Blije këtë produkt
3000 Lekë

Albanians and Jews ( Botuar nga: Naimi në 2014 )

Autori:  Shaban Sinani
Përkthyesi:  Arben P.

Sh. Sinani's latest work Albanians and Jews: the protection and salvation, a monographic study published in Albanian and English, constitutes one of his longest-term commitments, starting from 1990. By profoundly examining and shedding light on one of the most interesting pages of the Albanian history that focuses on the cultural and historical relations between Albanians and Jews, particulariy the unique story of rescuing them from Shoah [Holocaust] during World War II, the author provides answers to many questions that scholarship has been facing for decades.

Çmimi: 3000 Lekë
Blije këtë produkt
3000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Naimi (2014)
  • Botuar në: 2014
  • Gjuha e publikimit: Anglisht
  • ISBN-13: 978-9928-109-66-8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 464
  • Përmasat e librit: 155 x 230 x 23 mm

Njihu me Autorin

Shaban Sinani -

Prof. Dr. Shaban Sinani është studiues dhe historian i letërsisë, etnolog, eseist dhe publicist shqiptar. Prof. dr. Shaban Sinani, i lindur më 16 prill 1958 në Ndërshen të Lurës, Peshkopi, është publicist, studiues dhe historian i letërsisë, etnolog. Në vitin 1983 përfundoi studimet për ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania