Blije këtë produkt
900 Lekë

451 Farenhajt ( Botuar nga: Botime Pema në 2019 )

Autori:  Ray Bradbury
Përkthyesi:  Piro Misha

“I jashtëzakonshëm . . . mbresëlënës dhe i mprehtë . . . imazhi i Bradbury-t për këtë botë të çmendur, e cila ka një ngjasi alarmuese me tonën, është magjepsës." - Neë York Times "Një kryevepër . . . klasiku i lavdishëm amerikan qe secili duhet ta lexojë: ta ndryshon jetën po e lexove si i ri dhe gjithnjë i mahnitshëm kur e rilexon si i rritur” - The Boston Globe RIVJEN NË GJUHËN SHQIPE, PËR HERË TË PARË Sl BOTIM I PLOTË, vepra kryesore e Ray Bradbury-t, e vlerësuar ndërkombëtarisht. 451 farenhajt është tashmë një klasik i letërsisë botërore, në të cilin ngjarja zhvillohet në nje të ardhme distopike. Sot, mesazhi që përçon kjo vepër ka fituar rëndësi më shumë se kurrë më parë. Gaj Montag është zjarrvënës. Puna e tij është të shkatërrojë mallin më të jashtëligjshëm, librat e shtypur, bashkë me shtëpitë në të cilat fshihen. Montagu nuk vë kurrë në pikëpyetje dëmin që veprimet e tij krijojnë, duke jetuar çdo ditë qetas me gruan e tij, Mildredin, e cila e kalon gjithë ditën në televizionin e "familjes". Por kur takon një komshie të re dhe të çuditshme, Klarisën, e cila i tregon për të kaluarën kur njerëzit nuk kanë jetuar me frikë dhe per të tashmen kur njeriu mund ta shohë botën përmes ideve të dhena në libra ne vend të broçkullave televizive, Montagu fillon te vërë gjithçka në pikëpyetje.

Çmimi: 900 Lekë
Blije këtë produkt
900 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botime Pema (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9951 721 74 5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 222
  • Përmasat e librit: 133 x 204 x 22 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania