Blije këtë produkt
2000 Lekë

Ali pashë Tepelena ( Botuar nga: Maluka në 2023 )

Autori:  Ylber Hysi

Në Premiti (Përmet) kam lindur. Njeriu i mençur dhe i kujdesshëm mund të jetë i lumtur kudo. Për këtë unë jam një shembull. Kam jetuar në Francë, kam parë Versajën, Dideronë dhe mbretin e Francës, kam jetuar në mesin e popullit më të sjellshëm në botë dhe pavarësisht kësaj, kam dëshiruar të kthehem në atdheun tim. "...Për 15 vjet kam shërbyer si përkthyes pranë Vezirit të janinës, Ali Pasha, pa pasur prej tij mirënjohje të madhe. Qeveria e tij, të cilën ju, konsulli Pouqueville me siguri do ta gjykoni me ashpërsi,është në raport me njerëzit që ai urdhëron; padrejtësitë dhe mizoritë e tij, gjithçka është e zbatueshme dhe proporcionale me natyrën e egër të shqiptarevë. Duhej një tiran, për të nënshtruar një popull grabitqarësh. Fjalët e mia, ju çudisin, e pranoj; por dhjetë vjet më parë, ju do te ishit vrarë ose shitur si skllav, nga ata që sot ju shoqërojne dhe mirëpresin...". Kostandin Duka

Çmimi: 2000 Lekë
Blije këtë produkt
2000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Maluka (2023)
  • Botuar në: 2023
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928294968
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 302
  • Përmasat e librit: 206 x 190 x 17 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania