Blije këtë produkt
1000 Lekë

Banditët ( Botuar nga: Pika pa sipërfaqe në 2022 )

Autori:  Eric Hobsbawm
Përkthyesi:  Lulzim Hoxha

Banditët është ndoshta teksti që i dha famë të gjerë njërit prej historianëve me të shquar të shek. XX. Duke hedhur dritë mbi lidhjet historike, kulturore dhe shoqërore të banditit me mjedisin në të cilin ai spikat, Hobsbawm-i arrin të nxjerrë në pah një figurë me kompleksitet shumëplanësh. "Banditi social", siç e quan autori këtë figurë, ngërthen brenda vetes aspirata dhe ideale nga më kontradiktoret, duke ushtruar ndikim të fortë në imagjinatën popullore. Në këtë tekst tashmë klasik, Hobsbawm-i na ofron një këndvështrim krejtësisht të ri, provokues dhe hera-herës subversiv, mbi objektin e studimit te tij.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Pika pa sipërfaqe (2022)
  • Botuar në: 2022
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928185990
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 278
  • Përmasat e librit: 140 x 208 x 22 mm

Njihu me Autorin

Eric Hobsbawm -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania