Blije këtë produkt
800 Lekë

Askush nuk na vështron ( Botuar nga: Ombra GVG në 2018 )

Autori:  Jose Luis Peixoto
Përkthyesi:  Ermira Danaj

Ne nje fshat te varfer te Alentezhos, autori vizaton figura njerezish, te ashpersuar nga uria dhe puna, nga dashuria, xhelozia dhe dhuna: bariu i heshtur qe sheh boten t'i shkermoqet kur djalli i peshperit qe gruaja e mashtron; gruaja e Jozefit, e vuajtur deri ne pamundesi; Gabrieli i vjeter dhe i mencur, i besuar dhe keshilltar; vellezerit siameze Elia dhe Moisiu; vete Djalli, etj. Karakteret e Peixoto-s jane" universale, sic eshte shpresa e tij perballe veshtiresive. Paradoksalisht, edhe pse autori e vendos ngjarjen ne nje fshat te varfer te Portugalise, ky fshat mund te jete kudo, mund te jete cdo fshat i varfer e i pjekur nga dielli, qe jeton me historite dhe ngjarjet e tij ashtu si ne cdo vend te botes.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2018)
  • Botuar në: 2018
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-06-223-9
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 240
  • Përmasat e librit: 140 x 202 x 19 mm

Komente editoriale

Komente nga - [Shtëpia botuese]

"Imazhet që sjell Peixoto për t'i ndihmuar personazhet e tij flasin pa fjalë janë të veçanta e paharrueshme...

Natyra shfaqet si një forcë madhore dhe fuqia dhe talenti i Peixoto-s dallohen pikërisht tek dëshira e tij për të imituar aftësinë e natyrës për të krijuar dhe shkatërruar në të njëjtën kohë."

"Rrëfime të jetës së vështirë në varfëri të sjella në mënyrë brilante... Patosi i Peixo­to-s është i rrahur nga një absurd i sjellë me mprehtësi. Ndjeshmëria e tij ironike shkëlqen në këtë vepër."

"Ky libër e vendos lexuesin përballë pyetjesh e sfidash të vështira... por lexuesi e merr shpërblimin e tij në faqet e librit."

Njihu me Autorin

Jose Luis Peixoto -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania