titleToAlt
Çfarë ndodh me rastet? Ato shndërrohen në miqësi të reja, mundësi ngazëlluese dhe zbulime të guximshme. Rastet janë ftesa për aventura të mëdha, bileta për të përjetuar përvoja të paharrueshme dhe dyer drejt botësh krejt të reja. Rastet na ndihmojnë të shohim kush jemi, çlarë duam e ku dëshirojmë të shkojmë.
Price: 800 Lekë
titleToAlt
Djaloshi 18-vjeçar Niri dhe familja e tij bëjnë një jetë të thjeshtë, por të sigurt, duke punuar në vilën e familjes së pasur Benz. Por kur pandemia pllakos botën, të gjithë lihen në mëshirë të fatit, duke parë në sy honin e një varfërie të skajshme. Ndërsa gjendja e tyre bëhet gjithnjë e më e dëshpëruar, Niri, dikur nxënes manastiri, që respektonte të gjitha rregullat, vendos që të mos presë më duarkryq ndihmat e një qeverie të korruptuar dhe shpërfillese ndaj popullit, madje ai rebelohet edhe ndaj të atit, që tashmë i është dorëzuar fatit të tij.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
PËRSHENDETJE, JEMI GRUPI TEA SISTERS!STUDIOJMË NË KOLEGJIN E MIUSHFORD1T DHE NA PËLQEJNË AVENTURAT E MISTERET! JEMI SHOQE SHUMË TË VEÇANTA, MADJE MË SHUMË SE SHOQE... MOTRA! FESTA E HALLOUINIT NË Miushford po organizojmë një superfestë Hallouini: veshje me tematikë të caktuar, kunguj, ëmbëlsira, rrengje... dhe ndonjë keqkuptim i vogël, që do ta zgjidhim falë forcës së miqësisë së vërtetë.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
"Kompleksi im i Edipit dhe rrëfenja të tjera" është një përmbledhje tregimesh të shkrimtarit irlandez Frank O'Connor, përzgjedhur nga Julian Barnes. Në to, përmes rrëfimeve mbi fëmijërinë dhe martesën, seksin dhe fenë, luftën dhe pleqërinë, O'Connor-i shpalos në formën më të plotë zhdërvjellresinë, humorin dhe mprehtësinë e tij. Ai përshkruan djelmosha, të bindur se janë gjeni apo që i ka kapërthyer rivaliteti me babanë e tyre, si dhe ushtarë të Ushtrisë Republikane Irlandeze, që duhet të marrin vendime të vështira në mes të një lufte topitëse.
Price: 1500 Lekë
titleToAlt
Leksione frymëmarrjeje" i shkrimrares Anne Tyler, fitues i çmimit Pulitzer (1989), rrëfen historinë e gjithë jetës së një çifti, treguar gjatë një udhëtimi. Megi dhe Ira janë të martuar prej 28 vjetësh, gjë që duket qartë në rutinën e tyre, në aftësinë e tyre për t'i lëshuar pe me dashamirësi egos së njëri-tjetrit. Ajo që fillon si një udhëtim për të shkuar në një funeral, shndërrohet befas në një aventurë të papritur.
Price: 1400 Lekë
titleToAlt
"Bindja" është romani i fundit, shkruar nga Jane Austen dhe botuar pas vdekjes së saj me 1817. Ai rrëfen historinë e dashurisë mes kapitenit Uentuorth dhe Ana Eliotit: një dashuri e përvuajtur dhe e penguar nga familja e saj aristokrate për shkak se i dashuri i saj vjen nga një shtresë shoqërore më e ulët. "Bindja" na rrëfen dhimbjen që shkakton nënshtrimi ndaj paragjykimeve shoqërore dhe ndërgjegjësimin e një gruaje për dëshirat më të thella të zemrës së saj. Me guximin e saj të përhershëm, Austen denoncon kompromiset e vështira që bëhen për një jetese më të mirë, por jo vetëm.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
Për tri gjëra është i sigurt hetuesi privat Bardhyl Nini. E para, e vetmja drejtësi që do të gjejë në Shqipëri është ajo që do të arrijë ta bëjë me duart e tij. E dyta, kafja pa konjak "Skënderbeu" është si pushka pa fishek. E treta dhe e fundit: po vendose të shkosh në shesh të mejdanit, ose lufto me shpirt ose mos shko fare. Bardhyli duket sikur ka gjetur rehat në Tiranën e tij. I shtyn ditët në lokalin e lagjes me një kafe e konjak para, duke luajtur domino e duke ndjekur raste pa shumë rëndësi. Kur Esteri troket në portën e tij, duket sikur detyra qe do t'i japë është thjesht një tradhti bashkëshortore si shumë të tjera. Por qysh nga ai çast, hetuesi privat hyn në një vorbull ngjarjesh që nuk arrin më ta kontrollojë. Shpejt, do të gjendet i rrethuar nga ëe fortët e qytetit, batakçinj e mashtrues ordinerë, prostituta, gjykatës të korruptuar, femijë partizanësh, policë e shitës bajamesh. Bardhylit i duhet të kuptojë që çdo zgjidhje sjell edhe një sakrificë, dhe çdo sakrificë duhet paguar.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
"Endrrat dhe dashuritë e një jete" është një ndër romanet me të njohura dhe emocionuese të letërsisë greke moderne. Shpesh, për nga struktura e rrëfimit dhe tematika që trajton, është krahasuar me "Getsbin e madh" të shkrimtarit amerikan F. S. Fitzgerald. Vasili Karloviç Junkerman është pinjoll i një familjeje të pasur finlandeze, i kredhur në botën e qejfit, alkoolit, kumarit, mashtrimeve dhe zhvatjeve, i cili, për shkak të revolucionit rus e të tjera ngjarjeve të turbullta, përfundon në brigjet e Pireut.
Price: 2000 Lekë
titleToAlt
Gjatë këtyre tri dekadave të fundit të epokës së internetit, teknologjia e informacionit dhe drejtimet tekniko-shkencore të lidhura me të, si: elektronika, informatika, robotika dhe telekomunikimi, kanë shënuar një përparim të pandalshëm. Shpikje të tilla si kompjuteri personal, interneti, tregtia elektronike, telefonat e mençur, rrjetet shoqërore virtuale e shumë dukuri të tjera, kanë sjellë ndryshime të mëdha në kulturën dhe komunikimin tonë të përditshëm. Nga ana tjetër, paralelisht, hyrja e vrullshme e fjalëve angleze ka qenë e pakontrolluar, sidomos në gjuhën e folur. Problemet e mospërshtatjes së fjalëve të huaja po vihen re edhe ne botime, madje edhe në tekstet shkollore që kanë ndikim të drejtperdrejtë në formimin gjuhësor dhe shkencor të të rinjve e të rejave.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
Ky libër atipik i Ben Blushit përmbledh 41 histori njerëzish të ndryshëm, në formën e rrëfimeve dhe sekreteve të jetës së tyre. Autori ka fotografuar të gjitha personazhet e tij, duke shoqëruar fotografinë bardhezi me përshkrimin dhe dialogun artistik, që ka zhvilluar me secilin prej tyre. Personazhe si Robert Ndrenika, Ismail Kadare, Monika Lubonja, Viktor Zhusti, Dren Abazi, Bojken Lako, At Nikolla Marku, Mynever Shuteriqi, Frederik Ndoci, Edmond Tupja, nipi i Ismail Qemalit, nipi i Faik Konicës etj, vijnë në një dritë të panjohur më parë.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
Rrethimi 2022
Është Lufta e Parë Ballkanike, malazezët kanë rrethuar Shkodrën, kurse serbët kanë pushtuar tokat nga fusha e Zadrimës deri në Portin e Shëngjinit. Një qytet i tërë është zënë në grackë. Kush është brenda rrethimit, jeton nën rrebeshin e bombardimeve, të zisë së urisë dhe ngricës që s'ka zjarr ta shkrijë. Mbijetesa duket si mallkim, vdekja si shpëtim. Kolë Laca duhet të fotografojë këtë gjëmë. Aparati i tij nuk përjetëson vetëm kronikën e qytetit, por edhe fatin e tij. Trina do të ngrijë në pllakën e gurit që t'i shpëtojë besës. Një zë që qan nga gurët e kështjellës, do të mallkojë fjalën e dhënë, gjë që e lë pa gjumë Esat Pashën, ndërsa Hasan Rizaja me murgun erëmirë kanë për ta treguar me gisht. Osja i Falltores do t'i shohë të gjitha, ndonëse i ndryrë brenda mureve të vetmisë. Në gjithë këtë lëmsh, endet Çerçiz Topulli në kërkim të armikut, pavarësisht se Përballë i del veç i premtuari. Një rrëfirn epik për qëndresën e një kombi përmes triumfit të dashurisë.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
“Në garë me veten" vjen në formën e një udhërrëfyesi që mban plot mësime jete, të nxjerra nga një përvojë e gjatë dhe përballje sfiduese. Historitë nga jeta e Ermalit, do t'ju bëjnë të kuptoni se edhe personazhet publike ngrohen nga i njëjti diell dhe mbrohen prej të njëjtit shi. Plagët janë aty, por ka gjithnjë formula magjike për t'i shëruar ato. Bekimet më të mëdha do të vijnë prej fitoreve më të vështira. Të gjitha paragjykimet, barrierat që ju vendos shoqëria, mund të kapërcehen, duke i qëndruar besnik zërit të brendshëm dhe së vërtetës suaj personale. E vetmja gjë që ka kufi, është koha që na ofrohet në dispozicion si qënie njerëzore për të qëndruar në këtë planet. Nisur nga ky fakt i patjetërsueshëm, lipset që të shtypni gazin dhe t'i jepni vlerë çdo minute që jetoni.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
Dezideria, e bukur, e re dhe e pamëshirshme është vajza e birësuar e Violës, një borgjezeje të pasur romane, por tërësisht të shthurur moralisht dhe seksualisht. Vajza rrëfen historinë e jetës së saj që nga fëmijëria e hershme me një qartësi dhe sinqeritet të skajshëm, rebelimin e saj ndaj famiijes, klasës dhe shoqërisë së cilës i përket jo për shkak të lindjes. E shtyrë nga një zë i brendshëm, nga shpirti i revoltës, i cili do t'i imponohet përmes një "plani për shkelje e përdhosje" të të gjitha të ashtuquajturave vlera borgjeze, ajo nuk ngurron të ndërmarrë hapa të guximshëm që do ta shpien drejt prostitucionit, orgjisë, komplotit të rrëmbimit, grabitjes dhe incestit. Dezideria magjepset nga ideja e revolucionit, jo thjesht nga ajo e një revolucioni të ngushtë politik, por nga diçka që do të fshijë hipokrizinë e rendit shoqëror ekzistues.
Price: 1500 Lekë
titleToAlt
ISHULLI I MIUSHËVE Larg, shumë larg i rrethuar nga ujërat e thella të Oqeanit Miushor Jugor, nxjerr kokë një ishull i çuditshëm, i populluar vetëm nga brejtës: është Ishulli i Miushëve! Këtu jeton Jeronim Stiltoni, bashkë me familjen dhe miqtë e tij, që shpesh e perfshijnë në aventura që ta bejnë gjakun ujë, por gjithnjë fort zbavitëse... si ajo që do te lexoni në këto faqe!
Price: 500 Lekë
titleToAlt
Gratë u druhen burrave. Jo të gjithëve, jo gjithmonë, por ato e dinë se burrat janë të aftë të perziejnë seksin me dhunën. Ndonjëherë, burrat bëjnë atë që grate rrallë e bëjnë: nëse e bëjnë: përdhunojnë. Tina Meguajer nuk duhej të kish marrë rrugën e shkurtër për t’u kthyer në shtëpi.Jo pas mesnate, jo përmes një parku të errët. Jo e veshur në atë mënyrë provokuese. Jo me të bijën, Bethin. Jo kur rrugëve silleshin tufa djemsh të shfrenuar prej hormoneve, alkoolit, zemërimit. Joyce Carol Oates rrëfen historinë e Tinës dhe Bethit, të agresorëve të tyre dhe të hakmarrësit të heshtur, një burrë që e di fort mirë domethënien e dashurisë.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Për parashkollorë 3 - 4 vjeç.
Price: 900 Lekë
titleToAlt
Për ciklin parashkollor 4 -5 vjeç.
Price: 1800 Lekë
titleToAlt
Diabolikët është pa dyshim vepra më përfaqësuese e shkrimtarit me një personalitet të spikatur, Jules-Amedee Barbey d'Aurevilly: krijesat e tij, përverse dhe tërheqëse, të përbindshme dhe të adhuruara, përshkruhen me kenaqesinë e atij qe, teksa le të shfaqet kudo dëshira dhe epshi, i jep rëndesi erotike çdo detaji, dhe heronjtë e tij, dandy të lodhur e të zhgënjyer, verbohen nga eleganca, sqima, luksi dhe nga të gjitha endjet e shqisave. Libri, i përbërë nga gjashtë novela, rrëfen për një shoqëri viktoriane, borgjeze, patriarkale, me fjalë të tjera, një shoqëri e përqendruar te burrat, konservativë, e dominuar nga arsyeja. Mirëpo, gjendet përballë faktit që jeta jonë ushqehet nga pasionet dhe emocionet, veçanërisht nga ato seksuale: tërheqja, eksitimi dhe natyrisht, dashuria erotike.
Price: 1400 Lekë
titleToAlt
Lirija 2022
Ca prej nesh, u hodhën të parët nga kuverta duke rënë pupthi në platformën e portit. Për një çast, tek rrinin ashtu këmbadoras, ngjanin si motakë që kërkonin të zinin këmbët. Ngritën trupin vertikalisht, qëndruan derisa fituan pak siguri, ndërsa ushtarët tërë përkujdesje sprapseshin për të mos t'i penguar. Hodhën hapat e parë me delikatesë dhe qeshën fëmijërisht. Ishin hapat e parë të lirisë.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
BESTSELLER NDËRKOMBËTAR QË KA SHËNUAR NJË BREZ TË TËRË Ky libër është një autobiografi e jashtëzakonshme e Kristiana Vera Felscherinow-it dhe e adoleshentëve të tjerë të Berlinit Perëndimor, në fund të viteve 1970. Kristiana F. është katërmbëdhjetë vjeçe. Ka një baba të dhunshëm dhe një nënë të paaftë për ta mbrojtur. Një histori droge, prostitucioni dhe dhunë. Në moshën katërmbëdhjetëvjeçare, provon për herë të parë alkoolin, hashashin dhe LSD-në dhe gjithë përvojat e saj janë përshkruar me imazhe evokuese.
Price: 1500 Lekë
titleToAlt
Superlibri i klasës së parë përmban ushtrime të larmishme, teste, projekte dhe detyra portofoli, të cilat trajtojnë në një mënyrë të re njohuritë e marra në shkollë, në lëndët: Abetare, Matematikë, Dituri natyre, Edukim për shoqërinë dhe Gjuhë angleze.
Price: 850 Lekë
titleToAlt
Të dashur miq brejtës, I njihni librat e mi? Janë histori gazmore, më të buta se mocarela, më të shijshme se Gruvieri, më ndjellëse se Gorgonxola...Histori për tu pirë në kupë, për fjalë të nderit të Jeronim Stiltonit.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
Melodia është një vajzë 11-vjeçare, krejt ndryshe nga shumica prej nesh. Ajo s'mund të ecë, s'mund të flasë, s'mund të shkruajë, për shkak të një sëmundjeje të lindur. Nga ana tjeter, ka një kujtesë fotografike: arrin të mbajë mend çdo hollësi të çfarëdolloj gjëje që nuk e ka përjetuar. Melodia është vajza më e zgjuar e shkollës, por askush nuk e di këtë.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Muzika mbush me gaz e hare ceremoninë e paqes midis verrotëve dhe fiderbëve. Ura Akor ndriçohet nga shandane bronzi dhe të gjithë vallëzojnë të lumtur. Veçse Geri Hopi ka parë një endërr. Një ëndërr të keqe, ku ishulli i Hunias helmohej. Tregtari famëkeq e shpirtkazmë, Kornelius Gunterofi, i arratisur nga burgu i Besias bashkë me burgaxhinj të tjerë, ia beh pa ftuar në ceremoni, duke sjellë amfora plot me pluhur të kuq, një helm vdekjeprurës.
Price: 1000 Lekë
All rights reserved. © 2015 Library Albania