Blije këtë produkt
1000 Lekë

Ars albanica ( Botuar nga: Albas në 2017 )


Libri është një përmbledhje e gjashtë studimeve me frymë kritike për historinë e kulturës së shkrimit dhe të artit tonë. Veç analizimit të mjeshtërisë (ars-it), esetë shqyrtojnë vepra e autorë, që kanë një raport politik më shoqërinë, duke nisur me Mesharin e Gjon Buzukut, e duke e përmbyllur me autorë të tjerë dhe dukuri të post-komunizmit shqiptar. Por le të kuptohemi, këto ese nuk kanë qëllim krijimin e një historie totale. Autori i shtron lloj-lloj pyetjesh tekstit që ka si objekt studimi, e pyet pse është kështu e jo ashtu, nga kush gjenëron ideja, cila është pritshmëria e autorit, si ballafaqohet me shoqërinë, pse u botua, pse nuk u botua, sa kopje etj. Sa herë që ndeshet në mungesën e dokumentit, autori nuk nguron aspak të shprehë qartë kufizimin që ka ndeshur. Ars Albanica përbëhet nga: 1. Ars Critica, 2. Ars Politica, 3. Ars Poetica, 4. Ars Satirica, 5. Ars Dramatica, 6. Ars Estetica.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Albas (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-02-816-7
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 308
  • Përmasat e librit: 158 x 233 x 16 mm

Njihu me Autorin

Prof. dr. Stefan Capaliku -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania