur e ka provuar dhe e ka humbur njëherësh ndjesinë dashurore, është kthyer në një qenie të ftohtë. Për arsye që mund të duken të përligjura në libër, ajo ka mes të tjerash edhe profesionin e vrasëses së burrave që dhunojnë gratë e tyre. Aomame takon rastësisht një vajzë të re të shkujdesur që punon police dhe do të nisin bashkë ca aventura të thekshme seksi me burra që i ndeshin bareve të Tokios. Diku tjetër, Tengo, një shkrimtar i ri e me një histori familjare të trishtë. do të mbetet peng i rishkrimit të librit të një adoleshenteje, Fuka-Erit, dhe prej penës së tij libri jo vetëm do të marrë formë, por edhe çmimin më të madh për të rinj. Por çfarë ka pas gjithë këtyre ngjarjeve? Loja e Murakamit me elemente të realizmit magjik dhe fantazisë së njohur të tij, i kthen ato në erëza që do t'ia ruajnë shijen leximit deri në fund. Qiej me dy hëna, dhi që nxjerrin nga goja Njerëz të vegjël, vajza që mendojnë bukur e flasin pak, giljakë që e urrejnë rrugën automobilistike, janë të pranishëm kudo si shenja të patjetërsueshme dhe na çojnë në shtresime joshëse dhe në padurimin dhe kureshtjen për ta vazhduar historinë. "1Q84" është një rrëfim që të deh, që luan me elementet dystopike të rimarra nga "1984" i Orwell-it, ku Q, simbolizon pyetjet e së përditshmes sonë së beftë dhe domethenëse. "Elementet e këtij libri kanë të bëjnë më shumë me vendosmërinë e Murakamit për të përshkruar, shpjeguar dhe për ta bëtë të dukshme pothuajse gjithçka që ai zgjedh të përmendë." The New York Times "Librat e tij [Murakamit] janë një ftesë e këndshme për këdo që mendon se është shtyrë të futet, pa lejen e tij, në një labirinth." The Guardian
Price: 1600 Lekë
titleToAlt
Palieteri 2021
Klima e zymtë e veprave të Felix Timmermans-it, i cili debutoi si shkrimtar dhe artist në dhjetëvjeçarin e parë të nëntëqindës, janë preludi i atmosferës së Luftës së Parë Botërore. Por në kontrast me klimën e ashpër të kohës, gjallëria dhe hareja që pluskon në romanin "Palieteri", tingëllojnë si një "odë" e vërtetë për gëzimin dhe kënaqësitë e jetës. Kjo vepër që më së shumti ngjason me një tablo ornamentalo-folklorike, është një himn për dashurinë, dhe arrin të depërtojë me elegancë në skutat e errëta të individit, duke e zbërther atë në detaje, deri në kufijtë e marrëzisë. Përveç shumë romaneve, tregimeve të shkurtra dhe poezive, Timmermans shkroi përralla, shënime udhëtimi, drama dhe biografi për artistë dhe personalitete.
Price: 800 Lekë
titleToAlt
Ngjarjet kriminale që po ndodhin njëra pas tjetrës e kanë prishur qetësinë e Dukatit të Madh, i cili tashmë ka rënë edhe nën ndikimin e rrjetit ndërkombëtar të drogës. Policia që është vënë në ndjekje të një emigranti nga Kosova të përfshirë në rrjetin e drogës, arrin deri në një apartament pranë stacionit Aral në Rue d'Hollerich dhe arreston një student luksemburgas, një prostitutë nigeriane duke konsumuar drogë... Por studenti i kapur në flagrancë është djali i kolonel Mulinarit, njëri nga figurat më të rëndësishme të policisë vendase, i cili ia ka kushtuar jetën deri sa doli në pension, luftës kundër krimit dhe drogës.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Kaili Kilei ka dy vwllezwr mw të mëdhenj; njëri është i pari në sporte dhe tjetri gjeni në mësime. Ndaj është e vështirë të fitosh një garë, kur je duke luajtur me ta. Por në lojërat e tavolinës të gjithë mund të kenë fat për të fituar... mjafton një hedhje e mirë e zareve, tërheqja e letrës me fat dhe disa marifete. Kur Kaili merr vesh se krijuesi më i famshëm i lojërave në botë ka projektuar bibliotekën e re në qytet dhe në hapjen e saj do të zhvillojë një Iojë në të cilën pjesëmarrësit do të kyçen në bibliotekë, ai është i vendosur të marrë pjesë. Por ai nuk ka kuptuar se marrja pjesë është veçse pjesa më e lehtë. Dalja prej bibliotekes kërkon më shumë sesa thjesht fat në hedhjen e zareve, një leter të mirë dhe ca marifete... Rreziku për të humbur është vërtet i madh.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
"Granit Zela shfaqet në rrethet letrare në fillim të viteve 2000, sidomos në shtypin letrar të kryeqytetit, në periodikët e ndryshëm letrarë, ku angazhohet me ese, shkrime e artikuj, kryesisht në gazetën Fjala. Ai është një poet që po e shpërfaq çdo ditë profilin e tij artistik përmes kulturës së të shkruarit, frymëzimeve të realizuara dhe figuracionit tejet profesional që aplikon". Prof. Dr. Roland Zisi, studiues i letërsisë "Megjithatë, lexuesi projektohet në ardhmëri, ai asnjëherë nuk ka munguar. Nuk do t'i mungojë edhe Granit Zelës me këtë libër, në të cilin ai ka gjetur notën e vet origjinale, regjistrin e zërit, intonacionin dhe kureshtinë e gjallë të eksperimentatorit. Struktura e ndërlikuar ritmike e strofës së Zelës përafron tradita të largëta e të afërta, duke i imponuar njësisë së vjershimit një vullnet serioz "zbutësi". Me një ndjeshmëri dhe ndijim harmonik, në poezinë e Zelës është shkrirë një palitër ngjyrimi ekspresiv me përftesa leksikore prej trevës verilindore nga vjen, një plazmikë pothuaj virgjine". Agron Tufa, shkrimtar
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Price: 700 Lekë
titleToAlt
- Ne ishim zogjtë e qyqes, - nisa t'ia sqaroja por më duket e ngatërrova më keq, sepse u hutua. E lashë në gjysmë rrëfimin. Nuk i përkiste asaj. Me të kaloja mirë, ma plotësoi vetminë, m'u gjend në situata të vështira. Prapë, m'u deshën vite të merrja veten. Jeta kalonte marramenthi, shija e hidhur nuk më shqitej. Dikur nisa të mendoja më kthjellët, më gjakftohtë. Mbase ne duhej të përpiqeshim më shumë që të afroheshim me vendës, mbase edhe ata nuk duhej të na prisnin me armiqësi. Sikur ne ta flaknim mendjemadhësinë shterpe. Sikur ata të mos na përbuznin në heshtje; një përbuzje therëse, shtypëse dhe acaruese. Ajo që më godiste ishte nënçmimi. Ata na nënçmonin, na quanin katundarë me gjysmë opinge që u bëmë të kamur në kurriz të tyre. Heshtja dhe përbuzja të vrisnin. Pastaj i thosha vetes: Pse, me lule duhej të na prisnin? Nuk na e patën ata fajin. Mund të tregoheshin më të sjellshëm ndaj nesh, por ne nuk i trajtonim njerëzisht. Ishim fitimtarët që nuk ecnim nëpër tokë. Ne fluturonim, ose edhe më keq, shkelnim mbi ta.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
"Një nga alegoritë më të mëdha politikë të të gjitha kohërave... Është një libër për këdo dhe çdo njeri, me shkëlqimin e tij të pazbehur edhe pas pesëdhjetë vjetësh." RUTH RENDELL Daily Telegraph Pasi kanë hequr qafe pronarin e tyre njerëzor, kafshët e "Fermës Menër" janë duke shpresuar për një jetë të lirë dhe të bollshme. Por ndërsa një elitë e mençur mizore vjen në pushtet, kafshët e tjera e gjejnë veten në mënyrë të pashpresë të zënë në grackë sipas mënyrave të vjetra. Historia rrëqethëse e Oruellit, e tradhtisë së idealizmit përmes tiranisë dhe korrupsionit, edhe sot është po aq e freskët dhe reale sa edhe kur u botua për herë të parë në vitin 1945. "Alegoria e tij mbetet satira jonë më e madhe e fytyrës së errët të historisë moderne." MALCOLM BRADBURY Mail on Sunday
Price: 500 Lekë
titleToAlt
"...dilogjia "Stalingradi" ka shumë të përbashkëta me "Lufta dhe paqja". Të dy romanet përmbajnë reflektime të përgjithshme mbi historinë, politikën dhe filozofinë. Të dy janë ndarë mes rrëfimit të jetës ushtarake dhe civile... por Grossmani, në dallim nga Tolstoi ka jetuar në mes të luftës që ai përshkruan. "Stalingradi" është midis shumë të tjerave një akt homazhi. Ai shkruan për ata që vdiqën në shumë beteja të vogla të muajit të parë të luftës, ishin burra që pasi mësuan se ishin pa shpresë, më të pakët në numër luftuan edhe me më shumë forcë. Ata janë heronjtë e periudhës së parë të luftës. Shumë janë të paemër dhe nuk janë varrosur.
Price: 2500 Lekë
titleToAlt
Përmes hulumtimeve të shumta dhe ci-lësive përshkruese mahnitëse, Zola ka arritur të vizatojë deri në detaje personazhe ambiciozë, të pa ekuilibruar mendërisht, si edhe një larmishmëri mjedisesh, institucionesh shoqërore dhe natyrisht, tiparet e kohës. Nëse Honore De Balzak, ishte në mesin e krijimtarisë kur shkroi "Komedinë njerëzore", Zola ishte në fillimet letrare kur konceptoi veprën monumentale të Rugonëve, duke i vendosur ngjarjet në kohën e Perandorisë së Dytë të Francës. Kjo seri zbërthen psikologjinë e shoqërisë e cila ishte nën ndikimin e dhunës, alkoolit dhe prostitucionit, që u përhapën edhe më shumë gjatë valës së dytë të Revolucionit Francez.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Këto janë 10 përralla dhe një tregim që ia kam rrëfyer çdo natë Alanës, para gjumit, duke ia përkëdhelur kokën. Ne të dyja jemi bashkautore, sepse pyetjet e saj kanë sjellë përgjigjet e mia. Pa Alanën, nuk do të kishte Pitilushe. Por përrallat nuk mbarojnë këtu. Vazhdimin e ke në dorë ti që po ia Iexon fëmijës tënd, tani. Përralla tjetër është jotja, Pitilushja është e jona. Pitilushja më ka ndihmuar mua sa herë Alana nuk më bindej. I thosha se ajo nuk e dinte çfarë i kishte ndodhur Pitilushes. - Çfarë, mami? - thoshte Alana me ata sytë kureshtarë dhe unë nisja e tregoja. Alana ime e vogël! Gjithë dashuria e jetës sime. Në një njeri, në një fëmijë, që pyet me ato buzkat e vockla: - Mami, mami, po Pitilushja e bën këtë? Po atë, e bën Pitilushja? Unë nuk kam Iexuar si ta rris Alanën, unë jam rritur me Alanën. Duke krijuar përrallat e Pitilushes. Tani po i ndajmë me ty që i ke në dorë përrallat tona dhe po nis të tregosh përrallën e parë... These are 10 fairytales and a story that I have shared every night with Alana before bed, while stroking her hair. Both of us are co-authors because her questions have initiated my responses. Without Alana, there wouId not be a Pitilushe. But the fairytales don't end here. The fairytales can continue with all of you who are reading to your children now. The next fairytale is yours, but Pitilushe is ours. Pitilushe has helped me every time Alana wouId not obey me. I told her that she didn't know what had happened to Pitilushe. "What happened, Mommy?" Alana wouId ask, Iooking up at me with her curious eyes, and I wouId start to tell her. My Iittle Alana, the Iove of my entire Iife in one person, in one child, who asks with her cute Iips: "Mommy, Mommy, does Pitilushe do this? How about that? Does Pitilushe do that?" I have not read how to raise Alana, but I have been growing alongside Alana as I have created Pitilushe's fairytales. Now we can share them with all of you who are holding our fairytales in your hands, and who are also ready to share your first fairytale...
Price: 990 Lekë
titleToAlt
Price: 1500 Lekë
titleToAlt
Libri Jetë imagjinare përmban gjithsej njëzet e dy portrete mit-poetike dhe letrare nga bota e antikitetit, e historisë së artit dhe ajo e krimit. Nga kjo galeri e mbushur me lloj-lloj personazhesh, - nga gjysmëzotat, magjistarët, zjarrvënësit, figura të shquara të antikitetit, tek poeti i mërishëm Cecco Angiolieri dhe piktori Paolo Uccello, duke u mbyllur me piratët William Kidd, Stede-Bonnet dhe vrasësit e frikshëm Burke dhe Hare, - Schwob-i ekspozon një aradhë me temperamente të gjalla, që shpalosin anët e errëta, të poshtra dhe të frikshme të njerëzve dhe vetë jetës. Jehonat e kësaj vepre, e mbushur me imazhe dekadente, mbërrijnë fuqishëm deri në ditët tona, me temat e saj të kohës mondane, mitit, dhunës dhe seksualitetit. Me këtë libër, Schwob-i ka krijuar një kryevepër "sekrete", që, si një lloj glosari biografik, i bashkohet simotrave të saj, Historia e përbotshme e poshtërsisë e Borgesit dhe Portrete të njëmendta dhe të imagjinuara e Alfonso Reyes-it, në panteonin e fiksionit spekulativ klasik, kryezot i të cilit është ky tekst.
Price: 1000 Lekë
 
All rights reserved. © 2015 Library Albania