Blije këtë produkt
1400 Lekë

Amerikë '62 ( Botuar nga: Ombra GVG në 2017 )

Autori:  Panos Ioannides
Përkthyesi:  Kleo Lati

Në tetor të vitit 1962, gazetarit qipriot Petro Arkondidhi, i akordohet një bursë nga universiteti i Sirakuzes në Nju – Jork . Mes shumë gazetarëve nga vende të ndryshme të botes, që ndjekin të njetin program, është gazetari turk Mehmet Riza Ozguli. Edhe pse në Qipron e ndarë ka shumë armiqesi mes turqëve dhe grekëve, Arkonidhi dhe Ozguli shumë shpejt behen miq. Për Petro Arkonidhin, ky udhëtim drejt një bote të re ka dy pamje. Nga njëra anë ai është i kushtëzuar nga një element tëresisht i jashtëm: hapësirat në te cilat lëviz, njerëzit që takon, situatat në të cilat është perfshirë, mundësitë dhe vështirësitë të cilat përjeton gjatë shtegtimit si një Odise i kohëve moderne, dhe nga ana tjetër , ështe përhumbja në universin e tij të brendshëm, në nëndërgjegje, në antibotën komplekse, ku Amerika heraherës ngrihet madhështore, dhe më pas fundoset e tëra para këmbëve të tij

Çmimi: 1400 Lekë
Blije këtë produkt
1400 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-06-183-6
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 488
  • Përmasat e librit: 145 x 205 x 35 mm

Njihu me Autorin

Panos Ioannides -

PANOS IOANNIDES lindi në Famagusta në vitin 1935. Studioi për "Mjetet e Komunikimit Masiv" në SHBA dhe në Kanada. Ka punuar si Drejtori i Përgjithshëm i Programacionit i Radios dhe Televizionit Publik të Qipros deri në vitin 1995. Eshtë kryetar dhe kurator i botimeve i Qendrës së Shkrimtarëve Qipriotë ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania